Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Mały reaktor jądrowy ma powstać na terenie miasta - ogłosił 17.04.2023 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Prezes PKN Orlen zaprezentował w poniedziałek 17.04.2023 wstępne lokalizacje dla siedmiu małych reaktorów jądrowych w Polsce. Jeden ma powstać w Ostrołęce.

W poniedziałek 17.04.2023 odbyła się konferencja w sprawie utworzenia w Polsce małych reaktorów jądrowych.

W prezentacji strategii atomowej PKN Orlen uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał on rolę „małego atomu” w transformacji energetycznej Polski.

Polska potrzebuje czystego źródła energii elektrycznej. Mały atom to dobry sposób uzupełnienia zasobów energii. Dziś takie bezpieczeństwo zapewnia nam energetyka węglowa. Ale ze względu na politykę Unii Europejskiej, Unii, w której chcemy być- spalanie węgla będzie coraz droższe. Rocznie dzięki nowym technologiom będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro rocznie na emisji CO2, a dokładnie na tym, że nie trzeba będzie kupować uprawień do emisji CO2. Atom i mały atom są dla nas ogromną alternatywą.

- mówił premier. Podkreślił też, że rządowi zależy na tym, aby wraz z nowym otwarciem dla energetyki jądrowej, przyszedł do Polski transfer technologii.

Atom to bezpieczny most w czystą bezpieczną energię w przyszłości. To ogromna szansa dla polskiej gospodarki.

- podkreślił Mateusz Morawiecki.

Głos zabrał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyjaśniając, że powołano nową spółkę ORLEN Synthos Green Energy. To spółka grupy PKN Orlen powołana do prowadzenia projektu rozwoju energetyki jądrowej, w oparciu o SMR. Spółka sprawdziła do tej pory kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych. Spośród nich, na bieżącym etapie, wytypowano siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania.

Transformacji energetycznej nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Ktoś, kto zostanie w tyle, będzie miał przestarzałą gospodarkę. Nie zatrzymamy technologii, musimy iść z tym nurtem- nie mamy wyjścia.

- mówił prezes Orlenu.

Zeroemisyjna energetyka to atom.

W tę technologię musimy inwestować. Wybraliśmy reaktor BWRX-300. Wybraliśmy tę technologie, podobnie jak Kanadyjczycy i Stany Zjednoczone. Reaktor, który powstanie w Polsce będzie drugim reaktorem, po Kanadzie. W Polsce reaktor powstanie na przełomie 2028/2029 roku

- mówił Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu podał też statystki świadczące na korzyść energii atomowej.

To 30 procent niższy koszt energii. To ciepło dla naszych miast. To alternatywy dla byłych kopalni węglowych, dla stref przemysłowych. Jeżeli kiedyś chcemy zająć się paliwami syntetycznymi, do tego jest potrzebna zeroemisyjna energetyka, żebyśmy mogli tworzyć paliwo syntetyczne. Dziś spotkaliśmy się, abym mógł ogłosić wstępne lokalizacje. Udowodnimy, że to technologia zupełnie bezpieczna. Nie ma się co obawiać. Bardziej się obawiajmy tego, czym się trujemy, jeżeli chodzi o CO2. Poza tym mieszkańcy chcą reaktorów, chcą zdrowo oddychać. Oczywiście, węgiel jest naszą podstawą, ale musimy myśleć o przyszłości.

- mówił na koniec Daniel Obajtek i podał kilka wstępnych miejscowości, gdzie planowane jest postawienie małych reaktorów modułowych.

[b]Pierwszy w Polsce mały reaktor jądrowy może powstać w pobliżu jednej z siedmiu miejscowości: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawy.

Dostrzegamy duże zainteresowanie samorządów, świadomych korzyści płynących z inwestycji. W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów

- dodaje prezes.

od 16 lat

Bezpieczny i tani atom

SMR to jednostki spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. Takie rozwiązania umożliwiają w pełni bezpieczną eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla SMR-ów. Sprzyjają temu także niewielkie rozmiary takiej instalacji, stanowiące ok. 10% terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowej. Blok energetyczny SMR-a składający się z budynku reaktora, maszynowni, budynku nastawni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz zaplecza remontowego maszynowni zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki