Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba sekretarek i robotników gospodarczych

sxc.hu
sxc.hu
Powiatowy Urząd Pracy opublikował raport "Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w I półroczu 2013 roku w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim". Przeczytaj, z jakim zawodem łatwiej o pracę, a z jakim nie

W raporcie czytamy: Na koniec I półrocza 2013 roku w mieście Ostrołęka zarejestrowanych było 3 958 osób bezrobotnych, tj. o 51 osób więcej niż wg stanu na koniec 2012 roku. Stopa bezrobocia w mieście Ostrołęka wyniosła 15,3 proc. dla porównania w województwie mazowieckim stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 11,1 proc. podczas, gdy wskaźnik w tym samym czasie dla Polski wyniósł 13,2proc.

Bezrobocie w mieście

Większość bezrobotnych to kobiety - aż 53,66 proc. (2 124 osoby) i osoby bez zawodu (1 071).

Analizując strukturę zawodową bezrobotnych należy stwierdzić, że analogicznie jak w latach ubiegłych zjawisko dużego bezrobocia na rynku pracy zauważalne jest wśród takich zawodów, jak: sprzedawca (221 osób), technik mechanik (120 osób), technik ekonomista (117 osób), ślusarz (112 osób), murarz (82 osoby), technik budownictwa (69 osób), specjalista administracji publicznej (66 osób), technik handlowiec i krawiec (po 64 osoby).

Znaczną grupę bezrobotnych, na którą należy zwrócić szczególną uwagę stanowią absolwenci. Pod koniec I półrocza 2013 roku w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce pozostawało 97 absolwentów z miasta, w tym 65 kobiet. (…) Drugą ważną grupą rejestrujących się bezrobotnych są osoby długotrwale bezrobotne, czyli osoby pozostające bez pracy powyżej 12 miesięcy. Na koniec I półrocza 2013 roku w Ostrołęce osoby długotrwale bezrobotne stanowiły 41,68 proc. ogółu bezrobotnych, tj. 1 650 osób, z czego 939 - to kobiety.

Bezrobocie w powiecie

Tyle miasto. W powiecie ostrołęckim natomiast na koniec I półrocza 2013 roku w zarejestrowanych było 5 904 osób bezrobotnych, w tym 2 905 kobiet. Stopa bezrobocia w wyniosła więc 18,5 proc. W porównaniu z II półroczem roku ubiegłego przybyło 285 bezrobotnych.

Analizując strukturę zawodową bezrobotnych należy stwierdzić, że najwięcej bezrobotnych na rynku pracy jest wśród osób posiadających zawody takie, jak: sprzedawca (325 osób), rolnik (171 osób), technik ekonomista (138 osób), ślusarz (128 osób), rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej (121 osób), krawiec (106 osób), murarz (104 osoby), technik rolnik (103 osoby).

Pod koniec I półrocza tego roku bez pracy pozostało 155 absolwentów z powiatu ostrołęckiego, w tym 103 kobiety. O wiele więcej było natomiast osób długotrwale bezrobotnych: było ich 2 140, w tym 1 095 kobiet.

Jacy pracownicy są w cenie, a jacy nie w mieście?

PUP przygotował też zestawienie zawodów, na które zapotrzebowanie dostał najwięcej ofert z Ostrołęki (łącznie wpłynęło ich 732, o 236 więcej niż w 2012 roku). Oto one:
- sprzedawca - 92 oferty,
- robotnik gospodarczy -78 ofert,
- technik prac biurowych -75 ofert,
- kasjer handlowy - 28 ofert,
- operator wprowadzania danych - 22 oferty.

Jednocześnie dodaje: Oferty pracy skierowane do techników prac biurowych, pracowników kancelaryjnych oraz techników administracyjnych wynikają przede wszystkim z funkcjonowaniem stanowisk pracy w ramach organizowanych u pracodawcy staży, niż faktycznej liczby wolnych miejsc pracy.

Co ciekawe Należy podkreślić, że pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie w zawodzie technik prac biurowych, robotnik gospodarczy oraz sprzedawca, a jednocześnie w tym zawodzie występuje największa liczba bezrobotnych. Zawody te charakteryzują się ciągle podwyższonymi oczekiwaniami względem przyszłych pracowników wobec ich kwalifikacji i umiejętności, a także dyspozycyjności.(…) Należy pamiętać, że nie wszystkie oferty pracy trafiają do powiatowych urzędów pracy, w szczególności dotyczy to ofert na stanowiska specjalistyczne czy wyższego szczebla.

Reasumując, na rynku pracy w Ostrołęce zapotrzebowanie jest na sekretarki, techników prac biurowych, kasjerów handlowych, pomoc kuchenną, kierowców autobusu. Ofert na te zawody jest więcej niż zarejestrowanych bezrobotnych, którzy szukają w nich zatrudnienia. Za dużo natomiast mamy bezrobotnych magazynierów, specjalistów ochrony środowiska, kosmetyczek, księgowych oraz biotechnologów w stosunku do ofert pracy.

Jacy pracownicy są w cenie, a jacy nie w powiecie?

Podobne zestawienie przygotował dla ofert pracy napływających z powiatu ostrołęckiego. Tych w I półroczu było 531, czyli o 168 więcej niż w 2012. Najczęstsze oferty:
- robotnik gospodarczy - 191 ofert,
- technik prac biurowych - 45 ofert,
- sprzedawca - 39 ofert,
- ogrodnik terenów zieleni - 13 ofert,
- konserwator budynków - 13 ofert.

Natomiast jeśli chodzi o zawody deficytowe i nadwyżkowe, w powiecie ostrołęckim sytuacja wygląda następująco: potrzeba robotników gospodarczych, sekretarek, techników prac biurowych, tynkarzy, ogrodników terenów zieleni, barmanów, blacharzy oraz elektryków. Rynek pracy nasycił się zawodami: inżynier inżynierii środowiska - instalacje sanitarne, księgowy, pracownik socjalny, rejestratorka medyczna, robotnik leśny, dekarz, blacharz samochodowy, elektromechanik, rozbieracz - wykrawacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki