Kongres 3W. Jakie technologie wodne, wodorowe i węglowe będą się rozwijać w Polsce?

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Woda, wodór i nowe technologie węglowe – to przyszłość polskiej gospodarki. Na Kongresie 3W w Warszawie, organizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, naukowcy, samorządowcy i przedstawiciele biznesu rozmawiali o tym, jak wdrażać nowe technologie.

Nowe technologie w Polsce a idea 3W

Za nami trzecia edycja Kongresu 3W, który odbył się 27-28 listopada w Warszawie. Wydarzenie promuje ideę, wypracowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), by w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

BGK w ramach idei 3W stworzyło Interdyscyplinarne Centrum Innowacji skupiające 29 czołowych uczelni technicznych i uniwersytetów oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz. Po drugiej stronie zrzeszonych jest ponad sto firm i organizacji, działających w świecie wodoru, wody i węgla. Głównym założeniem jest umożliwienie transferu technologii ze świata nauki do świata biznesu.

- Naszą rolą, jako BGK, jest to, żeby potrzeby były we właściwy sposób zaadresowane. One będą przychodzić zarówno ze świata biznesu, jak ze świata nauki. Ważne jest, żeby biznes wiedział, gdzie zapukać, do kogo się zwrócić, żeby daną technologię rozwijać. My chcemy - jako inicjatywa 3W - być hubem do którego i biznes, i naukowcy będą się zwracać - powiedział Łukasz Maciejewski, menadżer ds. współpracy z uczelniami BGK.

Kongres 3W. Jakie wyzwania czekają Polskę?

W czasie wydarzenia odbywały się wykłady i debaty eksperckie w trzech salach. Wśród gości znaleźli się m.in. Michio Kaku, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie czy Fionn Ferreira, aktywista i wynalazca, który próbuje usunąć mikroplastik z mórz i oceanów. Nie zabrakło także polskiej reprezentacji, wystąpili m. in. Tomasz Rożek czy Andrzej Dragan.

Równie ważne były panele dyskusyjne poświęcone takim tematom jak: smart city, technologie wodorowe czy nowinki z zakresu wykorzystania węgla. Brali w nich udział przedstawiciele świata biznesu, wynalazcy, naukowcy, ale również samorządowcy pokazujący jak wdrażać pewne rozwiązana w miastach, czy nawet niewielkich gminach.

- Zastanawialiśmy się, czy na wodzie można budować markę gminy. Podjęliśmy się szerokiej analizy, czego pokłosiem był raport dotyczący retencjonowania wód na terenie gminy Łomazy. Wykonaliśmy odwierty, przyjrzeliśmy się melioracji, wytypowaliśmy miejsca pod zbiorniki retencyjne. Zapytaliśmy też rolników o ich oczekiwania - mówił Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.

Na tej podstawie realizowane są kolejne projekty mające na celu podnoszenie jakości wody, a także ograniczanie jej zużycie. Jak dodaje wójt Czyżewski: „Najważniejsza jest edukacja. Gdy mieszkańcy mają wiedzę, to nie boją się zmian”.

Premiera raportu 3W

W ramach wydarzenia odbyła się także premiera raportu 3W. To eksperckie opracowanie, które przybliża technologie związane z wodą, wodorem i węglem, a także pokazuje kierunki rozwoju.

- Poprosiliśmy trzy eksperckie organizacje, które we współpracy z nami, przybliżyły najważniejsze aspekty związane z 3W. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga dostosowania w wielu obszarach. W raporcie przewidujemy perspektywy rozwoju i pokazujemy, co będzie wyzwaniem w przyszłości - mówi Marek Zieliński, dyrektor biura innowacji w departamencie 3W w BGK.

Zieliński przyznaje, że Polskę czekają spore wyzwania, które są również szansą na znalezienie się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o 3W. Przykładowo, już teraz nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu wśród największych producentów wodoru. Mamy również spore osiągnięcia w dziedzinie nanotechnologii węglowych, czego dowodem jest stworzenie przez naukowców z Politechniki Śląskiej koszulki EKG do monitorowania pracy serca z nanorurek węglowych.

Twórcy raportu 3W przyznają, że już teraz wiele polskich uczelni posiada interesujące patenty, które mogłyby zostać szczerzej wykorzystane. Wyzwaniem na najbliższe lata będzie stworzenie ogólnopolskiej sieci badawczej, która umożliwi łatwe tworzenie interdyscyplinarnych zespołów składających się z przedstawicieli biznesu, a także naukowców – specjalistów z różnych dziedzin.

- W Polsce panuje nie do końca sprawiedliwe przekonanie. Otóż naukowcy nie wierzą, że z biznesu może przyjść zapotrzebowanie na duże naukowe wyzwania. Z kolei biznes nie wierzy, że środowisko naukowe jest zdolne do rozwiązania ich problemu. Takie kongresy jak ten, to możliwość wzajemnego poznania się, wypracowania płaszczyzn dialogu i patrzenia w przyszłość poprzez jej tworzenie - mówił nam prof. dr hab. Ryszard Naskręcki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także dyrektor Centrum Ecotech Complex.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kongres 3W. Jakie technologie wodne, wodorowe i węglowe będą się rozwijać w Polsce? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki