Ogólnopolski Strajk Kobiet. Warszawa: Kolejny dzień manifestacji. Blokada ulic i spacer pod kolumną Zygmunta

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Krystian Dobuszyński
Udostępnij:
Ogólnopolski Strajk Kobiet. Poniedziałek 2 listopada to kolejny dzień manifestacji w całej Polsce. O 17:00 rozpoczęła się blokada najważniejszych ulic w Warszawie. Na mieście tworzą się spore korki.

Blokada Warszawy. Strajk Kobiet, 2 listopada

Nie milkną protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo do aborcji. Od dwunastu dni na ulicach Warszawy mamy do czynienia z wieloma protestami i spontanicznymi zgromadzeniami mieszkańców. Dzisiaj (2 listopada) o godz. 17 rozpoczęła się druga już blokada ulic. Pierwsza odbyła się tydzień wcześniej - 26 października. Manifestujący zablokowali newralgiczne punkty stolicy - ważne skrzyżowania, ronda, mosty i podstawowe ciągi komunikacyjne. Dzisiaj sytuacja wygląda bardzo podobnie.

Utrudnienia w Warszawie - 2 listopada. Blokada miasta. Lista nieprzejezdnych ulic miejsc:

 1. Rondo de Gaulle’a
 2. Rondo Waszyngtona
 3. Plac Konstytucji
 4. Puławska 17 (dawne kino Moskwa, przy lwach)
 5. Rondo Radosława
 6. Rondo ONZ
 7. Rondo Daszyńskiego
 8. Plac Zawiszy
 9. Metro Ratusz Arsenał
 10. Plac na Rozdrożu / autem Trasa Łazienkowska na tej wysokości

Sparaliżowane zostały nie tylko samochody, ale także komunikacja miejska, w tym tramwaje. Około 18:30 coraz większe tłumy zaczęły gromadzić się pod budynkiem Sejmu. Były wystąpienia, okrzyki i dobrze wszystkim znane hasła wymierzone w rząd. Kobiety zapewniały, że pomimo ogromnego zmęczenia, nie poddadzą się i rządzący nie wezmą ich na przetrzymanie. Poniedziałkowa manifestacja zakończyła się tuż po godz. 20. Mimo wulgarnych haseł i ogólnego wzburzenia protestujących, był to zdecydowanie spokojniejszy protest niż ten piątkowy, który zgromadził w centrum Warszawy około 100 tysięcy osób.

”To jest wojna”

"To jest WOJNA z kobietami" - pod taką nazwą odbywają się protesty kobiet nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Manifestacje obywają się w związku z wyrokiem, jaki zapadł w czwartek (23 października). Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.
Jak dotąd, największa manifestacja miała miejsce w miniony piątek (30 października). Do Warszawy przyjechały osoby z różnych części kraju. Szacuje się, że udział brało ponad 100 tysięcy uczestników.

Postulaty Strajku Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet stworzył Radę Konsultacyjną. Jej zadaniem będzie m.in. „zbieranie i porządkowanie postulatów zgłaszanych przez protestujących” w ramach trzynastu grup tematycznych:

 1. Aborcja na żądanie i pełnia praw kobiet (w tym walka z przemocą domową i niealimentacją)
 2. LGBT to ludzie
 3. Świeckie państwo
 4. Służba publiczna, nie partyjna
 5. Prawdziwe instytucje, prawdziwi rzecznicy (RPO, RPD)
 6. Poprawa kondycji publicznej ochrony zdrowia
 7. Edukacja na miarę współczesności
 8. No pasaràn (stop faszyzmowi)
 9. „Odśmieciowienie” rynku pracy
 10. Klimat
 11. Reanimacja psychiatrii
 12. Prawdziwe wsparcie osób z niepełnosprawnościami
 13. Stop propagandzie w mediach publicznych.

Spacer środowisk artystyczno-kreatywnych

O godz. 17 na placu Zamkowych wystartował spacer środowisk artystyczno-kreatywnych.

- Zwracam się do artystów wszelkich profesji, ludzi związanych na co dzień z kulturą i sztuką, muzyków, pracowników teatrów, muzeów, galerii, performerów, realizatorów, a także odbiorców efektów pracy wyżej wymienionych tysięcy ludzi. Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy. Jeżeli nasz głos nie zabrzmi w końcu w przestrzeni publicznej, jeżeli nie wykrzyczymy naszego prawa do uczciwej pracy, bo nie chcemy głodowych zapomóg, wolimy uczciwie zapracować na swoje utrzymanie, to przez kolejne lata będziemy najbardziej pomiatanymi grupami zawodowymi - piszą organizatorzy wydarzenia.

Spacer zakończy się pod Ministerstwem Kultury, gdzie uczestnicą złożą wieńce oraz zostawią znicze i nekrologi polskiej kultury.

Ich postulaty to:

 1. Dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych celem pokrycia strat wynikających z obostrzeń.
 2. Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki.
 3. Rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.
 4. Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej.
 5. Debata nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego.
 6. Wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Strajk Kobiet. Warszawa: Kolejny dzień manifestacji. Blokada ulic i spacer pod kolumną Zygmunta - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czemu to partyjne ścierwo (inaczej nazwać nie można), którego wydawcą jest Polska Press usuwa komentarze?

Spamowych komentarzy nie potrafią blokować, ale usuwanie opinii użytkowników przychodzi im bardzo łatwo.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie