MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Rocznica agresji sowieckiej bez oficjalnych miejskich obchodów

Piotr Ossowski
Urząd Miasta Ostrołęka
Ostrołęka. Rocznica agresji sowieckiej bez oficjalnych miejskich obchodów. Ratusz ograniczył się jedynie do złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym Sybirakom.

W odróżnieniu do minionych lat nie ma dziś w Ostrołęce żadnych oficjalnych uroczystości związanych z rocznicą agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku.

17 września 2019 obchodzimy 80. rocznicę ataku ZSRR na Polskę, a także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji reprezentacja Urzędu Miasta z wiceprezydentem Maciejem Kleczkowskim na czele i przedstawiciele Rady Miasta złożyli kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce

– poinformował ratusz.

I dalej:

17 września 1939 sowiecka armia przekroczyła wschodnią granicę naszego państwa. Na mocy tajnej umowy z hitlerowskimi Niemcami podpisanej 23 sierpnia 1939 r. (pakt Ribbentrop-Mołotow) armia ZSRR zajęła wschodnią część Rzeczypospolitej Polskiej. Agresja Sowietów jest często nazywana IV rozbiorem, ponieważ ZSRR i hitlerowskie Niemcy podzieliły między siebie teren ówczesnej Polski. Do niewoli sowieckiej trafiło blisko 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, z których część została zamordowana. Rozpoczęły się masowe represje wobec polskich obywateli. W latach 1939-1945 masowe deportacje w głąb Związku Radzieckiego objęły ponad milion obywateli polskich, z których wielu zmarło. Stąd 17 września obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.

W delegacji rady miasta znaleźli się radni: Paweł Niewiadomski, Mariusz Łuba i Adam Kurpiewski.

Msza i złożenie kwiatów - organizuje PiS i Związek Sybiraków

Dodajmy jeszcze, że 17 września – o godz. 18.00 – w klasztorze zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar sowieckiej napaści na Polskę. Po nabożeństwie jego uczestnicy zamierzają złożyć kwiaty przed pomnikiem ofiar terroru komunistycznego na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Na mszę zapraszają ostrołęccy parlamentarzyści PiS i Związek Sybiraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki