Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura za złotówkę – także dla osób z niepełnosprawnościami. W projekcie uczestniczy 28 ośrodków kultury na Mazowszu

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
od 16 lat
Osoby z niepełnosprawnościami mogą kupić bilet do marszałkowskich muzeów lub teatrów za symboliczną złotówkę. Akcja już się sprawdziła w przypadku najmłodszych mieszkańców regionu. Do tej pory w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” mazowieckie instytucje kultury odwiedziło około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą odwiedzić muzeum czy pójść do teatru za złotówkę.

– Zachęceni sukcesem programu skierowanego do uczniów postanowiliśmy podobną ofertę skierować do osób z niepełnosprawnościami. Doskonale wiemy, że dużą barierą są kwestie materialne. Mam nadzieję, że nasz nowy program pomoże w jej przezwyciężeniu i przybliży osobom z niepełnosprawnościami muzea i teatry z Mazowsza.– wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Z tej okazji w środę 19.07.2023 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyła się konferencja prasowa. Muzeum jest jednym z 28 ośrodków kultury, którzy biorą udział w projekcie.

W tym roku na realizację programu dla uczniów samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, program cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów chętnie z niego korzysta.

Szkoły wciąż mogą zgłaszać chęć udziału w akcji. By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Najchętniej do teatrów

W tym roku najchętniej wybieranymi instytucjami kultury były marszałkowskie teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze” – centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

Ponad 2,2 tys. uczniów odwiedziło Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dyrektor placówki Maria Samsel mówi, że program już odniósł sukces.
– Interesująca i wartościowa oferta edukacyjna jest uzupełnieniem systemu nauczania. Buduje od najmłodszych lat potrzebę uczestniczenia w wielowymiarowej i bogatej przestrzeni, obcowania ze sztuką, doceniania piękna, szanowania dorobku minionych pokoleń i dziedzictwa, które nam zostawili. Takie zwiększenie dostępności do kultury zaprocentuje w przyszłości. Jest to ważne, zwłaszcza w kontekście podnoszonych ostatnio ograniczeń, wynikających z wysokich cen biletów wstępu do niektórych muzeów państwowych.

Samorząd Mazowsza wspiera osoby z niepełnosprawnościami

„Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Ma on ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym.

Na realizację programu zaplanowano 2 mln zł z budżetu województwa. Program ruszył 15 lipca i pilotażowo potrwa do końca 2023 roku.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą wybierać spośród 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

Uczestnicy programu

Z preferencyjnej ceny biletu (1 zł brutto) mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności – musi być ona jednak potwierdzona legitymacją osoby niepełnosprawnej. Taką samą kwotę za bilet zapłaci opiekun towarzyszący tej osobie. Każda z tych osób musi być mieszkańcem województwa mazowieckiego – co powinno być potwierdzone poprzez złożenie oświadczenia w instytucji kultury.

- mówił w Ostrołęce Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki