MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcieliły się w Oleńkę Billewiczówną z „Potopu” czy Telimenę z „Pana Tadeusza”. Przypominamy aktorki, które zagrały w filmach patriotycznych

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
Od roześmianych, młodziutkich dziewczyn, poprzez dojrzałe bohaterki narodowe, aż po wielkie umysły. Aktorki, które zagrały w filmach patriotycznych, na lata zapisały się na kartach polskiej, a często międzynarodowej kinematografii. Filmy, w których zagrały, stały się ponadczasowe, nie tylko dzięki genialnym rolom, ale też przekazom, jakie te ze sobą niosą. Z okazji Dnia Niepodległości zebraliśmy aktorki, które zagrały w filmach patriotycznych i przypominamy postacie, które grały.

Spis treści

Małgorzata Braunek, Grażyna Szapołowska
Często role aktorek, które zagrały w filmach patriotycznych, zapisują się w pamięci widzów na lata. Odgrywane przez nie postacie mają wyjątkowe znaczenie w polskiej kulturze.
Tomasz Gzell/fotobaza.pap.pl; Roman Baliński/fotobaza.pap.pl

Aktorki w filmach patriotycznych. To one pobudzały miłość do ojczyzny

W trakcie pracy na planie były w przeróżnym wieku i momencie swojego życia. Jedne dopiero początkujące, inne z wieloletnim doświadczeniem, ale łączy je jedno – grane przez nie postacie pamiętane są nawet po latach. Aktorki, które zagrały w filmach o charakterze patriotycznym zapisały się na kartach kinematografii w szczególny sposób. Przypominają o wielkich naukowczyniach oraz znanych bohaterkach z literatury pięknej, ale też o kobietach, które swoją codziennością udowadniały odwagę, bohaterstwo i miłość do Polski.

11 listopada, czyli Święto Niepodległości przez lata było dniem zakazanym

Od lat Święto Niepodległości, przypadające na 11 listopada, jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych. Tego dnia w miastach i miasteczkach odbywają się uroczyste obchody z udziałem władz, ale nie brak również oddolnych inicjatyw, jak festyny czy też biegi. Jest to również dzień wolny od pracy.

Czytaj też: Żona debiutowała jako reżyserka po 80-tce, córka dostała Oscara. Kobiety w życiu Francisa Forda Coppoli. One również zrobiły kariery

Listopad 1918 r. był w Europie czasem szczególnym. Wraz z kończącą się I wojną światową, nazywaną wówczas Wielką Wojną, w przeszłość odchodził stary porządek. Trzy mocarstwa, które pod koniec XVIII w. dokonały rozbiorów I Rzeczypospolitej, doznały klęski: Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. Na mapę naszego kontynentu powróciła Polska, odzyskująca niepodległość po trwającej grubo ponad wiek niewoli – podaje strona Sejmu RP.

11 listopada to symboliczna data na uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrano ją, ponieważ wtedy to zwierzchnią władzę nad wojskiem przejął Józef Piłsudski. Do dziś to właśnie marszałek jest jednym z głównych symbolów polskiej niepodległości.

Sprawdź: Przed pierwszą rozbieraną sceną uciekła z planu filmowego. Marzena Trybała w latach 80. uchodziła za seksbombę

W czasach II wojny światowej oraz PRL-u Dzień Niepodległości był świętem zakazanym. Jako święto państwowe powrócił w 1989 roku.

Często role aktorek, które zagrały w filmach patriotycznych, zapisują się w pamięci widzów na lata. Odgrywane przez nie postacie mają wyjątkowe znaczenie w polskiej kulturze.

Wcieliły się w Oleńkę Billewiczówną z „Potopu” czy Telimenę ...

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wcieliły się w Oleńkę Billewiczówną z „Potopu” czy Telimenę z „Pana Tadeusza”. Przypominamy aktorki, które zagrały w filmach patriotycznych - Strona Kobiet

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki