Ostrołęka. Dziesięć programów wsparcia od samorządu województwa mazowieckiego. Na co można pozyskać dofinansowanie?

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Aleksandra Zdanowicz
Udostępnij:
Ostrołęka. Wszystko wskazuje na to, że to będzie dobry rok dla mazowieckich zabytków i nie tylko. Rozwój bazy sportowej, aktywizacja sołectw, wsparcie dla OSP czy wyposażenie szkolnych pracowni przedmiotowych to tylko część programów, które w tym roku uruchomi samorząd województwa mazowieckiego. Łącznie na ten cel z budżetu województwa trafi ponad 110 mln zł.

– To są bardzo konkretne pieniądze, które mieszkańcy mogą przeznaczyć na bardzo konkretne przedsięwzięcia – mówiła Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, podczas piątkowego briefingu prasowego w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce. O wsparcie mogą się ubiegać gminy, powiaty, a także organizacje pozarządowe.

Remont zabytkowego dworu w Przystani

W tym roku na remonty zabytków samorząd Mazowsza zamierza przeznaczyć aż 6 mln zł (maksymalna kwota dofinansowania to 200 tys. zł). Tylko w ubiegłym roku dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się przeprowadzić prace restauratorskie w 83 zabytkach. Warto przypomnieć, że dzięki dofinansowaniu jakie pozyskała w ubiegłym roku gmina Olszewo-Borki (490 tys. zł), wyremontowano przyziemie zabytkowego dworu w Przystani, należącego dawniej do rodziny Burbonów.

- Wykonane prace były konieczne, ze względu na to, że stan budynku stale się pogarszał m.in. poprzez zawilgocone ściany fundamentowe – mówiła wójt gminy Olszewo-Borki Aneta Larent. - Ten budynek jest naszą perełką. To nasz najważniejszy i najpiękniejszy obiekt zabytkowy, dlatego będę dalej zabiegać o kolejne dofinansowania na jego rzecz. Zamierzamy w tym roku złożyć wniosek przede wszystkim na zabezpieczenie i konserwację elewacji. Potrzebny jest także remont wnętrza budynku. Funkcjonuje tam szkoła podstawowa, a warunki niestety nie należą do komfortowych. Zależy mi przede wszystkim na wymianie kotła centralnego ogrzewania i instalacji wodnej i kanalizacyjnej – mówiła wójt gminy Aneta Larent, zaznaczając, że dzięki pozyskanemu w poprzednich latach dofinansowaniu na odnawialne źródła energii, w zabytkowym dworku zamontowano już pompę ciepła.

W tym roku wnioskodawcy również mogą się ubiegać o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych regionalnych zabytków. Nadal można ubiegać się o wsparcie m.in. na sporządzenie ekspertyzy technicznej i konserwatorskiej, przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych, opracowywanie dokumentacji czy programu prac konserwatorskich. W przypadku prac remontowych dofinansowaniem objęte mogą być m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku. To również szansa na dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, odgromowej czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wsparcie będzie można również przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów. Muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków.

Na co jeszcze można pozyskać dofinansowanie?

Milion złotych z budżetu Mazowsza trafi także do kół gospodyń wiejskich (maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 5 tys. zł.). Pieniądze zostaną także przeznaczone na wyposażenie pracowni przedmiotowych (łącznie 10 mln zł), obiekty sportowe (10 mln zł), ochronę powietrza (10 mln zł), ogródki działkowe (1 mln zł), ochotnicze straże pożarne (8 mln zł), remonty strażnic OSP (3 mln zł), a także na różnego rodzaju projekty zgłaszane przez sołectwa, modernizację lokalnych dróg i gminne projekty edukacyjne i kulturalne.

Bardzo mnie cieszą także małe granty

– mówił wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski. - Oczywiście koncentrujemy się na rzeczach większych i również z tego korzystamy: budujemy drogi, ulepszamy infrastrukturę sportową, ale dzisiaj w społecznościach lokalnych ważny jest każdy inspirujący impuls. Najdrobniejsze rzeczy powodują czasami lawinę bardzo dobrych zdarzeń. Wspólnoty koncentrują się wokół konkretnych propozycji, stają się aktywne, widzą pewien sens i także, w sposób widoczny fizycznie, przebudowują swoje wsie - mówił Dariusz Łukaszewski.

Szczegóły dotyczące naboru wniosków można znaleźć w portalu internetowym samorządu województwa mazowieckiego.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie