Maków Maz. Temat podwyżek za śmieci ponownie wrócił na sesję rady miasta, 30.12.2019

Renata Jasińska
Renata Jasińska
W sprawie stawek za śmieci wypowiedziała się prezes SM "Jubilatka", Katarzyna Ciesielska fot. Renata Jasińska
Maków Maz. Na ostatniej w tym roku sesji ponownie dyskutowano o ostatnio uchwalonej podwyżce.

Na sesji, która odbyła się 30 grudnia radni przyjęli adresowane m.in. do premiera, marszałka sejmu i marszałka senatu stanowisko w sprawie potrzeby zmian ustawowych dotyczących gospodarki odpadami. Zawarli w nim informację o wysokich opłatach za korzystanie ze środowiska przez firmy, a także o niewystarczającej liczbę instalacji komunalnych, braku konkurencyjności wśród firm oraz o małym zaangażowaniu producentów opakowań w ograniczeniu rosnących ilości odpadów.

Rosnące ceny sprawiają, że mieszkańcy często nie są w stanie udźwignąć ciężaru ponoszenia opłat i nie podają pełnych danych w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Doprowadza to do sytuacji w której drastycznie spada liczba osób zgłoszonych do odbioru odpadów, natomiast odpadów z roku na rok przybywa. Im mniejsza liczba osób zadeklarowanych tym, przy wzrastającej ilości odpadów, większa opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Brak narzędzi w przepisach prawnych umożliwiających weryfikację danych zawartych w deklaracjach sprawia, że system zaczyna działać błędnie, że mieszkańcy podający rzetelne dane płacą za tych, którzy informacji nie podają

- czytamy w stanowisku.

Radni postulują m.in o wprowadzenie mechanizmów prawnych regulujących stawki opłat za
zagospodarowanie 1Mg poszczególnych frakcji odpadów obowiązujących w instalacjach komunalnych, podjęcie działań w celu zmniejszenia dynamiki wzrostu opłaty środowiskowej, zwiększenie skuteczności powrotu opakowań do producenta lub bezpośrednie
obciążenie producentów kosztami związanymi z ich recyklingiem, czy choćby o uruchomienie środków zewnętrznych dla samorządów na zakup urządzeń i materiałów przyczyniających się do lepszej segregacji odpadów, a co za tym idzie do osiągnięcia lepszych wskaźników odzysku i recyklingu.

Skąd ta kwota?

Stanowisko nie było jednak jedynym akcentem "śmieciowym" na sesji. Głos zabrała również Katarzyna Ciesielska, prezes spółdzielni Jubilatka, która miała nadzieję, że na tej sesji radni rozpatrzą petycję złożoną przez spółdzielnię, odnośnie obniżki opłat za śmieci. Tak się jednak nie stało. Jak poinformował burmistrz petycja będzie rozpatrywana później.

- Cieszę się, że budżet miasta jest w dobrej kondycji, chciałabym jednak ustosunkować się do podwyżki za śmieci. Nie byłam faktycznie na ostatniej sesji rady miejskiej, kiedy ta uchwała była podejmowana, ale uprzedzałam o tym, i miałam nadzieję, że państwo to zrozumiecie - zwróciła się do radnych.

Wcześniej byliśmy na tej sali obecni w większym gronie. I mówiłam wówczas, że zarówno ja, jak i wy będziecie pytani dlaczego tyle, dlaczego nie 26 zł, a dlaczego nie 32 zł. I wówczas wydawało mi się, że doszliśmy wspólnie do wniosku, że nie do końca ta stawka jest przemyślana i skalkulowana, bo sami nie wiemy co nas czeka w przyszłym roku. I wychodząc z tego spotkania byłam przekonana, że jednak zastanowimy się na spokojnie w przyszłym roku

- mówiła.

Opowiedziała również o kłopotach, jakie jej zdaniem czekają na spółdzielnię w związku z podwyżką. - Większość ludzi starszych, samotnych mieszka na terenie spółdzielni. I nie stać ich jest na płacenie coraz to wyższych stawek. Przychodzi dzień, kiedy ja dostaję z MPUK-u czy z Jumy fakturę i muszę za nią zapłacić w całości, bez względu na to czy dany lokator zapłaci mi pieniądze w terminie.

Podwyżki były są i będą, ja to rozumiem, ale apeluję o wnikliwe przeanalizowanie każdej złotówki. Bo mnie, części radnych i części mieszkańców nie przekonała ta kalkulacja. W ubiegłym roku kiedy uchwalono stawkę 19 zł też było dużo głosów krytycznych , ale była informacja, że będą kupowane pojemniki na śmieci, będzie remont na PSZOK-u itp. i te argumenty do mnie trafiały, i dlatego dziś pytam dlaczego 28 zł?

My też nie jesteśmy szczęśliwi

Do kwestii odniósł się burmistrz Tadeusz Ciak. - Nie dajmy sobie wmówić, że my jesteśmy szczęśliwi, że śmieci kosztują u nas 28 zł, bo wszyscy jak tu siedzimy, na pewno też jesteśmy niezadowoleni. O słuszności petycji jesteśmy przekonani co do zasady, ale samorząd choć ma swoje zadania w gospodarce odpadami, to większość decyzji jest poza nim. Jesteśmy w pewien sposób postawiani pod ścianą.

Odniósł się także do kwestii nie ogłaszania przetargu przez miasto.

Miejska firma należy do wszystkich mieszkańców. Więc jej budowanie jest w pewnym sensie naszym obowiązkiem. To nie znaczy oczywiście, że mamy jej nie patrzeć na ręce, ale kapitał tego miasta może się dzięki też tej firmie rozwijać. Jeżeli natomiast zlecamy coś na zewnątrz, to tylko i wyłącznie płacimy i ktoś inny z tego co się nazywa dochodem będzie coś sobie budował.

- Wychodziliśmy z kwoty 30 zł, więc gdzieś znaleźliśmy ten kompromis, i doszliśmy do wniosku, że kwota 28 zł powinna być tą, która pozwoli nam te zadanie realizować - stwierdził.

Do śmieci dopłaciliśmy

Radny Zdzisław Sawicki z kolei dodał, że przy stawce w wysokości 19 złotych, okazało się, że miasto musiało 700 tysięcy do rachunku dopłacić. - I stąd m.in. te kalkulacje nasze się wzięły - skomentował.

Na sesji był obecny również prezes MPUK, Grzegorz Napiórkowski. - Komisja rozpatrywania petycji jest wyznaczona na 13 stycznia. I jak dla mnie to tę komisję moglibyśmy zrobić nawet w Domu Kultury, żeby jak najwięcej osób mogło na nią przyjść. Ja też chętnie na niej głos zabiorę, bo spółka MPUK jest najmniej tym podwyżkom winna. Wierzę, że jak będzie szczera dyskusja, to może wtedy do czegoś dojdziemy. Nie wierzę zaś w to, że w gospodarce odpadami będzie w najbliższym czasie lepiej.

Zobacz inne materiały

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michael

MUSISZ PRZECZYTAĆ:

Cześć, jestem Michael Traversa Po 3 latach związku z Heleną zerwała ze mną, zrobiłem wszystko, co możliwe, by ją sprowadzić, ale wszystko poszło na marne. Tak bardzo jej pragnąłem z powodu miłości, którą do niej mam, błagałem i składałem jej obietnice, ale odmówiła. Wyjaśniłem mój problem mojemu przyjacielowi, a on zasugerował, że powinienem raczej skontaktować się z rzucającym zaklęcia, który mógłby mi pomóc rzucić zaklęcie, aby ją przywrócić, ale jestem typem, który nigdy wcześniej nie wierzył w zaklęcia, nie miałem wyboru, jak dać mu próbę, skontaktowałem się z rzucającym zaklęcia na jego WhatsApp, i powiedział mi, że nie ma problemu, że wszystko będzie w porządku w ciągu 24 godzin, że mój były wróci do mnie w ciągu 24 godzin po rzuceniu zaklęcia, rzucił zaklęcie i, co zaskakujące w ciągu 24 godzin było około 16.00 07.02.2020. Helena (moja była) zadzwoniła do mnie, byłem tak zaskoczony, że odebrałem telefon i powiedziała tylko, że jest jej tak przykro z powodu wszystkiego, a ona zgodziła się znowu ze mną mieszkać. Byłam bardzo szczęśliwa i poszłam do niej, dlatego znów zaczęliśmy szczęśliwie żyć razem. Od tamtej pory obiecałem, że każdemu, kogo znam, który ma problem z relacją, pomogę takiej osobie, kierując ją do jedynego prawdziwego i potężnego rzucającego zaklęcia, który pomógł mi z moim problemem. Skontaktuj się z Dr Ogundele z WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445. E-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com.

I
Isabella

Mam świetną informację dla wszystkich na tym forum. Czy słyszałeś o rzucającym zaklęcia, dr Ogundele? Ten człowiek przywiózł mojego męża, który opuścił mnie na 7 lat w ciągu 24 godzin ze swoimi mocami, mam na imię Isabella, jest prawdziwy, skontaktuj się z nim na jego czacie WhatApp lub Viber: 27638836445.

K
Kerris

Cześć, nazywam się Kerris Fraser z Tajlandii. Chcę podzielić się niesamowitym doświadczeniem z wszechmocnym Dr Ogundele, rzucającym zaklęcia, mój mąż Greg chciał się ze mną rozstać i złożył pozew o rozwód, a on był z inną kobietą, naprawdę byłem zdewastowany płakałem dzień i noc każdego dnia, opowiedziałem mojej przyjaciółce o mojej sytuacji, a ona opowiedziała mi o potężnym rzucającym zaklęcia o imieniu Dr Ogundele. Czułem się trochę sceptycznie, ale postanowiłem spróbować wszystko, o co poprosił mnie dr Ogundele, i obiecał mi wynik 24 godzin, a następnego ranka, kiedy skończył z tym zaklęciem, ku memu największemu zaskoczeniu to Greg, mój mąż na kolanach, błagał mnie o wybaczenie i przyjęcie go z powrotem i dziś jesteśmy razem, jestem bardzo szczęśliwy dzięki dr Ogundele. Ma moc każdego rodzaju problemu, może również pomóc ci się z nim skontaktować przez: E-mail: (ogundeletempleofsolution@gmail.com) WhatsApp lub Viber Chat: ( 27638836445).

E
Emily

Kiedy znalazłem dr Ogundele, rozpaczliwie potrzebowałem przywrócić mojego byłego męża do życia w tym 2020 roku. Mój mąż zostawił mnie dla innej kobiety. Stało się to tak szybko i nie wiedziałem, gdzie znaleźć pomoc, aby go odzyskać. Po prostu rzucił mnie po 17 latach małżeństwa, bez żadnego wyjaśnienia, i znalazłem dane kontaktowe Dr Ogundele, wielkiego rzucającego zaklęcia. Kontaktuję się z Dr.Ogundele za pośrednictwem jego WhatsApp: 27638836445 i powiedział mi, co muszę zrobić, zanim może mi pomóc, i zastosowałem się do jego instrukcji, po tym, jak podałem to, czego chciał, rzucił zaklęcie miłości, aby pomóc mi i mojemu mężowi wrócić razem. Krótko po tym, jak rzucił zaklęcie, mój mąż zaczął pisać do mnie SMS-y w zaledwie 24 godziny po rzuceniu zaklęcia, a mój mąż poczuł się okropnie z powodu tego, co mnie przedłożył i poprosił o wybaczenie. Powiedział, że jestem najważniejszą osobą w jego życiu i teraz o tym wie. Wprowadziliśmy się razem i był bardziej otwarty na mnie niż wcześniej, a potem zaczął spędzać ze mną więcej czasu niż wcześniej. Odkąd dr Ogundele rzucił na mnie zaklęcie, mój partner jest bardzo stabilny, wierny i bliższy mnie niż wcześniej. Gorąco polecam dr Ogundele każdemu, kto potrzebuje pomocy, problem z miłością, problem z ciążą, chorobę, a nawet problemy finansowe. Oto Kontakt Dr Ogundele, WhatsApp i Viber Chat: 27638836445 E-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com. Podziękuj Mu za mnie, nazywam się Emily Volan i jestem z Kalifornii w USA.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3