Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. RCKK obchodzi 50-lecie. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 22.10.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Jubileusz to okazja do wspomnień, ale także do podziękowań - dla ludzi i instytucji działających na rzecz myszynieckiej placówki kultury.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w myszynieckiej bazylice mniejszej. Druga część spotkania odbyła się w sali RCKK.

Jest nam bardzo miło, że możemy gościć tak ważnych dla nas ludzi związanych z kulturą. Ludzi, którzy kochają kulturę. Dom kultury to ludzie, którzy go tworzyli lub tworzą, to także odbiorcy kultury - nasi bywalcy, uczestnicy zajęć. To wszyscy państwo - nasi przyjaciele. Dziękuję bardzo

- mówił Zdzisław Ścibek - dyrektor RCKK i zapraszał na scenę osoby, które wywarły wpływ na funkcjonowanie RCKK.

Był w tym gronie m.in. Jan Prusaczyk - jeden z członków komitetu założycielskiego. Otrzymał upominek od dyrektora RCKK.
Minutą ciszy goście jubileuszu uczcili pamięć nieżyjących członków komitetu założycielskiego - Władysława Grabowskiego - inicjatora budowy siedziby RCKK, Józefa Zalewskiego - skarbnika, Tadeusza Kobrzyńskiego, Kazimierza Mitelsztedta, Stanisława Topy, Tadeusza Sójki, Jana Zalewskiego oraz wszystkich, którzy w czynie społecznym podjęli trud budowy Gromadzkiego Ośrodka Kultury, a także nieżyjących byłych dyrektorów - Czesława Ropiaka, Gertrudy Dziejuk, Barbary Brzózki i zmarłych byłych pracowników.

Warto w tym miejscu przypomnieć kilka faktów z historii placówki. 30 września 1972 roku uroczyście otwarto Dom Kultury w Myszyńcu. W 1996 roku Gminny Ośrodek Kultury przemianowano na Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a w 2011 roku na Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Upominki i ciepłe słowa czekały także na włodarzy Myszyńca (obecnych i poprzednich), pracowników RCKK (byłych i obecnych) i innych życzliwych placówce ludzi.

- 50 lat to piękny jubileusz, chociaż dla części z nas wydaje się jakby to było wczoraj - mówił Andrzej Niedźwiecki (burmistrz Myszyńca w latach 1990-2002). - Chciałem serdecznie pogratulować, że przez tyle lat byliście ambasadorami kultury kurpiowskiej, naszą dumą i naszą chlubą.

Dyrektor Ścibek poprosił również na scenę byłych dyrektorów placówki: Annę Pietrzak, Zbigniewa i Elżbietę Sikorów, Danutę Warych, Krzysztofa Kozona, Wojciecha Szymańskiego.

A tak mówił o obecnej kadrze:

- Kilkuosobowa kadra RCKK to twórcy, artyści, animatorzy - pełni pasji, pomysłów i zaangażowania, otwarci na nowe projekty. To osoby, którym nie brakuje odwagi w podejmowaniu twórczego ryzyka, czuwający nad jakością artystyczną i intelektualną realizowanych projektów. Promują gminę Myszyniec oraz cała Kurpiowszczyznę na Mazowszu, w Polsce i poza jej granicami.

A potem dyrektor RCKK odbierał ciepłe słowa i upominki od gości.

- Przygotowaliśmy 50 zdjęć na 50-lecie Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej - taki prezent wręczyła burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk.

Marek Błaszczak - dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Ostrołęce - wręczył dyrektorowi Ścibkowi pamiątkowy medal Pro Masovia, przyznawany przez marszałka Mazowsza osobom i instytucjom za wkład w rozwój województwa.

Ostatnim akcentem jubileuszowej gali było widowisko "Śnij Kurpiu, śnij" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca, który, jak dowiedzieli się goście, 50-lecie będzie świętował za dwa lata.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki