MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plaga zwolnień lekarskich w Polsce. Czy w firmach powstanie organ kontrolujący liczbę L4?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W Polsce przybywa zwolnień lekarskich. To już setki milionów dni absencji od pracy w tym roku.
W Polsce przybywa zwolnień lekarskich. To już setki milionów dni absencji od pracy w tym roku. 123rf.com/grinvalds
Polacy lawinowo przechodzą na L4. W tym roku to już grube miliony zwolnień lekarskich, które realnie przekładają się na problemy kadrowe pracodawców. Na poziomie firm sytuację ma monitorować menadżer ds. zarządzania absencją chorobową. Czy takie stanowisko pracy wkrótce się pojawi? Jak często Polacy przechodzą na L4 w 2023 roku? Sprawdzamy.

Spis treści

Rekordowe dane ZUS o zwolnieniach lekarskich w 2023

Dziennik Rzeczpospolita publikuje dane ZUS o liczbie zwolnień lekarskich z tytułu choroby, opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Od stycznia do maja 2023 roku takich zaświadczeń wystawiono już 12 mln, a wszystkie one opiewały na 123,7 mln dni absencji od pracy.

Można tutaj mówić o pewnego rodzaju rekordzie, gdyż w tym samym okresie w 2022 roku liczba zwolnień lekarskich była o blisko 8 proc. mniejsza, a ilość dni absencji chorobowej także jest w tym roku wyższa o blisko 4 proc.

Praca zdalna jedną z przyczyn

Federacja Przedsiębiorców Polskich jako jedną z przyczyn wskazuje ciągłe oznaki powrotu do normalności po pandemii COVID-19.

Konsekwencją tego było jednak częstsze wykonywanie pracy z domu, co ograniczało rozprzestrzenianie się m.in. infekcji. Część osób wykonujących swe obowiązki na odległość przy drobnych dolegliwościach nie brała zwolnienia. Rok 2023 oznaczał w wielu firmach powrót do biur, przynajmniej w systemie hybrydowym. W dodatku wzrosła liczba interakcji społecznych i powstały lepsze warunki do rozprzestrzeniania się chorób, a co za tym idzie wzrost liczby zwolnień – tłumaczy Łukasz Kozłowski z FPP cytowany przez Rzeczpospolitą.

Ekspert dodaje także, że wpływ na rosnącą ilość zwolnień lekarskich mają także nadużycia, a szczególnie te związane z teleporadami. W jego ocenie świadczy o tym wzrost liczby jednodniowych zwolnień L4.

Firm utworzą stanowisko do kontroli zwolnień chorobowych

Rosnąca liczba dni nieobecności pracowników w pracy to duży problem dla firm, które obecnie mierzą się z ciągle wzrastającą liczbą wyzwań. Rzeczpospolita, powołując się na eksperta firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, wspomina o stanowisku menadżera ds. zarządzania absencją chorobową. Do obowiązków takiej osoby miałaby należeć:

  • analiza częstotliwości korzystania ze zwolnień lekarskich
  • kształtowanie polityki zakończenia współpracy z osobami trwale przebywającymi na L4
  • raportowanie wyników wyższym władzom firmy

Ekspert ocenia, że takie rozwiązanie już sprawdza się w firmach, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników. To tutaj liczba nadużyć jest zwykle większa, bo i kontrola nad zwolnieniami jest trudniejsza. Menadżer mógłby także zachęcać do skorzystania ze zwolnienia pracowników, którzy pojawiają się w pracy z objawami infekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plaga zwolnień lekarskich w Polsce. Czy w firmach powstanie organ kontrolujący liczbę L4? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki