Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Nowości w urzędach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Iza Wysocka
- Logowanie do systemu przebiega z zakłóceniami - przyznaje Wojciech Dorobiński, rzecznik ostrołęckiego ratusza. - Przyjmowanie wniosków przez pracowników przebiega sprawnie. Natomiast wprowadzanie do systemu niestety sprawia problemy.

Wzięłyśmy stary formularz, a okazało się, że wypełnić trzeba zupełnie inny, nowy - powiedziała z uśmiechem spotkana w urzędzie miasta w środę, 4 marca Lucyna Czubacka z Ostrołęki. Na szczęście nie było kolejek, więc kobieta mogła spokojnie pomóc swojej niesłyszącej siostrze załatwić formalności, związane z wyrobieniem nowego dowodu osobistego. Stary dokument kobiety niedługo miał tracić swoją ważność.
Od poniedziałku 2 marca 98 osób złożyło w Ostrołęce wnioski o wydanie dokumentów nowego typu.
Może się zaciąć

Od marca w urzędzie miasta i Urzędzie Stanu Cywilnego czeka nas trochę zmian. Z dniem 1 marca weszły bowiem w życie nowe ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, o ewidencji ludności oraz o dowodach osobistych.
Wszystkie polskie urzędy miast i gmin pracują na tej samej aplikacji, wprowadzonej na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W Ostrołęce nowy program czasem się blokuje.
- Logowanie do systemu przebiega z zakłóceniami - przyznaje Wojciech Dorobiński, rzecznik ostrołęckiego ratusza. - Przyjmowanie wniosków przez pracowników przebiega sprawnie. Natomiast wprowadzanie do systemu niestety sprawia problemy, ponieważ występują duże rozbieżności pomiędzy bazą PESEL, a rejestrem wydawania dowodów osobistych. To wiąże się z wysyłaniem zleceń do urzędów miast i gmin na terenie Polski. Tym samym proces wprowadzenia wniosku do systemu wydłuża się - wyjaśnia.

W nowym dowodzie osobistym nie będzie informacji o wzroście, kolorze oczu, nie będzie też odwzorowania podpisu, ani nawet adresu zameldowania, mimo że obowiązek meldunku zostaje.
To ostatnie nie podoba się naszej rozmówczyni.
- Możliwość sprawdzenia adresu w dowodzie osobistym wiele ułatwia - uważa Lucyna Czubacka. - Kiedyś na mój adres przychodziły listy do jakiegoś mężczyzny. Musiałam pisać oświadczenia na poczcie, że on tam nie mieszka. Czasem można się znaleźć w naprawdę dziwnych sytuacjach, związanych z miejscem zameldowania.
Po PESEL do USC
Obowiązku wymiany na dokumenty nowego typu nie ma. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują swoją ważność. Od marca rejestracja stanu cywilnego będzie prowadzona w systemie teleinformatycznym.
Dotychczas nowo urodzone dziecko rejestrowaliśmy w USC, a PESEL malucha trzeba było odebrać w wydziale spraw obywatelskich ratusza. Od marca wszystko załatwimy w jednym miejscu.

Cały artykuł przeczytasz w najnowszym, papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki