Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi lekarze, w tym ostrołęczanin Daniel Andrysiak, planują wyjazd wolontariacki do Zambii. Proszą o wsparcie ich działalności

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Pomagam.pl
Pochodzący z Ostrołęki Daniel Andrysiak, lekarz z zawodu, poprosił nas o medialne wsparcie jego pomysłu dotyczącego wolontariatu medycznego w szpitalu w Zambii. Wraz z kolegą Jonaszem Lenartem chcą pomagać najuboższym. Założyli zbiórkę na pomagam.pl na potrzebny sprzęt medyczny. Przeczytajcie o ich wspaniałym pomyśle.

Ostrołęczanin Daniel Andrysiak, absolwent Szkoły Podstawowej nr 10 w ostrołęce, następnie Gimnazjum nr 5 oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w realizacji wolontariatu medycznego w Zambii. Młody lekarz, który ukończył Uniwersytet Jagielloński chce pomagać chorym i ubogim pacjentom w Afryce.

Opis zbiórki na pomagam.pl:

Jesteśmy młodymi lekarzami, na co dzień pracującymi z małymi pacjentami. Zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie i pomoc w realizacji wolontariatu medycznego w Zambii.

Od wielu lat kiełkował w naszej wyobraźni pomysł, a zarazem wielkie pragnienie wyjazdu do krajów najuboższych. I teraz zostało ono urzeczywistnione. Wiosną planujemy 3-miesięczny wyjazd do Szpitala im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe w Zambii, który prowadzony jest przez Siostry Służebniczki NMP Starowiejskie. W placówce, liczącej 100 łóżek jest kilka oddziałów, min. Pediatrii, Chorób Wewnętrznych, Ginekologiczno-Położniczy i Medycyny Paliatywnej. W Oddziałach leczeni są pacjenci z trzech krajów, tj. Zambii, Mozambiku oraz Zimbabwe, a większość hospitalizowanych stanowią dzieci.

Mamy świadomość, że potrzeby są ogromne, a nasza pomoc będzie jedynie kroplą w ich morzu. Obok naszej codziennej pracy medycznej, bardzo chcielibyśmy wspomóc Szpital w konieczny sprzęt medyczny, który będzie służył przez kolejne lata. Z informacji przekazanych od Sióstr Służebniczek wiemy, że potrzebne są aparaty CPAP do wspomagania oddechu u najmłodszych pacjentów, szczególnie noworodków przedwcześnie urodzonych oraz aparat COBAS umożliwiający szybkie oznaczenie parametrów laboratoryjnych (ocena składu krwi, w tym równowagi kwasowo-zasadowej, jonogramu, stężenia glukozy). W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, w którym pracujemy na co dzień, jak w większości placówek pediatrycznych w Polsce są to podstawowe sprzęty, a w Zambii stanowią jedynie marzenie.

Chcemy wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Na terenie Szpitala w Zambii, do dyspozycji pacjentów i personelu dostępny jest stary, mobilny aparat RTG, który używany jest niezgodnie z wymogami ochrony radiologicznej. Zarówno pomieszczenie, w którym wykonywane są badania, jak również brak zabezpieczenia pacjentów i personelu stanowią poważne zagrożenie dla Ich zdrowia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób dobrej woli aktualnie rozpoczęto budowę bloku radiologicznego. Zaplanowano także zakup nowego aparatu RTG. Jest to ogromnym wyzwaniem finansowym. To wszystko stanowi wielką radość w Katondwe, niemniej Siostry żartują i mówią „Nasi radiolodzy są niepoprawni, bo już marzy im się tomograf”.

Na koniec chcemy zapewnić Państwa, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na realizację wspomnianych potrzeb Szpitala w Zambii. Jednocześnie chcielibyśmy Państwa poinformować, że koszty związane z zakupem biletów lotniczych, koniecznych szczepień, utrzymania na miejscu pokrywamy z własnych środków. Portal Pomagam.pl nie pobiera prowizji od zbiórki.

Licząc na Państwa ciepłe myśli i wsparcie finansowe bardzo serdecznie dziękujemy.

Jonasz Lenart - świeżo upieczony specjalista neonatologii.

Daniel Andrysiak - w trakcie specjalizacji z endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Link do zbiórki poniżej:

Wsparcie szpitala w Zambii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki