MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe paliwo na stacjach od 1 stycznia 2024 r. To problem dla właścicieli starszych pojazdów. Sprawdź czy będziesz mógł zatankować swoje auto

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Od 1 stycznia 2024 roku będziemy tankować benzynę E10. Nie wszystkie auta osobowe są przystosowane do tankowania nowego rodzaju paliwa. Resort środowiska udostępni specjalną wyszukiwarkę za pośrednictwem której będzie można to sprawdzić.
Od 1 stycznia 2024 roku będziemy tankować benzynę E10. Nie wszystkie auta osobowe są przystosowane do tankowania nowego rodzaju paliwa. Resort środowiska udostępni specjalną wyszukiwarkę za pośrednictwem której będzie można to sprawdzić. Wojciech Matusik/ Polska Press
Od 1 stycznia 2024 r. na polski rynek zostanie wprowadzony nowy rodzaj benzyny silnikowej 95-oktanowej, czyli tzw. benzyny silnikowej E10. Będzie ona zawierała do 10 proc. objętościowo biokomponentów. Co ważne, nie wszystkie auta osobowe są przystosowane do tankowania benzyny E10. Z końcem listopada zacznie działać specjalna wyszukiwarka, dzięki której kierowcy sprawdzą, czy do swojego samochodu mogą tankować benzynę E10.

Spis treści

Benzyna E10. Na stacjach od 1 stycznia 2024 roku pojawi się nowy rodzaj paliwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało PAP, że przygotowuje działania informacyjne w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2024 r. na polski rynek benzyny silnikowej 95-oktanowej z zawartością do 10 proc. objętościowo biokomponentów, tzw. benzyny silnikowej E10.

Resort przypomina, że paliwo to jest już dostępne w innych europejskich państwach. Jednocześnie dodano, że „znaczna większość" pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyny silnikowej E10.

Które auta nie mogą tankować benzyny E10? Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki

Resort w przekazanej odpowiedzi podkreślił, że nie wszystkie auta osobowe są przystosowane do tankowania benzyny E10. – Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje na potrzeby kierowców wyszukiwarkę, w której będzie można sprawdzić kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10 – poinformowało ministerstwo. Jej uruchomienie zaplanowano w „czwartym tygodniu listopada br.".

Wyszukiwarka będzie dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl. – podano. Koszt jej opracowania wyniósł 157 317,00 zł brutto.

Benzyna E10 zastąpi benzynę E5

W przekazanej odpowiedzi resort klimatu poinformował, że „rozmowy z przedstawicielami branży paliwowej na temat wdrożenia benzyny E10 na polski rynek trwają nieprzerwanie od 2019 r." Jednocześnie podkreślono, że we współpracy z sektorem paliwowym „wypracowano model wprowadzenia na rynek benzyny E10, tj. zastąpienie obecnie dostępnej na stacjach paliw benzyny E5 o liczbie oktanowej 95 benzyną E10 o takiej samej liczbie oktanowej".

– Przyjęte rozwiązanie uwzględnia dostępną w Polsce infrastrukturę paliwową oraz doświadczenie innych państw europejskich, które wprowadziły już benzynę E10 – wyjaśniono.

Dodano, że w celu wyjaśnienia ostatnich wątpliwości związanych z wprowadzeniem na rynek benzyny E10, jakie zidentyfikował sektor paliwowy, 13 listopada 2023 r. z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz podmiotów prowadzących bazy paliw.

– Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia na rynek od 2024 r. nowego formatu benzyny. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie identyfikuje zagrożenia dla przyjętych założeń związanych z wdrożeniem formatu E10 ani w obszarze logistyki, ani wymagań jakościowych – przekazał resort.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nowe paliwo na stacjach od 1 stycznia 2024 r. To problem dla właścicieli starszych pojazdów. Sprawdź czy będziesz mógł zatankować swoje auto - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki