Ostrołęka. Siedlecko-ostrołęcka reprezentacja w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Siedlecko-ostrołęcka reprezentacja w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Ostrołęka. Siedlecko-ostrołęcka reprezentacja w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego Fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego
Udostępnij:
Ostrołęka. Za nami pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach 12 grudnia wzięło udział 51 radnych, w tym 9 z okręgu siedlecko-ostrołęckiego.

Z młodymi radnymi, którzy w młodzieżowym sejmiku reprezentują okręg siedlecko-ostrołęcki spotkała się członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

To ważne, aby młodzi ludzie czuli, że ich głos jest ważny i że każdy z nich może wnieść wiele dobrego w rozwój naszego regionu. Jestem bardzo ciekawa ich pomysłów i opinii

– mówiła w trakcie konferencji prasowej Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mimo że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że kobiety stanowią prawie połowę składu sejmiku. Jest ich 23. Z okręgu siedlecko-ostrołęckiego chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiły 32 osoby, z czego ostatecznie wybranych zostało 9 radnych.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych miałam okazję spotkać się z kandydatami z naszego okręgu. To bardzo fajni, młodzi ludzie z głowami pełnymi pomysłów. Mają już także spore doświadczenie w działalności charytatywnej i obywatelskiej

– podsumowała prace komisji Magdalena Sałata, dyrektor delegatury UMWM w Siedlcach, zaznaczając, że wybór był niezwykle trudny.

Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Mogą inicjować działania, odpowiadające potrzebom młodych mieszkańców naszego regionu. Już teraz biorą udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach.

Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni mogą zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Wszelkie wnioski wypracowywane będą podczas posiedzeń komisji oraz spotkań roboczych w okręgach. Na jednym z pierwszych posiedzeń sejmiku młodzieżowi radni dokonają wyboru przewodniczącego, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji.

Kim są młodzi radni z okręgu siedlecko-ostrołęckiego

Okręg siedlecko-ostrołęcki reprezentuje dziewięcioro młodych radnych. To mieszkańcy Siedlec, Łosic, Mińska Mazowieckiego, powiatów siedleckiego, mińskiego, sokołowskiego i ostrołęckiego. Większość z nich to osoby aktywne i ze sporym doświadczeniem, działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich.

Są to:

  • Jakub Al. Darawsheh – mieszka w Sulejówku w powiecie mińskim. Jest uczniem XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Uważa, że dobry radny powinien umieć słuchać sugestii, problemów oraz próśb rówieśników i rówieśniczek.
  • Szymon Bednarczyk – mieszka w gminie Kadzidło w powiecie ostrołęckim. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Bema w Ostrołęce. W sejmiku chce osobiście przekonać się, jak działają samorządowe instytucje.
  • Julia Biernacka – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. W prace sejmiku chce wnieść zapał, entuzjazm do działania i otwartość na potrzeby innych.
  • Robert Boguszewski – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach. O mandat w sejmiku ubiegał się pod hasłem „Kraj z młodymi i dla młodych”.
  • Urszula Hanusz – mieszka w gminie Sokołów. Jest uczennicą Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim. Do sejmiku chce wnieść swoje doświadczenie organizacyjne.
  • Weronika Kosmalska – mieszka w gminie Łosice. Jest uczennicą Zespołu Szkół nr 3 RCKU im. Stanisława Staszica w Łosicach. Jako radna chce jednoczyć młodzież i wspierać jej rozwój.
  • Zuzanna Martyniak – mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jest uczennicą Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim. Za najważniejsze w pracach sejmiku uznaje tworzenie projektów uwzględniających głos młodzieży z całego województwa.
  • Joanna Wyrzykowska – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie. Ma nadzieję, że sejmik umożliwi młodym ludziom wypowiadanie się w sprawach dla nich ważnych z poczuciem, że ten głos będzie poważnie traktowany.
  • Dawid Zając – mieszka w gminie Mordy w powiecie siedleckim. Jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Jako radny swą aktywnością chce pokazać, że utworzenie sejmiku było dobrą i owocną decyzją.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie