MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marika, Izabela Janachowska i inne gwiazdy, które urodziły wcześniaki. Zobacz, kto jeszcze stanął przed tą życiową próbą

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wcześniactwo jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla rodziców.
Wcześniactwo jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla rodziców. Piętka Mieszko/AKPA; Jacek Kurnikowski/AKPA
Narodziny wcześniaka to zarówno dla rodziców, jak i lekarzy oraz oczywiście samych maluchów poważne wyzwanie. Takie dzieci często zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Rodzicom towarzyszy strach o życie malucha, ale też tęskonota i przemożna potrzeba dotyku, który nie jest możliwy, gdy noworodek znajduje się w inkubatorze. Przez takie trudności przechodziły także znane mamy.

Spis treści

Co roku w Polsce na świat przychodzą tysiące dzieci urodzone przed czasem. Wśród nich znajdują się pociechy gwiazd, w tym prezenterki Izabeli Janachowskiej, czy też piosenkarki Mariki. Prezentujemy celebrytki, które urodziły przed czasem.

Izabela Janachowska została mamą wcześniaka

Izabela Janachowska, była tancerka, a obecnie prezenterka programów telewizyjnych, jest w związku z 27 lat od siebie starszym milionerem Krzysztofem Jabłońskim. Pięć lat po ślubie para doczekała się potomka Christophera Alexandra, który obecnie ma już cztery lata.

To naturalne, że kiedy robisz coś po raz pierwszy, budzi to w Tobie niepokój. Ale sytuacja nas zaskoczyła, bo synek urodził się trochę wcześniej, niż było zaplanowane. Nie miałam wiec czasu wpaść w stres przedporodowy. Poszłam do mojego lekarza na zwykłą wizytę i nagle usłyszałam: „Pani Izabelo, ale przecież poród właśnie się zaczyna. Zapraszamy do szpitala” – jak cytuje Onet Plejada, powiedziała gwiazda.

Marta „Marika” Kosakowska ma bliźnięta. Nie tak wyobrażała sobie początki macierzyństwa

Piosenkarka Marika w 2016 roku wyszła za mąż za Pawła Jana Nowaka, a w 2018 roku para przywitała na świcie bliźniaków Jana Wita oraz Karola Józefa.

Uczyliśmy się więc wszystkiego od zera i to od razu podwójnie. Ja nie chciałam delegować obowiązków na nianie, marzyło mi się rodzicielstwo bliskości. I choć współdzieliłam obowiązki z moim mężem, to na tym najwcześniejszym etapie, to ja byłam najbardziej przeciążona i niewyspana. Chłopcy byli wcześniakami urodzonymi w 32 tygodniu ciąży. Ich pierwszy miesiąc życia przebiegał w szpitalu, z czego ponad 9 dni w inkubatorach. Etap inkubatorów był dla mnie trudny i mocno rozczarowujący – mówiła piosenkarka w rozmowie z Anną Daniluk na Stronie Kobiet.

Jak dodała, nie tak wyobrażała sobie pierwsze momenty macierzyństwa, które idealizowała. Liczyła na kangurowanie oraz szybki powrót do domu, rzeczywistość jednak okazała się inna. Przedwczesny poród zaskoczył rodziców i lekarza prowadzącego ciążę. Piosenkarka wyznała, że najtrudniejszy był dla niej brak kontaktu z dziećmi, gdy przez 9 dni nie mogła ich dotknąć.

Czytaj: Te celebrytki wychowują po kilkoro dzieci. Rozenek-Majdan, Socha i Steczkowska mają wielodzietne rodziny. Zobacz, kto jeszcze

Czym jest wcześniactwo i od którego miesiąca ciąży mówimy o wcześniactwie?

Wcześniak jest dzieckiem urodzonym przedwcześnie, czyli pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. W tej grupie mieszczą się zarówno dzieci trudne do trzymania przy życiu, jak i te, które na świecie pojawiły się blisko planowanego terminu porodu.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, poród przed 37. tygodniem ciąży jest porodem przedwczesnym. Wcześniactwo dzieli się pod względem wieku na:

  • ekstremalnie skrajne (przed końcem 27. tygodnia ciąży);
  • skrajne (od 28. do 31. tygodnia ciąży);
  • średnie lub późne (od 32. do końca 36. tygodnia ciąży).

Zobacz: Najstarsze mamy wśród polskich gwiazd. Te celebrytki wybrały późne macierzyństwo. Kożuchowska, Steczkowska, Arciuch i nie tylko

W ostatnich latach odsetek wcześniaków w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku wynosił 7,17%, w 2021 7,37%, a w 2022 na 306 155 narodzonych dzieci, 22 510 było wcześniakami, co daje 7,35% ze wszystkich urodzeń.

Stan wcześniaka i jego potrzeby zależne są od stopnia dojrzałości narządów. Najmniej dojrzałe dzieci narodzone przed czasem są niewydolne oddechowo. Konieczne jest wówczas podłączenie dziecka do respiratora. Wcześniak narażony jest na cały szereg powikłań, w zapalenie płuc czy też sepsę.

Wcześniactwo jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla rodziców.

Marika, Izabela Janachowska i inne gwiazdy, które urodziły w...

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marika, Izabela Janachowska i inne gwiazdy, które urodziły wcześniaki. Zobacz, kto jeszcze stanął przed tą życiową próbą - Strona Kobiet

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki