Nowe Dowody Osobiste 2021. Te osoby będą musiały wymienić swój dowód

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Dowód osobisty jest ważny dziesięć lat. Za jego wyrobienie nic nie zapłacimy
Dowód osobisty jest ważny dziesięć lat. Za jego wyrobienie nic nie zapłacimy Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
W nowych dowodach osobistych znajdą się odciski palców i podpis. Nie będzie obowiązkowej wymiany dokumentów na nowe. Trzeba będzie to zrobić dopiero, gdy stracą ważność.

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Rząd przyjął nowelizację ustawy o dowodach osobistych, która ma zmniejszyć ryzyko fałszowania dokumentów tożsamości. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Do dowodów osobistych wprowadzono m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

Zmieni się także zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.

Nie przegap

Nowe dowody osobiste 2021. Czy trzeba będzie wymienić dokument?

Nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych wejdą w życie 2 sierpnia 2021 roku.

Czy to oznacza, że trzeba będzie wymieniać dokument na nowy?

- Nie będzie obowiązkowej wymiany dowodów osobistych. Dokument trzeba będzie wymienić dopiero wtedy, gdy straci ważność - informuje Małgorzata Woźniak, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Nowe dowody osobiste 2021. Przypomną SMS-em, że dowód traci ważność

SMS-a z Ministerstwa Cyfryzacji otrzyma każdy właściciel Profilu Zaufanego, którego dowód osobisty wkrótce przestanie być ważny. W sumie będą trzy takie SMS-y: na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dowodu osobistego. Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS-ie, na trzeci nie musimy już czekać.

Treść wiadomości jest następująca: "Minister Cyfryzacji informuje, że w ciągu najbliższych (...) dni Twój dowód osobisty traci ważność. Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć online. Odwiedź: gov.pl/do".

Na przypomnienia SMS-owe mogą liczyć wszyscy, którzy mają Profil Zaufany (PZ). Zakładając go podajemy numer swojego telefonu, na który - w trakcie korzystania z profilu - przychodzą kody autory-zacyjne, a teraz przyjdą też SMS-y z przypomnieniem o konieczności wymiany dowodu.

Nowe dowody osobiste 2021. Jak długo jest ważny dowód osobisty?

Wniosek o nowy dowód osobisty możemy złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Formularz możemy wysłać także także przez internet. Po złożeniu wniosku otrzymamy potwierdzenie jego złożenia.

Na gotowy dokument będziemy czekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach . Poinformuje nas o tym urzędnik. Wyrobienie dowodu nic nie kosztuje.

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe Dowody Osobiste 2021. Te osoby będą musiały wymienić swój dowód - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie