MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Operacja Czysta Rzeka. Uczniowie z Kiełczewa 26.04.2019 oczyścili brzegi Bugu i starorzeczy. Zobaczcie, co znaleźli

Hanna Chromińska
Uczniowie ze szkoły w Kiełczewie oczyścili ponad 5 kilometrów brzegów Bugu i jego starorzeczy.
Uczniowie ze szkoły w Kiełczewie oczyścili ponad 5 kilometrów brzegów Bugu i jego starorzeczy. Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Operacja Czysta Rzeka została przeprowadzona także w powiecie ostrowskim. Uczniowie ze szkoły w Kiełczewie oczyścili ponad 5 kilometrów brzegów Bugu i jego starorzeczy.

To jedyna taka akcja w ramach operacji Czysta Rzeka. Młodzi wolontariusze ze szkoły w Kiełczewie, koordynowani przez utworzony przy małkińskim GOKiS Sztab 71 „Bug – Kiełczew”, oczyścili ponad 5 kilometrów brzegów Bugu, starorzeczy i cieków wodnych w gminie Małkinia Górna.

Małkinia Górna. Operacja Czysta Rzeka nad Bugiem

26 kwietnia 2019 w okolicach Kiełczewa w gminie Małkinia Górna, w ramach Operacji Czysta Rzeka, 29 uczniów klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewie pod opieką Eweliny Puścian, Hanny Chromińskiej i Sylwii Kozłowskiej zebrało śmiecie zalegające na brzegach Bugu, starorzeczy, oczek wodnych oraz przydrożnych rowów.

Zainicjowana przez kwartalnik „Kraina Bugu” Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.

Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator akcji tak ją opisuje:

- Operacja Czysta Rzeka zrodziła się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Bug – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka - jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Meandrujący swobodnie Bug tworzy unikalny ekosystem, w obrębie którego występuje niespotykana w żadnym innym miejscu fauna i flora.

W obszarze linii brzegowej występuje:

  • prawie tysiąc gatunków roślin naczyniowych,
  • blisko 100 gatunków motyli dziennych (około 70 proc. wszystkich polskich gatunków);
  • 158 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych (69 proc. wszystkich polskich gatunków).
  • W wodach Bugu występuje ponad 40 gatunków ryb (57 proc. wszystkich gatunków ryb)

.

Mimo, że pod ochroną pozostaje prawie 40 proc. powierzchni doliny Bugu rozpostartej od Włodawy po Mircze, destrukcyjna działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku.

Daniel Parol mówi:

Co roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym.

- Nasza akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości – mówi Daniel Parol. - To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
Małkinia Górna. Operacja Czysta Rzeka: jak to zorganizowali?

Do 15.04.2019 sztab główny operacji Czysta Rzeka z siedzibą w Janowie Podlaskim  przyjmował zgłoszenia sztabów lokalnych, zarządzających zbiórką śmieci na wybranym obszarze działania. Sztaby lokalne zostały zaopatrzone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Odbiór zebranych śmieci zapewniały gminy. 2 maja 2019 r. na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim odbędzie się finał operacji Czysta Rzeka - podsumowanie wyników akcji połączone z częścią artystyczno-rozrywkową.

Co uczniowie zebrali w Kiełczewie?

W okolicy Kiełczewa wolontariusze w ciągu 4 godzin zebrali:

  • 32 worki różnego typu odpadów (głównie szkła i plastiku)
  • kilkanaście sztuk odpadów wielkogabarytowych (opon, telewizorów, ceramicznych i plastikowych pozostałości po remontach).

Kierująca Sztabem 71 „ Bug – Kiełczew” Ewelina Puścian z zadowoleniem podkreśliła zaangażowanie uczniów w operację:

Pierwszą reakcją uczniów po przeliczeniu wypełnionych śmieciami worków było ogromne zdziwienie. „Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tutaj tyle tego jest!”

Z tego zdziwienia narodziły się dwie refleksje – mówi Ewelina Puścian. - Po pierwsze: za zanieczyszczenia rowów i łąk odpowiadają okoliczni mieszkańcy, po drugie: jeżeli w krótkim czasie na krótkim odcinku zebraliśmy tyle śmieci, to ile ich jeszcze „upiększa” Bug z przyległościami? Dyskusje przy ognisku kończącym operację Czysta Rzeka w Kiełczewie wskazują, że wolontariusze poczuli się odpowiedzialnymi gospodarzami swojej okolicy. Trudno przewidzieć, ile czasu potrwa ten stan, ale na pewno jest to krok w dobrą stronę.

Jest jeszcze dużo do zrobienia

Utworzony przy małkińskim GOKiS Sztab 71 „ Bug – Kiełczew” był jedynym sztabem koordynującym sprzątanie brzegów Bugu w powiecie ostrowskim.

Dobra wiadomość po tej akcji jest taka: oczyszczono ponad 5 km brzegów Bugu, starorzeczy i cieków wodnych w gminie Małkinia Górna.

A zła wiadomość: trudno nawet oszacować liczbę nadbużańskich plenerów, które nadal czekają na uprzątnięcie. Nie trzeba szukać daleko: wolontariusze z dobrą wolą i workami na śmiecie pilnie potrzebni są na przykład przy moście na Bugu.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki