Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęcka Scena Autorska ma 15 lat!

Anna Wołosz
Najważniejsza jest chęć, a czas i możliwości się znajdą - przekonują aktorzy Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, którzy należą do grupy dorosłej. Utworzyli ją niedawno i dopiero zaczynają się rozkręcać. Kiedy schodzili z desek sceny im. Pawła Opęchowskiego w Klubie „Oczko” po spektaklu „Coś tu nie gra”, już umawiali się na kolejne próby.

Nie jest łatwo się spotkać i poświęcić czas na pracę nadtekstem, bo to osoby pracujące, w większości ojcowie i matki. Na szczęście rodziny wykazują wyrozumiałość dla ich pasji. Jednego z aktorów, gdy wszedł na scenę, powitał radosny pisk z widowni: „Tatuś!”.

- To moja druga sztuka, grałam już w „Żelaznej pani” - mówi Ewa Krupka. - Najwięcej radości dają nam chyba nie same występy, tylko próby. Co tu się w garderobie dzieje przez spektaklem...

Dzień później premierę miał spektakl „Powrót Odysa”, na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Aktorami byli młodzi ludzie, uczniowie ostrołęckich liceów i techników. Serią spektakli „lekturowych”, przybliżają kolegom literaturę klasyczną. Pokazywali już m. in. „Niemców”. Jak mówi Wojciech Kraszewski, instruktor teatralny w „Oczku”, duża w tym zasługa dyrektorów szkół: czasem zwalniali młodych aktorów z lekcji. Przedstawienie było pożegnaniem ze sceną najstarszych - maturzystów.

15-lecie teatru będzie obchodzone 23 kwietnia.

- Przygotowujemy niespodziankę: spektakl, nazwany roboczo „Próba” - zdradza Aleksandra Kowalewska, kierownik „Oczka”. - Byli aktorzy OSA rozproszyli się po świecie, ale mamy z nimi kontakt. Teatr w nich został. Z radością zgodzili się przyjechać i wystąpić jeszcze raz, razem, na scenie w Ostrołęce.

Z kolejnych pokoleń, które przewinęły się przez amatorskie przedstawienia w „Oczku”, wyrosło kilkoro zawodowych aktorów: Patrycja Trzoch, Jarosław Sacharski, Adam Konowalski. Tomasz Szczepanek jest reżyserem w Teatrze Studio w Warszawie, a Rafał Kowalewski komponuje muzykę do spektakli teatralnych. Kształcenie kończą kolejni: Bartosz Mikulak, Katarzyna Gałązka, Iza Gąska, Kamil Załuska.

Początki grupy sięgają roku 2001, kiedy przygotowała scenkę z okazji premiery filmu „Quo vadis?”.

Więcej w papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki