Powiat ostrołęcki. W 13 miejscowościach będą "rozpalać" ISKRĘ aktywności. Cel? Integracja mieszkańców

Agata Majk
Organizacje z obszaru LGD „Zaścianek Mazowsza” oficjalnie rozpoczęły działania z ”iskrą”. archiwum LGD "Zaścianek Mazowsza"
Powiat ostrołęcki. Dzięki pozyskanym funduszom, w trzynastu miejscowościach gmin: Goworowo, Troszyn, Rzekuń, Czerwin będą liczne wydarzenia sprzyjające integracji małych społeczności i doposażone zostaną miejsca służące integracji.

LGD Zaścianek Mazowsza wzmacnia aktywność małych społeczności. Narzędziem do tego jest przedsięwzięcie grantowe pn. ISKRA zapisane w Strategii Rozwoju Lokalnego stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” na lata 2016-2023.

Jest ono efektem konsultacji przeprowadzonych w społecznościach pięciu gmin zrzeszonych w LGD, czyli Goworowo, Troszyn, Czerwin, Rzekuń i Rzewnie. To właśnie organizacje pozarządowe z tych gmin dzięki swemu zaangażowaniu będą „rozpalać” iskrę aktywności wśród mieszkańców swoich miejscowości.

Dzięki pozyskanym funduszom, w trzynastu miejscowościach będą odbywać się liczne wydarzenia sprzyjające integracji małych społeczności oraz doposażą istniejące miejsca służące integracji. W swoich świetlicach, remizach, klubach będą oferować wydarzenia z wykorzystaniem kupionych akcesoriów do gier i zabaw integracyjnych, sprzętu sportowego, tablic interaktywnych, sprzętu muzycznego. W niektórych miejscowościach odbędą się cykliczne warsztaty rękodzielnicze i festyny integracyjne.

Pomysły, z jakimi zgłosili się do nas przedstawiciele grup, to realne potrzeby tychże społeczności. Cieszy fakt, że chcą wspólnie tworzyć dobro wspólne i dbać o swoje otoczenie, i co najważniejsze poprzez integrację budować silną wspólnotę

– informuje prezes stowarzyszenia LGD „Zaścianek Mazowsza” Marzena Jastrzębska.

W czwartek, 1 sierpnia 2019 w siedzibie LGD czyli w Troszynie, reprezentanci organizacji podpisali umowy na realizację działań w ramach przedsięwzięcia ISKRA - Inicjatywy w Społecznościach Kształtujące Rozwój ich Aktywności.

Ale za nim uzyskali granty na realizację swoich projektów, grupy inicjatywne otrzymały szereg godzin szkoleniowo – doradczych, po których skrzętnie i z wielką dokładnością przystąpili do wypełniania formularza wniosku o uzyskanie grantu. Cierpliwie poczekali na etap rozstrzygnięcia i już z pełną parą mogą przystępować do działania.

Oto iskry aktywności z terenu LGD „Zaścianek Mazowsza”, które będą integrować swoje miejscowości:

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Dzwonku, Czerwinie i Malinowie Nowym,
  • Kółko Rolnicze „Laskowianki” w Laskach Szlacheckich,
  • Uczniowski Klub Sportowy "Herkules" w Troszynie,
  • Sylwia Markowska /osoba fizyczna/ - Kleczkowo,
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Borowce "Mamy Siebie",
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Drwęcz "Drwęczanka",
  • Stowarzyszenie osób i rodziców osób niepełnosprawnych „Jesteśmy Betanią” w Czarnowie,
  • Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny – Goworowo, Kruszewo, Ponikiew Duża i Brzeźno.

Sposobów na integrację i wspólne działanie jest wiele. Dzięki zaangażowaniu małych społeczności ożywają place i świetlice, znika anonimowość, czymś normalnym staje się partnerstwo na rzecz rozwiązywania codziennych problemów społecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejne społeczności poszły za ich przykładem i odkrywały swoją tożsamość, budowały ją i cieszyły się siłą wspólnoty mieszkańców.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie