Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olszewo-Borki. Nowy rozkład jazdy MZK. Po dwóch miesiącach sprawdzamy, jak po zmianach kursują autobusy linii nr 3

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Aleksandra Zdanowicz
Olszewo-Borki. W połowie grudnia 2019 roku (czyli niecałe dwa miesiące temu) nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy. Jak jednak informują nas czytelnicy, nie poprawiły sytuacji mieszkańców Olszewa-Borek.

Zdaniem mieszkańców Olszewa-Borek, zmiany były jedynie "kosmetyczne" i nie rozwiązały głównego problemu - blisko 2-godzinnych odstępów między kursami i przeładowanych autobusów.

Na autobus czekają dwie godziny

Mój syn kończy zajęcia w szkole o 12.45. Pięć minut później, o 12.50 odjeżdża jedyny w ciągu paru godzin autobus do Olszewa-Borek. Jeśli nie zdąży ubrać się i dobiec do przystanku w ciągu tych pięciu minut, na następny autobus musi czekać aż do godz. 14.41

- skarży się nam Czytelniczka. - Nawet, jeśli dobiegnie, wcale jeszcze nie wiadomo, czy nim pojedzie. Autobus o 12.50 jest bardzo często tak przeludniony, że część osób nie jest w stanie do niego wsiąść, wobec czego wybiera powrót pieszo - ok. 5 km. Wielu uczniów latem jeździ do szkoły rowerem lub chodzi pieszo.

Jak mówi nam Czytelniczka, mimo zmian w rozkładzie jazdy, jest on nadal tak skonstruowany, że w ciągu dwóch godzin nie jedzie do Olszewa-Borek żaden autobus! Niewiele lepiej sytuacja wygląda rano - zdaniem mieszkańców Olszewa-Borek po zmianach jest jeszcze gorzej niż przed - autobus, który zawsze odjeżdżał o godz. 7.57 odjeżdża teraz o 3 min wcześniej, a potem i tak stoi w korkach.

Lepiej było... 10 lat temu

Spore zainteresowanie wzbudza także "nieracjonalna" lokalizacja przystanków.

- Komu mają służyć trzy przystanki przy jednej ulicy? - pyta Czytelniczka. [Chodzi oczywiście o ul. Leśną - przyp. red.] - Z całą pewnością wystarczyłby jeden - dodaje.

Co ciekawe, jeszcze 10 lat temu taki problem nie istniał - autobusy MZK do Olszewa-Borek, jak w większości miast o podobnej wielkości, kursowały co ok. 30 min.

Co na to miasto?

Jak informuje Piotr Potulski, kierownik Biura Prasowego UM w Ostrołęce, wprowadzone w grudniu zmiany w rozkładzie jazdy wynikały z postulatów zgłoszonych przez Zarząd Osiedla Leśne.

- Projekt zmian, przed ich wprowadzeniem, został wysłany do akceptacji przez Urząd Gminy Olszewo-Borki. Po zaakceptowaniu zaproponowanych zmian zostały one wprowadzone w życie 13 grudnia 2019 r. MZK nie otrzymał wcześniej jakichkolwiek postulatów czy sugestii z Urzędu Gminy Olszewo-Borki czy mieszkańców gminy Olszewo-Borki dotyczących częstotliwości kursowania linii nr 3 - mówi Piotr Potulski.

- Jeśli mieszkańcy gminy Olszewo-Borki chcą zgłosić zapotrzebowanie na zwiększenie częstotliwości kursów autobusów linii nr 3, powinni przedstawić swoją propozycję do Urzędu Gminy Olszewo-Borki. Wówczas, po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców, urząd może wystąpić z propozycją zmian w rozkładzie do MZK. Ponieważ ewentualne zwiększenie częstotliwości kurowania autobusów na tej trasie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami zarówno dla Gminy Olszewo-Borki, jak i Miasta Ostrołęki, taka decyzja wymagałaby akceptacji także ze strony Urzędu Miasta Ostrołęki - dodaje.

Obecnie przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (Wydział Transportu) analizują m.in. liczbę i lokalizację przystanków autobusowych w Ostrołęce. Na bazie pozyskanego raportu mają być podejmowane ewentualne decyzje dotyczące lokalizacji przystanków.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki