Lelis ma budżet na 2020 rok, a radni - wyższe diety

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Sesja Rady Gminy Lelis, 30.12.2019
Sesja Rady Gminy Lelis, 30.12.2019 Beata Modzelewska
Udostępnij:
- To budżet kompromisowy, zrównoważony – na sesji rady gminy referował wójt Stefan Prusik. - Jest to dobry budżet, w którym co piątą złotówkę przeznaczamy na inwestycje.

Budżet gminy Lelis 2020 – podstawowe liczby

 • Dochody - 44,5 mln (niższe o 3,6 mln zł od dochodów 2019 roku)
 • Wydatki – 51 mln zł, w tym majątkowe, czyli inwestycyjne – 9,7 mln zł

Największą pozycję w wydatkach budżetowych stanowi oświata – 34,6 proc. (17,6 mln zł)
Subwencja oświatowa wynosi 9,3 mln zł, resztę – 8,2 mln zł – dokłada gmina.

Wybrane inwestycje 2020:

 • Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w Dąbrówce jako warunek do uzyskania dofinansowania do stacji uzdatniania wody (700 tys. zł w Dąbrówce i w Gnatach – 849 tys. zł)
 • Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej - 220 tys. zł
 • Pięć inwestycji wspólnie z powiatem ostrołęckim: rozbudowa drogi Łęg Starościński-Kurpiewskie (450 tys.), budowa mostu na Narwi (23 tys.), rondo w Obierwi (41 tys.), rozbudowa drogi Lelis-Długi Kąt-Kadzidło (125 tys.), wykonanie oznakowania poziomego 150 tys. zł
 • Budowa drogi rowerowej w Siemnosze – 360 tys. zł
 • Budowa przejścia w Białobieli – 35 tys. zł
 • Zagosp. przestrzeni publicznej: Nasiadki (8 tys.), Siemnocha (45 tys.), Szafarnia (25 tys. zł) i Łęg Starościński (29 tys.).
 • Budowa przedszkola w Łęgu Przedmiejskim – 1,8 mln zł
 • Urządzenie placu wiejskiego w Szwendrowym Moście – 30 tys. zł
 • Zagospodarowanie placu w Gibałce 15 tys. zł, w Durlasach 20 tys., w Łęgu Starościńskim 25 tys. zł

- Poza pożyczką z WFOŚ nie mamy zadłużenia. Ten budżet dopięliśmy bez obligacji, bez pożyczek. Myślę, że to spory sukces, ale oczekiwania na pewno są większe – mówił wójt. - Wprowadzamy oszczędności: ograniczamy wszelkie płatne kongresy, szkolenia, zamierzamy wystąpić ze Związku Gmin Polskich – to też był wydatek, obniżamy składki do organizacji społecznych, nie wydajemy kalendarza, rozważamy ograniczenie nakładu Wieści Gminnych (dwumiesięcznik).

Uchwała budżetowa została przez radnych przyjęta jednogłośnie. Jednomyślni nie byli za to radni przy uchwale stanowiącej o wzroście ich diet.

Diety radnych 2020

Propozycje wysokości diet radnych:

 • 900 zł – radny (było 700, od 2016 roku)
 • 1100 zł – przewodniczący komisji (było 850 zł)
 • 1200 – wiceprzewodniczący rady gminy (było 900 zł)
 • 1324 zł – przewodniczący rady gminy (bez zmian)

Skutek finansowy dla gminy w skali roku to 37,2 tys. zł – jak przedstawiała Anna Dobkowska, przewodnicząca RG Lelis. Dodała, że dieta ulega zmniejszeniu o 20 proc, gdy radny nie pojawi się na sesji lub na komisji, do której należy.

- Ciekawi mnie, cóż to za grupa radnych zgłosiła ten wniosek o podwyżkę diet, do tego ustny – dociekał radny Kamil Stepnowski. – Według Kodeksu Postępowania Administracyjnego każdy wniosek powinien mieć konkretnego nadawcę, a ten go nie ma. Złożyła go jakaś anonimowa grupa.

Radny Stepnowski nie poznał odpowiedzi na swoje pytanie, a projekt uchwały o podwyżkach diet został przegłosowany (12 radnych za, 2 przeciw).

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie