MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocne spotkanie Kaczyńskiego i Ziobry. Minister sprawiedliwości usłyszał konkretne warunki

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nocne spotkanie Kaczyńskiego i Ziobry. Waży się przyszłość Zjednoczonej Prawicy
Nocne spotkanie Kaczyńskiego i Ziobry. Waży się przyszłość Zjednoczonej Prawicy fot marek szawdyn/polska press
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro spotkali się w nocy z poniedziałku na wtorek – donosi „Fakt”. Minister sprawiedliwości usłyszał konkretne warunki na jakich miałby zachować swoje stanowisko. Jak donosi RMF FM jednym z nich jest oddanie części władzy w prokuraturze. W środę kolejne spotkanie kierownictwa PiS dot. przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

W poniedziałek, tuż po godzinie 16.00, zakończyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które debatowało, czy zerwać koalicję z Solidarną Polską oraz Porozumieniem i utworzyć rząd mniejszościowy.

Tego samego dnia szef Solidarnej Polski i minister sprawiedliwościowi Zbigniew Ziobro oświadczył na konferencji prasowej, że jest na rozmowy w sprawie przyszłości koalicji rządzącej.

Nocne spotkanie Ziobry i Kaczyńskiego

Jak informuje „Fakt” w nocy z poniedziałku na wtorek Ziobro spotkał się w tej sprawie z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według informacji dziennika liderzy partii spotkali się po godz. 19.00 w rządowym kompleksie przy ulicy Parkowej w Warszawie i rozmawiali przez cztery godziny.

Informację o spotkaniu potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską minister środowiska i członek Solidarnej Polski Michał Woś. - Według mojej wiedzy do pierwszego spotkania już doszło. Czekamy na następne - powiedział.

Ziobro miał otrzymać „pewne propozycje”, które mają umożliwić mu dalsze funkcjonowanie w ramach Zjednoczonej Prawicy.  - Być może nadal nawet na stanowisku ministra sprawiedliwości – mówił portalowi poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Morawiecki i Gowin o kształcie rządu

„Fakt donosi także”, że w czasie gdy Jarosław Kaczyński rozmawiał ze Zbigniewem Ziobrą, doszło również do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderem Porozumienia i byłym wicepremierem Jarosławem Gowinem. Politycy dyskutowali o przyszłym kształcie Rady Ministrów.

Warunkiem utrzymania stanowiska dymisja prokuratora krajowego?

Z kolei jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, Zbigniew Ziobro może utrzymać stanowisko swoje, jak i swoich współpracowników, jeżeli zgodzi się oddać część nadzoru nad prokuraturą.

Mianowicie musiałby się zgodzić na zmianę na stanowisku prokuratora krajowego. Tym samym pracę miałby stracić jeden z najbardziej zaufanych ludzi Ziobry - Bogdan Święczkowski - a zastąpić go miałby ktoś bliższy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Jak donosi stacja ma to być forma ukarania Zbigniewa Ziobry za nadmierne ambicje.

Poparcie ustawy covidowej i medialne wyciszenie

Oddanie Prokuratury Krajowej to jednak nie jedyny warunek, jaki mógł usłyszeć minister sprawiedliwości. Jeszcze po poniedziałkowym spotkaniu, media donosiły nieoficjalnie, że Ziobro, aby pozostać w rządzie będzie musiał zgodzić się na przyjęcie tzw. ustawy covidowej, mówiącej min. o bezkarności urzędników, którzy działają w „specjalnych warunkach”. Kontrowersyjny zapis mówi, że „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” Ziobro mógł usłyszeć również nakaz „wyciszenia medialnego, zwłaszcza w kwestiach światopoglądowych”. – W wersji hard Ziobro miałby dostać ofertę objęcia innego, w wersji light jako jego zastępca do ministerstwa sprawiedliwości wejdzie Przemysław Czarnek – mówi rozmówca dziennika. Oznacza to również, że szef Solidarnej Polski nie będzie kwestionował władzy premiera Morawieckiego, z którym był w ostrym konflikcie.

Kolejne posiedzenie kierownictwa PiS

W środę o godz. 13.00 odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa PiS – poinformował Informacyjną Agencję Radiową szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak przekazał rozmowy raz kolejny będą dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Piątka dla zwierząt przelała czarę goryczy

Pomimo wprowadzania przez Jarosława Kaczyńskiego dyscypliny partyjnej ws. głosowania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, część parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy zagłosowała inaczej niż życzyłby sobie tego prezes PiS.
Jednomyślności w szeregach obozu rządzącego nie było od samego początku procedowania ustawy, która już po I czytaniu, nie jednogłośnie trafiła pod obrady sejmowej komisji.

Choć tzw. Piątka dla zwierząt została ostatecznie przegłosowana, to 38 posłów Zjednoczonej Prawicy jej nie poparło.

Nim nowa ordynacja znalazła się w Sejmie w obozie koalicji rządzącej od kilku dni trwały wzmożone prace nad reorganizacją rządu i koalicyjnych umów. Nie przyniosły one jednak rezultatów. Wiele wskazuje na to, że to koniec koalicji rządzącej.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślał we wtorek na antenie RMF FM, ze problemy z Zjednoczonej Prawicy „narastały od miesięcy”. - Kwestia dot. ustawy o ochronie zwierząt to kwestia wtórna, jeśli nie trzeciego rzędu. Tak naprawdę była ona okazją, przy której ujawniły się pewne sprawy (...). Nie ukrywamy, że problemy były już wcześniej - i to miesiące temu – mówił Fogiel.

Posiedzenie PiS i gotowość Ziobry do rozmów

W poniedziałek odbyło się posiedzenie zarządu PiS, na którym zapaść miały konkretne decyzje dotyczące postępowania z sojusznikami PiS i przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Po zakończeniu rozmów rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oznajmiła, że „podjęto decyzję o zdecydowanych rozstrzygnięciach”.
Ostro postawę koalicjantów PiS skomentowała europosłanka Beata Mazurek, była wicemarszałek Sejmu i była rzeczniczka PiS. - Wielu z nas uważa, że ciągłe ustępstwa wobec koalicjantów ich wzmacniają, a nas osłabiają. Lider ZP (Zjednoczonej Prawicy - red.) jest jeden. Czas na zdecydowane rozstrzygnięcia wobec wszystkich którzy grać zespołowo nie potrafią - napisała na Twitterze. zdecydowane rozstrzygnięcia wobec wszystkich którzy grać zespołowo nie potrafią - napisała na Twitterze.

Nim rozpoczęło się spotkanie liderów PiS, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył na zwołanej konferencji prasowej, że jest gotowy na rozmowy, aby Zjednoczona Prawica nadal mogła funkcjonować.- Jestem przekonany, że mądrość naszej koalicji, która z istoty swojej musi wiązać się z pewnymi rożnymi akcentami, czasem odrębnościami jeśli chodzi o sprawy programowe, pozwala również dojść do porozumienia i znalezienia kompromisów w tak ważnych czasami sprawach jak ochrona zwierząt i sytuacja hodowców – mówił.

Zbigniew Ziobro odniósł się także do sprzeciwu Solidarnej Polski wobec tzw. ustawy covidowej. - Projekt ws odpowiedzialności urzędników wymagał rozmowy, są sytuacje wymagające, by osoby podejmujące najtrudniejsze decyzje mogły działać bez lęku. Jesteśmy gotowi rozmawiać, ale trzymając się zasady, że prawo wobec wszystkich jest równe - zapewniał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nocne spotkanie Kaczyńskiego i Ziobry. Minister sprawiedliwości usłyszał konkretne warunki - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki