MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie jedz tych ryb. Są niezdrowe, najbardziej chłoną toksyny - tych gatunków lepiej unikać

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Dla wielu ryba to podstawa piątkowego obiadu. Wielu z nas lubi też spożywać ryby przy innych okazjach. Mięso ryb uważane jest za zdrowe i odżywcze. Tak jest, ale nie w przypadku każdego gatunku ryb. Niektóre gatunki powinniśmy wręcz omijać, bo w organizmach ryb znajduje się mnóstwo szkodliwych składników i toksyn, które mogą rujnować nasze zdrowie. W naszej galerii prezentujemy gatunki ryb, których lepiej nie spożywać i informujemy, dlaczego są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Tych gatunków ryb unikaj, jeśli chcesz uniknąć kłopotów zdrowotnych >>>
Dla wielu ryba to podstawa piątkowego obiadu. Wielu z nas lubi też spożywać ryby przy innych okazjach. Mięso ryb uważane jest za zdrowe i odżywcze. Tak jest, ale nie w przypadku każdego gatunku ryb. Niektóre gatunki powinniśmy wręcz omijać, bo w organizmach ryb znajduje się mnóstwo szkodliwych składników i toksyn, które mogą rujnować nasze zdrowie. W naszej galerii prezentujemy gatunki ryb, których lepiej nie spożywać i informujemy, dlaczego są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Tych gatunków ryb unikaj, jeśli chcesz uniknąć kłopotów zdrowotnych >>>pixabay, zdj. ilustracyjne
Ryby to źródło wielu cennych dla zdrowia witamin i związków mineralnych. Niestety, spożywanie ryb może być bardzo niekorzystne dla zdrowia, bowiem w mięsie ryb kumulują się metale ciężkie i toksyny. Sprawdź, co szkodliwego dla ludzkiego organizmu znajduje się w mięsie ryb i jakich gatunków powinniśmy unikać, by nie narażać się na powikłania zdrowotne.

Dla wielu ryba to podstawa piątkowego obiadu. Wielu z nas lubi też spożywać ryby przy innych okazjach. Mięso ryb uważane jest za zdrowe i odżywcze. Tak jest, ale nie w przypadku każdego gatunku ryb. Niektóre gatunki powinniśmy wręcz omijać, bo w organizmach ryb znajduje się mnóstwo szkodliwych składników i toksyn, które mogą rujnować nasze zdrowie.

Tych ryb unikaj, są niezdrowe dla ludzkiego organizmu:

To często znajduje się w mięsie ryb i szkodzi ludzkiemu zdrowiu:

  • pestycydy - stosowane w paszach, którymi żywione są ryby. Często pestycydy spływają z pól do akwenów i zanieczyszczają środowisko. Pestycydy to środki chemiczne, które uszkadzają wątrobę, trzustkę, wpływać na metabolizm oraz powstawanie nowotworów.
  • rtęć - trafia i kumuluje się w organizmach ryb wraz z pożywieniem, a także dostaje się do organizmu ryby przez skrzela. im starsza ryba, tym więcej ma rtęci. Rtęć może być przyczyną poważnych problemów neurologicznych oraz wywoływać choroby nowotworowe.
  • polichlorowane bifenyle (PCB) - środki chemiczne, które w Polsce stosowano do 2010 roku (m.in. jako środki ochrony roślin). Pozostałości tych związków wciąż krążą w wodzie, powietrzu i glebie. PCB mają silne działanie rakotwórcze. PCB mogą przyczyniać się również do rozwoju chorób układu nerwowego, immunologicznego i rozrodczego, a także powodować uszkodzenia płodu.
  • ołów - metal ciężki, który trafiał do środowiska wskutek stosowania benzyny ołowiowej (etyliny) - wycofanej z użycia w Polsce w 2004 roku. Ołów wciąż zanieczyszcza środowisko - to efekt uboczny spalania węgla. Ołów nie ulega biodegradacji i nieustannie krąży w środowisku naturalnym. Objawy zatrucia ołowiem to m.in. nadpobudliwość, bezsenność, spadek nastroju, problemy trawienne, w szczególności obstrukcja. Wysokie stężenia ołowiu powodują rozwój chorób układu nerwowego i uszkadzają szpik kostny.

Zobacz również:

Owoce i warzywa to samo zdrowie i powinno się ich jeść jak najwięcej - to wszem i wobec słyszymy w obecnych czasach. Dietetycy, blogerzy kulinarni, kucharze podkreślają, że zarówno warzywa, jak i owoce są bogate w mikroelementy i witaminy, które są źródłem zdrowia. To prawda, ale warto wiedzieć, że niektóre warzywa mogą szkodzić. Zobacz, jakie warzywa mogą poważnie szkodzić zdrowiu! >>><center>300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/6f65fb94-cdc8-0896-3737-2ee1332c4b2a,245a9551-8cfa-6d92-e99d-188bdf738dd6,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script></center>

Warzywa to samo zdrowie? Nie zawsze. Zobacz, jak warzywa mog...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nie jedz tych ryb. Są niezdrowe, najbardziej chłoną toksyny - tych gatunków lepiej unikać - Express Bydgoski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki