Ostrołęka. Elektrownia C. Budowa już się rozpoczęła. O skutkach powstania nowej elektrowni na konferencji w ratuszu

Anna Wołosz
Anna Wołosz

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Ostrołęka. Elektrownia C. W ratuszu w Ostrołęce 23 lipca 2019 r. odbyła się konferencja, z udziałem prezydenta miasta, posła i senatora z regionu, inwestorów, którzy budują Blok C ostrołęckiej elektrowni oraz naukowców. Wiemy, jakie są postępy prac na placu budowy i kiedy nowy blok będzie gotowy.

Wiemy, że tam niewiele widać, ponieważ do tej pory prace były prowadzone głównie w ziemi - mówił Robert Niewierski, członek Zarządu Elektrowni Ostrołęka Sp. z o.o. - Teraz lejemy beton.
Padały liczby, które miały dać wyobrażenie, jakiej wielkości będzie blok: betonu tyle, ile pomieściłoby 85 stadionów olimpijskich (200 tys. m3), stali tyle, że starczyłoby na 5 wież Eiffla (43 tony), 1600 km kabli.

Jakie są postępy prac na placu budowy

Inwestorzy, ENERGA i ENEA, które założyły spółkę celową Elektrownia Ostrołęka Sp.z o.o. (współpracuje z nią konsorcjum pod przewodnictwem GE Power) podali harmonogram prac.

  • Uroczyste wbudowanie kamienia węgielnego, np. w fundament kotła, czy maszynowni - jesień 2019 roku
  • montaż konstrukcji kotła - wiosna 2020 r.
  • próba wodna kotła - pierwsza połowa 2022 r.
  • próba generatora lub turbozespołu na obracarce - w maju 2022 r.
  • pierwsze rozpalenie kotła oraz synchronizacja - I kwartał 2023 r.

Całość inwestycji zostanie przekazana do eksploatacji w III kwartale 2023 r.

Wartość dla miasta

Obecni na spotkaniu samorządowcy mówili o korzyściach z budowy dla Ostrołęki i okolic.

Nowy blok to miejsca pracy, efekt ekologiczny - mniej wody pobieranej z Narwi, ściągnięcie do regionu firm, z których część tu już zostanie

- wyliczał Arkadiusz Czartoryski, poseł.
Przy okazji "sprzedał" informację, że Ostrołęka, razem z Łomżą, zostały uwzględnione przez rząd w sieci połączeń szybkiej kolei do Centralnego portu Komunikacyjnego w Baranowie, między Warszawą a Łomżą.

Prezydent Ostrołęki Lukasz Kulik wymieniał skutki współpracy z inwestorami: budowa ul. Krańcowej, przebudowa torowiska przy ul. Słowackiego.

Sławomir Żygowski, prezes GE Power, dodał:

Przy budowie będzie pracować 4 tys. ludzi.

Jakie będą oferty pracy: od spawania przez montowanie instalacji rurociągowych i instalacji elektrycznych, po kontrolę jakości, działania administracyjne, nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy oraz zarządzanie projektem. Na podstawie średnich kosztów utrzymania, transportu i wyżywienia, można oszacować, że podczas budowy i rozruchu elektrowni pracownicy zajmujący się elektrownią wydadzą w okolicy Ostrołęki ok. 190 mln zł. Po oddaniu do użytku Elektrowni Ostrołęka C przez ponad 20 lat 209 wykwalifikowanych inżynierów pracujących w pełnym wymiarze czasu będzie dbać o sprawne i bezpieczne funkcjonowanie elektrowni.

Blok ma 40 lat gwarancji.

Nie wszystkim się podoba

Mówiono też o protestach, jakie pojawiają się w kontekście budowy elektrowni węglowej, czyli korzystającej z nieodnawialnych źródeł energii. Tu padały argumenty, że: słońce nie cały czas świeci, a prąd chcemy mieć bez przerwy. Przy okazji zostali wywołani do tablicy ostrołęccy ekolodzy. Podobno nie zgłosili się ani do posła, ani do senatora Roberta Mamątowa. Za to mieli oni wizyty protestujących z całego świata.

Zamieszczamy list, który przyszedł do redakcji:

Koalicja Stop Elektrowni Ostrołęka C, 23 lipca 2019
Oświadczenie Koalicji Stop Elektrowni Ostrołęka C w sprawie prezentacji
„Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski”
Zgoda na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C to decyzja, która zdefiniuje przyszłość regionu i całej Polski. Powinna być ona podjęta w oparciu o najnowsze dane i ogólnodostępne, rzetelne informacje, z uwzględnieniem światowych trendów, co umożliwi rozważenie wszystkich za i przeciw w taki sposób, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Polski i mieszkańców regionu. Organizowane przez Ratusz i inwestora zamknięte spotkanie dla wybranych jest antytezą debaty publicznej i budzi obawy co do rzetelności informacji, które mają być zaprezentowane.
Prezydent Miasta Ostrołęki przy współpracy z Elektrownią Ostrołęka sp. z o. o. i GE Power Sp. z o.o. we wtorek 23 lipca 2019 w ostrołęckim Ratuszu organizuje prezentację „Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski”. Została ona opracowana przez think tank Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank a przedstawić ma ją Stanisław Kluza – były minister finansów w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego.
O wydarzeniu nie poinformowano ani nie zaproszono na nie żadnej z eksperckich organizacji społecznych, które od ponad 2 lat prezentują analizy szkodliwego wpływu Ostrołęki C na klimat, środowisko i zrównoważony rozwój oraz jej nierentowności i głębokiej nieopłacalności.
Koalicja Stop Elektrowni Ostrołęka C zwracała się do Ratusza z propozycją spotkania z ekspertami, otwartego dla wszystkich zainteresowanych, jednak nie spotkała się ona z zainteresowaniem.
Jednostronne śniadanie inwestora z lokalnym samorządem nie ma nic wspólnego z publiczną debatą ekspercką. Ze względu na brak informacji o spotkaniu oraz pominięcie organizacji społecznych i ekspertów krytykujących Ostrołękę C należy uznać je wyłącznie za PR-owe działania inwestora. Nie zgadzamy się na takie traktowanie społeczeństwa. Budowa Ostrołęki C to temat ogólnopolski związany z przyszłością energetyki całego kraju. Wzywamy inwestora do poważnej dyskusji w gronie ekspertów, naukowców i wszystkich zainteresowanych stron – komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Domagamy się debaty, w której inwestor stanie z otwartą przyłbicą by odnieść się do analiz przygotowanych przez niezależnych ekspertów. Każdy obywatel ma prawo do rzetelnej informacji na temat inwestycji, które mają wpływ na zdrowie, środowisko i klimat. Budowa Ostrołęki C to sprawa o znaczeniu ogólnopolskim i europejskim, która zadecyduje o przyszłości naszego kraju – mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.
Niniejszym koalicja organizacji społecznych Stop Elektrowni Ostrołęka C ponawia apel do Władz Miasta Ostrołęka, Elektrowni Ostrołęka sp. z o. o. i GE Power Sp. z o.o. o zorganizowanie wspólnej debaty na temat wpływu i konsekwencji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C, otwartej dla prasy i wszystkich zainteresowanych. Stoimy na stanowisku, że jedynie taka forma prezentacji faktów umożliwi społeczeństwu, w tym lokalnym mieszkańcom, uczciwy dostęp do rzetelnych informacji na temat tej inwestycji.

Kontakt:

Diana Maciąga,
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
e-mail: diana@pracownia.org.pl, tel: +48 502 646 890

Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi
e-mail: robert@tnz.most.org.pl, tel: +48 508 585 130

Więcej informacji: https://elektrowniaostroleka.com/

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Poseł A.Cz

Zatem miałem rację ci ekolodzy, których Państwo wymieniacie to stowarzyszenie mające siedzibę kilkaset kilometrów od Ostrołęki, pod czeską granicą.

Dodaj ogłoszenie