Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od środków transportu w Ostrołęce niezgodny z prawem? Sprawą zajmie się sąd

Redakcja
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce uznała, że obowiązujące w tym roku stawki podatku od środku transportu zostały uchwalone przez miasto z naruszeniem prawa.

Prokuratura Okręgowa zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę z listopada 2011 roku ustalającą stawki podatku od środków transportu w 2012 roku. Uchwała ta była de facto podwyżką części tych stawek. Jeśli sąd podzieli zdanie prokuratury, wydane przez miasto decyzje podatkowe stracą moc. Obowiązujące będą stawki z 2011 roku - sprzed podwyżki. Tym samym okaże się, że transportowcy, płacąc podatek, "przepłacili". Miasto będzie im winne pieniądze.

Prokuratura nie podważa merytorycznej strony przywołanej uchwały. Chodzi o formę jej uchwalenia. Uchwała została podjęta w listopadzie i opublikowana w Mazowieckim Dzienniku Urzędowym 31 grudnia 2011 roku z dwutygodniowym vacatio legis, co oznacza, że weszła w życie 15 stycznia. Tymczasem prawo nie dopuszcza dokonywania zmian w stawkach podatków w trakcie trwania roku podatkowego. Na tej podstawie żąda od WSA stwierdzenia nieważności uchwały. Skargę składa - zgodnie z przepisami - za pośrednictwem rady miasta.

W związku z tym rada - na dzisiejszej sesji - podjęła uchwałę o udzieleniu odpowiedzi na skargę prokuratury (jej treść została przygotowana przez miejskich prawników) i wraz z samą skargą prześle do WSA.

W odpowiedzi miasto uznaje skargę prokuratury za bezzasadną i dowodzi, że przy podejmowaniu uchwały o wysokości stawek podatku od środków transportu nie naruszono prawa.

Po pierwsze - argumentują miejscy prawnicy - nie można uznać uchwały rady za akt prawny "nakładający obowiązek podatkowy" (a takich właśnie aktów nie można podejmować w trakcie trwania podatkowego). "Uchwała rady miasta konkretyzuje tylko ten obowiązek" - czytamy w odpowiedzi na skargę prokuratury. Innymi słowy: to ustawa nakłada obowiązek płacenia podatku, a uchwała rady miasta - nawet podjęta w trakcie roku podatkowego - jedynie określa stawki tego podatku.

Miejscy prawnicy argumentują także, że ogłoszenie uchwały w dzienniku urzędowym spełnia konstytucyjny i ustawowy (ustawa o samorządzie gminnym) obowiązek uchwalania w określonym trybie i formie aktów prawa miejscowego.

Spór rozstrzygnie WSA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki