MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podszywają się pod doradców finansowych, by zdobyć dostęp do rachunków inwestycyjnych. Fałszywi maklerzy nowym zagrożeniem – ostrzega KNF

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Podrabiają licencje, by dostać się do rachunków inwestycyjnych i czyścić konta
Podrabiają licencje, by dostać się do rachunków inwestycyjnych i czyścić konta 123rf.com/profile_andreypopov
Dostałeś wiadomość od maklera giełdowego lub doradcy inwestycyjnego? Uważaj: nie musi być tym, za kogo się podaje. Wskazujemy, co należy zrobić, by nie paść ofiarą oszustów, przed którymi ostrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Spis treści

Urząd Komisji Nadzoru Finansowe ostrzega przed osobami podszywającymi się pod maklerów giełdowych oraz doradców inwestycyjnych. Liczba oszustw rośnie – alarmuje KNF. Przestępcy wykorzystują podrobione licencje, by czyścić konta inwestorów.

W jaki sposób oszuści podszywają się pod maklerów i doradców?

KNF odnotowuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących fałszywych licencji maklerów papierów wartościowych i doradców inwestycyjnych, którymi posługują się oszuści – informuje Urząd. Proceder polega na tym, że naciągacze przedstawiają podrobione dokumenty jako uwiarygodnienie tego, że dane osoby, która się kontaktuje z potencjalnym klientem, widnieją w rejestrach KNF i można je sprawdzić na stronie internetowej. W ten sposób próbują uzyskać dostęp do środków klientów.

Jak sprawdzić, czy osoba z kontaktu reprezentuje podmiot, na który się powołuje?

Eksperci KNF radzą jak uniknąć oszustwa. Aby zminimalizować ryzyko zostania ofiarą, najpierw należy sprawdzić, czy osoba, która przedstawia licencję, jest zatrudniona w firmie inwestycyjnej, w imieniu której się kontaktuje. Najłatwiej zrobić to, weryfikując dane kontaktowe do takich podmiotów na stronie KNF:

Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości co do tożsamości doradcy, należy skontaktować się telefonicznie z Urzędem. A co, jeśli w ogóle kogoś nie znajdziemy w bazie danych podmiotów działających na terenie RP?

KNF nie nadzoruje wszystkich. Weryfikacja wstępna może nie wystarczyć

Może się zdarzyć, że ktoś, kogo chcemy sprawdzić, nie widnieje jako podmiot uprawniony w bazie danych. Nie musi to od razu oznaczać, że mamy do czynienia z przestępcą. Dlaczego? KNF przypomina, że Urząd nie nadzoruje zagranicznych firm inwestycyjnych, które prowadzą działalność na terenie Polski bez oddziału. Komisja nie sprawuje też kontroli nad osobami powołującymi się na te firmy. Nadzór nad ich działalnością sprawują organy z krajów pochodzenia danego podmiotu. Co wówczas? Rejestr takich podmiotów dostępny jest na stronie KNF: notyfikacje zagranicznych firm inwestycyjnych z państw UE/EOG – działalność bez otwierania oddziału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki