Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niska temperatura niebezpieczna dla serca. Jak w czasie mrozów wzrasta ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca, udarów i arytmii?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Jeden na 100 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można przypisać ekstremalnym temperaturom – wynika z badania opisanego w „American Heart Association Circulation”.
Jeden na 100 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można przypisać ekstremalnym temperaturom – wynika z badania opisanego w „American Heart Association Circulation”. Biserka Stojanovic / GettyImages
Ekstremalnie niskie, choć także wysokie temperatury nasilają zaburzenia krążenia i zwiększają ryzyko śmierci. To wynik analizy badań obejmujących 32 mln zgonów spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi. Specjaliści uważają, że to właśnie zmiany środowiskowe mogą wpłynąć na główną na świecie przyczynę śmierci i niepełnosprawności, czyli schorzenia sercowe.

Spis treści

Silne mrozy zwiększają ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca, arytmii i udaru

Ekstremalne temperatury mogą wpływać na przebieg i rozwój powikłań chorób serca, które stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. By zbadać tę zależność, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane dotyczące ponad 32 mln zgonów związanych z zaburzeniami krążenia. Pochodziły one z ponad 560 miast położonych w 27 krajach, na 5 kontynentach i objęły aż 40 lat.

Sprawdź także: Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasz organizm?

Badacze odkryli, że zarówno ekstremalnie niskie, jak i ekstremalnie wysokie temperatury zwiększały ryzyko śmierci wynikającej z niedokrwiennej (wieńcowej) choroby serca, jego niewydolności, udaru mózgu czy arytmii.

Zobacz również: Powikłania po grypie są groźne dla zdrowia. Niedoleczona osłabia działanie serca i nerek. Zobacz, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Na każde 100 zgonów spowodowanych problemami z krążeniem, ekstremalne upały powodowały dodatkowe 2,2 przypadki śmiertelne, natomiast przy mrozach umierało aż 9,1 os. w przeliczeniu na sto, które straciły życie.

Czytaj także: Ryzyko zawału serca wzrasta zimą. Oto powody, dla których niska temperatura zagraża sercu. Zobacz, czego lepiej unikać w czasie mrozów

Najsilniejsza zależność dotyczyła przy tym niewydolności serca (dodatkowe 12,8 z powodu zimna oraz 2,6 zgonów z powodu gorąca). Ustalono więc, że skrajne temperatury przyczyniają się w sumie średnio do 1 na 100 zgonów.

– Spadek częstości zgonów z powodu chorób układu krążenia obserwowany od lat 60. to ogromny sukces w obszarze zdrowia publicznego. To czas, w którym kardiolodzy zidentyfikowali i zajęli się indywidualnymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie, aktywność fizyczna, cukrzyca typu 2 czy ciśnienie krwi. Obecne wyzwanie wiąże się ze środowiskiem i zmianami klimatu – mówi dr Barrak Alahmad, autor opracowania opublikowanego w piśmie „Circulation

Zmiany klimatyczne wpływają na pogodę i nasze zdrowie. Trzeba działać!

Badacze zwracają uwagę, że według obecnych analiz zachodzące zmiany klimatyczne przyczyniają się do częstszego występowania ekstremalnych temperatur – zarówno wysokich, jak i niskich. Proponują przy tym m.in. wprowadzenie systemu ostrzeżeń oraz porad dla wrażliwych osób.

Sprawdź także: To wciąż jeden z głównych zabójców Polaków. Refundacja leków i nowe programy leczenia na NFZ pomogą pacjentom z chorobami serca

– Musimy radzić sobie z czynnikami środowiskowymi. Nawołuję organizacje kardiologiczne, aby opracowały zalecenia i stanowiska naukowe odnośnie związków ekstremalnych temperatur ze zdrowiem sercowo-naczyniowym. Dzięki takim stanowiskom będziemy mogli zapewnić lepsze prowadzenie personelu systemu opieki zdrowotnej, a także określić braki w wiedzy i priorytety badawcze – mówi dr Alahmad.

Z kolei były prezydent American Heart Association (AHA) Robert A. Harrington dodał, że potrzebne są dalsze prace, aby lepiej zdefiniować relacje między chorobami serca a klimatem w świecie stojącym w obliczu jego zmian w nadchodzących latach. Zwłaszcza w odniesieniu do tego, w jaki sposób zmiany środowiskowe mogą wpłynąć na główną na świecie przyczynę śmierci i niepełnosprawności, czyli na choroby serca. (PAP)

Marek Matacz
mat/ agt/ mso

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niska temperatura niebezpieczna dla serca. Jak w czasie mrozów wzrasta ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca, udarów i arytmii? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki