Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna inwestycja w Wyszkowie

Elwira Czechowska
Krynicki Recykling S.A., lider polskiego rynku recyklingu stłuczki szklanej, uruchomił w Wyszkowie jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii do sortowania i uzdatniania szkła opakowaniowego. Pozwala ona rocznie przetwarzać aż 135 tysięcy ton szkła. Największym kontrahentem spółki jest wyszkowska huta. Firma działała na wyszkowskim rynku od dziesięciu lat, ale jej ostatnia inwestycja jest jak do tej pory najdroższą i najnowocześniejszą. Kosztowała 10 mln 350 zł.

Wybór Wyszkowa na miejsce lokalizacji drugiej w Polsce pod względem wielkości i nowoczesności linii do sortowania i utylizacji stłuczki szklanej ma związek oczywiście z naszą hutą szkła. To na jej terenie spółka Krynicki Recykling już od 1998 roku prowadziła swoją działalność tyle, że w znacznie mniejszym zakresie. Funkcjonująca dotychczas linia do sortowania stłuczki zostanie wkrótce zamknięta i zastąpiona nową. Uruchomiona przez spółkę w ubiegłym tygodniu nowa linia jest nieporównanie bardziej wydajna i całkowicie zautomatyzowana.

- Dzięki zastosowaniu techniki optoelektronicznej, pozwala sortować szkło opakowaniowe na poszczególne kolory. W rezultacie uzyskuje się doskonale wyselekcjonowany, jednorodny surowiec tak poszukiwany przez huty szkła w Polsce i zagranicą - mówi przedstawiciel spółki Krzysztof Baczyński.

Koszt instalacji nowej linii sfinansowany został zarówno ze środków własnych Krynicki Recykling S.A., jak i z pożyczki otrzymanej przez spółkę w ubiegłym roku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Wdrożenie i uruchomienie tak nowoczesnej linii sortująco-uzdatniającej potwierdza naszą pozycję jako lidera technologicznego w całej branży. Zapewnia też spółce ogromną przewagę konkurencyjną na rynku - mówi Adam Krynicki, prezes zarządu Krynicki Recykling.

Nowa linia robi wrażenie. Konstrukcja waży kilka ton. Jej montaż w jednej z hal na terenie huty szkła zajął pół roku. Wykorzystano przy tym m.in. 7 km kabli, kilka ton stali. W pełnym rozruchu urządzenia osiągną wydajność 20 ton na dobę. Głównym odbiorcą stłuczki po utylizacji jest wyszkowska huta. Przy obsłudze nowej linii zatrudnionych jest kilkanaście osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki