Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd daje moc! - to hasło konkursu, który właśnie rozpoczął się we wszystkich ostrołęckich podstawówkach

sxc.hu
sxc.hu
Na zaproszenie odpowiedzialnego za rozbudowę stacji elektroenergetycznej Ostrołęka Konsorcjum firm ELTEL Networks Rzeszów S.A. i ELTEL Networks Olsztyn S.A. uczniowie przygotują prace plastyczne, ilustrujące konkursowe hasło

- Technika wykonania jest dowolna, liczymy na kreatywność uczestników - mówi Bartosz Konopacki z biura prasowego inwestycji. - Ważne jest dla nas aby przy realizacji tak dużych i ważnych inwestycji wszyscy rozumieli jak istotną rolę w naszym życiu pełni dziś energia elektryczna.

Dla laureatów przewidziano nagrody indywidualne. Największa atrakcja czeka jednak klasę, z której nadesłana zostanie zwycięska praca - dzieci pojadą na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Stacja Ostrołęka to obiekt mający bardzo duże znaczenie dla zasilania Polski północno-wschodniej. Infrastruktura sieci przesyłowej w tej części kraju jest niewystarczająca w stosunku do dzisiejszych potrzeb, stąd konieczność rozbudowy i modernizacji obiektów, które zaopatrują w energię elektryczną miliony mieszkańców.

Rozbudowa stacji Ostrołęka jest elementem ogromnego projektu połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy. Projekt ten znalazł się na liście priorytetów Komisji Europejskiej i będzie współfinansowany ze środków wspólnotowych.
Prace budowlane na stacji trwają od października 2012 r.

- Na ukończeniu są już prace związane z budową rozdzielni 110 kV, trwają prace związane z modernizacją rozdzielni 220 kV. Stacja to dziś jeden wielki plac budowy - mówi Daniel Gajewski, dyrektor zadania z ELTEL Networks Rzeszów - Z jednej strony gruntownie przebudowujemy stację, z drugiej - cały czas musimy dbać o to, aby nigdzie nie wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej. Dlatego budowa jest zadaniem bardzo złożonym - podkreśla.

- Budujemy z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących pola elektromagnetycznego oraz hałasu - zapewnia Daniel Gajewski. Obiekt po modernizacji nie będzie zatem ani uciążliwy, ani szkodliwy dla otoczenia.

Na zmodernizowanej stacji znajdzie się sprzęt wykorzystujący najnowocześniejsze technologie. Nowością będą rozdzielnie izolowane gazem (tzw. GIS), zajmujące zdecydowanie mniej miejsca i pracujące ciszej niż dotychczasowa aparatura.

- Najważniejsze jednak, że praca urządzeń będzie bezpieczniejsza i stabilniejsza, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo elektroenergetyczne regionu - podsumowuje Daniel Gajewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki