Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent i wiceprezydent Ostrołęki prawomocnie uniewinnieni w tak zwanej „sprawie oświatowej”. 31.05.2023

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
W środę 6 czerwca 2023 Sąd Okręgowy w Ostrołęce utrzymał w mocy wyrok w tak zwanym „procesie oświatowym” Łukasza Kulika. W pierwszej instancji Łukasz Kulik został uniewinniony. Od takiej decyzji sądu odwołała się prokuratura, oskarżycielka posiłkowa i jej pełnomocnik.

Chodzi o tak zwany „proces oświatowy”, w który Łukasz Kulik zasiadł na ławie oskarżonych razem z wiceprezydent Anną Gocłowską. Oboje zostali oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowi Mazowieckiej.

Mówimy o „procesie oświatowym”, w odróżnieniu od sprawy karnej, w której Łukasz Kulik (już sam) oskarżony był o nieprawidłowości przy przetargach. W tamtej sprawie sąd pierwszej instancji uznał go winnym i skazał na karę grzywny, sąd odwoławczy uniewinnił prezydenta miasta.

W „procesie oświatowym” prezydent został oskarżony razem z wiceprezydent Anną Gocłowską. Zarzuty, potem sformułowane w akcie oskarżenia od początku budziły spore wątpliwości. Czego dotyczyły? Chodziło o kwestię odwołania dwóch dyrektorów ostrołęckich szkół - Grzegorza Żebrowskiego (dyrektor ZSZ nr 2) i Małgorzaty Tołwińskiej (SP nr 10) – w 2019 roku.

Co ciekawe, oboje dyrektorzy sami zrezygnowali z funkcji (oczywiście ich konflikt z władzami miasta nie był tajemnicą). I to właśnie legło u podstaw zarzutów i aktu oskarżenia.

Prezydent Łukasz Kulik był oskarżony o to, że „w celu osiągnięcia przez Miasto Ostrołęka korzyści majątkowej w łącznej kwocie 12 tys. zł wykonując czynności w sprawach z zakresu pracy nie dopełnił obowiązków służbowych w ten sposób, że po złożeniu rezygnacji z zajmowanych stanowisk przez dyrektorów SP 10 i ZSZ 2 w Ostrołęce, nie odwołał ich ze wskazanych stanowisk kierowniczych, nie określił im okresów wypowiedzenia oraz warunków pracy i wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia z uwzględnieniem dodatku funkcyjnego, co miało skutkować niewypłaceniem tego składnika wynagrodzenia”.

Prokuratura wskazywała także, że prezydent "złośliwie i uporczywie naruszał prawa pracowników wynikających ze stosunku pracy".

Zarzuty dla Anny Gocłowskiej dotyczyły tego samego – z tym, że w jej przypadku chodziło o brak nadzoru jako dyrektora wydziału oświaty.

Sąd Rejonowy w Ostrołęce wyrokiem z 22 grudnia 2022 uniewinnił oboje.

Od tej decyzji odwołała się prokuratura, występująca w charakterze oskarżyciela posiłkowego była dyrektorka SP 10 oraz jej pełnomocnik.

6 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok. Prezydent Łukasz Kuilk i wiceprezydent Anna Gocłowska zostali uniewinnieni. Wyrok jest prawomocny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki