MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski: Trwa kwalifikacja wojskowa. Dziewiętnastolatkowie dostają książeczki

Mieczyslaw Bubrzycki
Kpt. Agnieszka Krystman i 19-latkowie z gminy Ostrów Mazowiecka
Kpt. Agnieszka Krystman i 19-latkowie z gminy Ostrów Mazowiecka M. Bubrzycki
Co roku, w bursie szkolnej przy ul.Rubinkowskiego, odbywa się kwalifikacja wojskowa. Wezwania otrzymali wszyscy panowie z rocznika 1996

Kwalifikacja rozpoczęła się 2 marca. Przez pierwszych siedem dni zgłaszali się mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.

- Wezwania wysłaliśmy do 216 mężczyzn z rocznika podstawowego oraz do ok. 50 ze starszych roczników - informuje Małgorzata Kasprzak z Urzędu Miasta w Ostrowi, zajmująca się tam m. in. sprawami wojskowymi. - Nie wszyscy się zgłosili.

Przez następne trzy dni do kwalifikacji zgłaszali się młodzi mężczyźni z gminy Ostrów Mazowiecka. Jak nam powiedziała Monika Skiba z UG w Ostrowi, wysłano 89 wezwań dla rocznika 1996 oraz 17 dla starszych.

Kwalifikację wojskową organizują starostwa powiatowe. Celem kwalifikacji jest wydanie każdemu 19-latkowi książeczki wojskowej z wpisaną kategorią zdrowia. Każdy staje przez Powiatową Komisją Lekarską (w Ostrowi kieruje nią dr Mieczysław Pietrzyk), która decyduje o kategorii zdrowia. Są cztery: A - zdolny do służby wojskowej, D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, E - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny, B - czasowo niezdolny do służby wojskowej.

Od kilku lat nie ma w Polsce obowiązkowej służby wojskowej, dlatego automatycznie po 14 dniach od otrzymania nowej książeczki wojskowej, jej właściciel zostaje przeniesiony do rezerwy. To jednak nie znaczy, że nie można iść do wojska na ochotnika.

- Do tej pory około połowa mężczyzn stających do kwalifikacji wojskowej pytała o możliwość odbycia służby ochotniczej - mówi kpt. Agnieszka Krystman z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. - Udzielam im szczegółowych informacji na ten temat. Jeśli ktoś zdecyduje się pójść do wojska, musi przyjechać do WKU w Wyszkowie.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 27 marca, jako ostatni staną do niej młodzi mężczyźni z gminy Szulborze Wielkie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki