Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Policja podsumowała rok 2013. Jest bezpieczniej

Milena Uścińska
Od lewej: Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Marek Świszcz i Komendant KPP w Ostrowi Andrzej Choromański
Od lewej: Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Marek Świszcz i Komendant KPP w Ostrowi Andrzej Choromański
Odprawa roczna odbyła się wczoraj, 29 stycznia, w Starostwie Powiatowym
Podziękowania odbiera wójt gm. Boguty-Pianki, Józef Bogucki
Podziękowania odbiera wójt gm. Boguty-Pianki, Józef Bogucki

Podziękowania odbiera wójt gm. Boguty-Pianki, Józef BoguckiW środę, 29 stycznia podsumowano działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa podejmowane przez ostrowską policję w roku 2013. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym komendant Andrzej Choromański omówił stan bezpieczeństwa w powiecie ostrowskim w roku 2013 i porównał go także do roku 2012.

Pięć posterunków policji zastąpiono punktami przyjęć interesantów. W przeciwieństwie do posterunków, taki punkt posiada każda gmina w powiecie ostrowskim. Ponadto w roku 2013 w teren wysyłano codziennie 21 patroli - to o 3 więcej niż w roku 2012.

O 18 sekund poprawił się średni czas dojazdu policji na wezwanie na terenie miasta - jest to 6:50 minut. Wynik ten jest jednak o pół minuty słabszy w stosunku do roku 2012 jeśli wezwanie jest na terenie powiatu - na przyjazd patrolu trzeba czekać 13 minut. Komendant tłumaczył ten fakt dużym wzrostem liczby interwencji, których było o ponad tysiąc więcej.

Dobrą informacją jest to, iż w minionym roku założono mniej niebieskich kart (dokumentu zakładanego w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie), a w przypadku gdy przemoc była stosowana przez osobę, która już miała za takie postępowanie wyrok, policja na wniosek prokuratora stosuje tymczasowe areszty - w tym roku zastosowano już dwa.

W powiecie ostrowskim przemocą (40% przemoc psychiczna, 37 % fizyczna, 26% seksualna, 1% innego typu) było objętych 46 mężczyzn, 187 kobiet i 58 dzieci. Komendant zwrócił uwagę, że w większości przypadków przemoc stosują mężczyźni pod wpływem alkoholu.

Zdaniem Andrzeja Choromańskiego porażką policji jest to, iż w przypadku osób nieletnich zatrzymanych pod wpływem alkoholu, nie udało się ustalić dorosłych, którzy im ten alkohol sprzedali lub też pili razem z nimi. Komendant poinformował, że w tym roku zastanie położony większy nacisk na zatrzymanie tych sprawców.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, spadła liczba wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych. Niestety zanotowano wzrost zatrzymanych nietrzeźwych użytkowników dróg - połowa z nich to kierowcy samochodów.

Po wystąpieniu Andrzeja Choromańskiego głos zabrał zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Marek Świszcz, który pochwalił akcję rozdania przez policję 500 kamizelek odblaskowych rowerzystom, aby byli lepiej widoczni na drodze i podziękował za ich zakup staroście ostrowskiemu Zbigniewowi Kamińskiemu.

Na koniec spotkania komendant wręczył podziękowania wszystkim osobom współpracującym z ostrowską policją i przyczyniającym się tym samym do poprawy stanu bezpieczeństwa.
Wśród gości byli także prokurator rejonowy Andrzej Krystosiak, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu ostrowskiego, przedstawiciele ostrowskich służb mundurowych: PSP, OSP, Nadleśnictwa, a także straży rybackiej w Małkini oraz kadra kierownicza Starosta Powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki