Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koperty niezgody

Jarosław Sender
Nie mamy gdzie stawiać samochodów, bo połowę parkingu zarezerwowano dla osób niepełnosprawnych - narzekają mieszkańcy bloku przy ul. Sienkiewicza 11

To jest nie do pomyślenia! - wykrzykuje pani Elżbieta, mieszkanka bloku przy ulicy Sienkiewicza 11 w Ostrołęce. - Nie mamy gdzie parkować naszych sa-mochodów, bo połowa miejsc przeznaczona jest dla inwalidów - tłumaczy oburzona. Każdy ma prawo chorować i należą mu się przywileje. Tylko dlaczego naszym kosztem? - pyta.

Miejsca dla inwalidów na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to już standard. Rośnie też liczba specjalnie wyznaczonych kopert przed ostrołęckimi blokami.

Części kierow¬ców wcale się to nie podoba.

Atmosfera jest napięta

W bloku przy ulicy Sienkiewicza 11 mieszkają trzy osoby posiadające grupę inwalidzką. Każda z nich złożyła do odpowiednich władz wniosek o przyznanie miejsca na przyblokowym parkingu. Wszystkie wnioski rozpatrzono pozytywnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przed blokiem jest tylko sześć miejsc parkingowych, z których połowa zarezerwowana jest dla niepełnosprawnych. Brak miejsc na parkingu wprowadza wśród mieszkańców bardzo nerwową atmosferę, wywołuje kłótnie.

- Co nam z tych trzech miejsc, które zostały. Parkują na nich osoby, które chcąc zaoszczędzić, omijają strefę płatnego parkowania w centrum - mówi zbulwersowana mieszkanka bloku.

Parking zajmują nam osoby przyjezdne i mieszkańcy okolicznych bloków. Dla nas już w ogóle nie ma miejsc - dodaje. - U nas w bloku tylko jedna z tych trzech niepełnosprawnych osób ma problemy z poruszaniem się, a trzymetrowe miejsce na samochód należy się całej trójce - tłumaczy zdenerwowana.

- Kiedy przyjeżdżam do domu zdarza się, że tylko miejsca dla niepełnosprawnych są wolne. I co mam zrobić ? Muszę szukać miejsca do zatrzymania gdzieś dalej, na drugim końcu ulicy? - mówi rozżalona pani Elżbieta.

Prawo jest surowe wobec kierowców parkujących na miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Prowadzący pojazd może spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł i jednego punktu karnego.

Takie są przepisy

Parkingi dla inwalidów muszą spełniać odpowiednie kryteria. Jednym z nich jest szerokość umożliwiająca podjechanie do zaparkowanego samochodu wózkiem inwalidzkim. Stanowiska postojowe dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne powinny mieć co najmniej 3,6 m szerokości i 5 m długości.

- Zarządcą dróg publicznych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta jest prezydent Ostrołęki i to on wyznacza miejsca postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Na parkingach osiedlowych, znajdujących się poza pasem drogowym drogi publicznej, wyznaczaniem miejsc postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinien zajmować się właściciel terenu lub zarządca - mówi Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy UM. - Przy określeniu liczby miejsc postojowych bierze się pod uwagę liczbę złożonych wniosków oraz liczbę miejsc postojowych znajdujących się w danej zatoce postojowej lub jej pobliżu. Biorąc pod uwagę, że populacja osób niepełnosprawnych wynosi 15 proc., w Ostrołęce przyjęto, że na nowo budowanych parkingach powinno się wyznaczać tyle miejsc, aby stanowiło to 10 proc. ich ogólnej liczby -dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki