Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Narodowe czytanie „Moralności pani Dulskiej”. 4.09.2021. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Po raz dziesiąty Polacy sięgnęli po ważne dzieło z kanonu literackiego i wspólnie czytali je w tysiącach miejsc w kraju i za granicą.

Tegoroczne narodowe czytanie odbyło się w sobotę 4 września, także w Małkini Górnej. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

W ramach organizowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowe Czytanie Polacy czytali wspólnie Pana Tadeusza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, Lalkę, Quo vadis?, Wesele, Przedwiośnie, 8 nowel (Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego) oraz Balladynę.

Prapremiera wybranej jako lektura 10. Czytania Narodowego Moralności pani Dulskiej odbyła się 115 lat temu, ale nadal zadziwia aktualnością. Tematem tragifarsy rozgrywającej się – w zależności od adaptacji we Lwowie lub w Krakowie – jest rodzinny problem w postaci ciąży służącej, uwiedzionej przez syna tytułowej bohaterki. Chcąc ocalić dobry wizerunek rodziny i jednocześnie zapobiec mezaliansowi Aniela Dulska nie przebiera w środkach. Krytycy nazywają Moralność pani Dulskiej jako „historię zakłamania w pigułce”, a prezentowane przez tytułową bohaterkę połączenie prymitywizmu umysłowego z głoszeniem wzniosłych zasad moralnych i podłym postępowaniem zostało określone jako „dulszczyzna”.

Narodowe Czytanie w Małkini Górnej

Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również liczne filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy. Adaptacja telewizyjna z roku 2013 (reż. Marcin Wrona) rozgrywała się współcześnie, a pani Dulska - tym razem z twarzą Magdaleny Cieleckiej, zadbana i modnie ubrana – udowadniała, że w polskim społeczeństwie dulszczyzna trzyma się mocno.

W Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się przed Gminną Biblioteką Publiczną. Na imprezę przybyło ponad 60 osób. Po przywitaniu gości dyrektor GBP Lidia Kowińska odczytała skierowany do uczestników Narodowego Czytania list Prezydenta Andrzeja Dudy.

W pierwszej scenie w panią Dulską wcieliła się Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna. W kolejnych scenach dramatu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wszystkich szkół w gminie oraz mieszkańcy gminy ceniący dobrą literaturę. Łącznie tekst dramatu interpretowało 40 osób. Wiele z nich uczestniczyło w Narodowym Czytaniu po raz kolejny. Obycie ze publicznym czytaniem potwierdzał coraz wyższy poziom aktorski oraz łatwość wcielania się w wyznaczone role – kwestie Anieli Dulskiej z dużą swobodą sceniczną interpretowali także mężczyźni (w różnym wieku). Muzyczny przerywnik zapewnił zespół Belfer`s Band.

Po zakończeniu lektury uczestnicy Narodowego Czytania sprawdzili swoją znajomość dramatu Gabrieli Zapolskiej w błyskawicznym konkursie literackim. Na zakończenie imprezy dyrektor GBP Lidia Kowińska wręczyła uczestnikom 10. Narodowego Czytania dyplomy oraz pamiątkowe zakładki.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki