Ostrołęka bez dyspozytorni karetek. Co się zmieniło w systemie ratownictwa od 1.1.2021. Komunikat wojewody. 9.1.2021

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od 1 stycznia 2021 w Ostrołęce nie ma już dyspozytorni karetek pogotowia. To skutek planowanej wcześniej reorganizacji. Od tego roku za funkcjonowanie dyspozytorni odpowiada wojewoda (wcześniej – marszałek).

Zmieniła się także liczba dyspozytorni na Mazowszu. Obecnie są one w Warszawie, Radomiu i Siedlach. Zlikwidowano te w Ostrołęce i Płocku.

Zmiana budziła szereg kontrowersji, sprzeciwiały się jej władze województwa mazowieckiego.

Zobacz inne materiały

Publikujemy wydany 8 stycznia komunikat wojewody w tej sprawie.

Dyspozytornie medyczne w województwie mazowieckim

Od 1 stycznia 2021 r. wojewoda odpowiada za funkcjonowanie dyspozytorni medycznych, w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Zmiana odbyła się płynnie, bez zakłóceń. Obsada dyspozytorów z odpowiednimi kwalifikacjami jest zapewniana.

Wszystkie dyspozytornie na Mazowszu obsługują średnio 2 592 zgłoszeń dziennie. Od 1 stycznia br. odebrały łącznie 16 464 połączeń alarmowych (stan na 7 stycznia z godziny 16:00).

- Tak jak wielokrotnie podkreślałem potwierdziło się, że nic się nie zmienia z punktu widzenia osoby dzwoniącej na pogotowie ratunkowe i potrzebującej nagłej pomocy. Zmiany przyczynią się natomiast do lepszej koordynacji systemu jako całości - do jeszcze sprawniejszego działania i podwyższenia poziomu bezpieczeństwa obywateli. Zintegrowanie działań ratownictwa medycznego ma ogromne znaczenie np. w przypadku interwencji w masowych zdarzeniach medycznych. Wielokrotnie zwracają na to uwagę ratownicy medyczni, dla których istotna jest koordynacja akcji ratowniczych. Jeszcze raz podkreślam też, że w obecnym systemie nie ma znaczenia lokalizacja osoby, która kieruje zespołem ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Jest to możliwe dzięki jednolitemu dla całej Polski systemowi informatycznemu. – wyjaśnia wojewoda Mazowiecki.

Nowe rozwiązania informatyczne są stosowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego). SWD PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych.

Prace nad przejęciem dyspozytorni trwały od wiosny. Wojewoda podpisał umowy ze stacjami „RM Meditrans” w Warszawie, Radomiu i Siedlcach oraz z PSP w Radomiu i Siedlcach w zakresie wynajmu pomieszczeń i infrastruktury łączności.

Zgodnie z zapisami ustawy z 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2021 r., Wojewodowie przejmują dyspozytornie medyczne prowadzone dotychczas przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Dotyczy to zarówno realizacji samego zadania, jak i personelu. Przygotowania w tym zakresie trwały od wiosny, a Wojewoda Mazowiecki wielokrotnie podejmował rozmowy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego oraz dysponentami zespołów ratownictwa medycznego w celu sprawnego przeprowadzenia zmian organizacyjnych.

Nie są prawdą rozpowszechniane informacje, że prace nad przejęciem dyspozytorni rozpoczęły się w grudniu. Umowy z dotychczasowymi dysponentami na wynajem powierzchni biurowej i infrastruktury łączności zostały podpisane zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego, które były czynione na przełomie sierpnia i września 2020 r. (należy zaznaczyć że prace w tym zakresie trwały od marca) 20 października br. Wojewoda Mazowiecki wystąpił do Marszałka Województwa Mazowieckiego z prośbą o podjęcie ostatecznej decyzji, co do wynajmu pomieszczeń przy
ul. Poznańskiej 22 w Warszawie, a 30 października br. wpłynęło pismo Marszałka Województwa Mazowieckiego, informujące, że 27 października została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie na zawarcie umowy najmu pomieszczeń w budynku przy ul. Poznańskiej 22.

Ponadto 24 września dysponenci otrzymali ujednolicony przez Ministerstwo Zdrowia wzór zawiadomienia dla dyspozytorów medycznych o zmianach w zakresie zatrudnienia. W celu rekrutacji uruchomiono specjalną stronę internetową: https://dyspozytor-medyczny.pl. Znajdują się tam informacje o wymaganiach stawianych kandydatom i formularz aplikacyjny. Praca w dyspozytorni utworzonej w strukturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego to okazja do dalszego rozwoju zawodowego w instytucji administracji rządowej, a także stabilność organizacji i zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Obecne zmiany są kontynuacją procesu rozpoczętego przed wieloma laty. Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało – 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5. Tak więc zmiana jakościowa dotycząca funkcjonowania dyspozytorni rozpoczęła się już prawie 10 lat temu.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie