Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Tadeusz Wrona laureatem wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie”

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Tadeusz Wrona laureatem wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie”
Ostrołęka. Tadeusz Wrona laureatem wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie” Aleksandra Zdanowicz
Wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie” przyznane. Od 16 lat wręczane jest osobom szczególnie zasłużonym w służbie Polsce. Jego tegorocznym laureatem został kapitan Tadeusz Wrona - doskonały pilot, który zasłynął awaryjnym lądowaniem na warszawskim Okęciu.

W ubiegłych latach wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie” otrzymali m.in. Barbara Wachowicz, Jerzy Hoffman, ks. Janusz Mariański czy abp Stanisław Wielgus.

"Musiałem, po prostu musiałem bezpiecznie sprowadzić ten samolot na ziemię"

Tegorocznym laureatem został pilot kapitan Tadeusz Wrona, który zasłynął awaryjnym lądowaniem na warszawskim Okęciu. Boeingowi, którego pilotował, nie otworzyło się podwozie. Ten lot mógł skończyć się tragicznie. Kapitan Tadeusz Wrona uratował wtedy życie ponad 230 osobom.

Wszystko zaczęło się od szkoleń lotniczych w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. Tam 16-letni wówczas Tadeusz Wona odbył swój pierwszy lot szybowcem.

W tym momencie z absolutną pewnością poczułem, że latanie jest tym, co najbardziej chciałbym robić w życiu. Więcej – to jest to, co muszę robić w życiu

– wspomina.

Nie przeszkodziła mu nawet wada wzroku, orzeczona tuż przed ukończeniem studiów lotniczych. Jak wspomina, nie poddał się wtedy i nie pozwolił, aby przekreśliło to jego marzenia i wykluczyło go jako pilota. Poddał się korekcji wzroku, by móc dalej latać.

Na szali było życie 230 osób

Większość lotów, które miał okazję odbyć, to były bezpieczne rejsy. Aż do pamiętnego dnia 1 listopada 2011 roku, kiedy pilotował samolot boeing 767, lecący ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy, w którym doszło do awarii. Nie zadziałał żaden system wysuwania podwozia. Samolot niemal przez godzinę krążył nad stolicą, po czym kapitan Tadeusz Wrona zdecydował się lądować awaryjnie, bez wysuniętego podwozia.

Miałem na pokładzie 220 pasażerów i 11 członków załogi. Musiałem, po prostu musiałem bezpiecznie sprowadzić ten samolot na ziemię i zrobić wszystko, aby wylądować najlepiej jak potrafię, aby zminimalizować skutki tej nienormalnej sytuacji

- miał powiedzieć tuż po wylądowaniu.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia miało miejsce we wtorek 19 listopada 2019 w kościele pw. św. Wojciecha w Ostrołęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki