MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu. Komornik może skonfiskować kupione auto używane. W jakiej sytuacji?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Rok po zakupie samochodu używanego do drzwi puka komornik w celu zajęcia auta. Brzmi to jak zły sen, ale to możliwe. Nawet kiedy kupujący prześwietli przeszłość pojazdu poprzez raport VIN, a także jego rzeczywisty stan techniczny, wciąż istnieje możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy.
Rok po zakupie samochodu używanego do drzwi puka komornik w celu zajęcia auta. Brzmi to jak zły sen, ale to możliwe. Nawet kiedy kupujący prześwietli przeszłość pojazdu poprzez raport VIN, a także jego rzeczywisty stan techniczny, wciąż istnieje możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy. Aneta Żurek
Rejestr Zastawów Sądowych – z tą bazą danych powinien zapoznać się każdy kupujący samochód z drugiej ręki. W innym wypadku naraża się on na możliwość utraty nabytego auta, nawet po upływie kilku lat od transakcji. Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości rocznie wpisów do Rejestru, w zależności od miasta, może być od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Oznacza to, że zjawisko zabezpieczania kredytu samochodem jest dosyć powszechne. Jak uchronić się przed zakupem takiego auta?

Konfiskata zakupionego samochodu

Rok po zakupie samochodu używanego do drzwi puka komornik w celu zajęcia auta. Brzmi to jak zły sen, ale to możliwe. Nawet kiedy kupujący prześwietli przeszłość pojazdu poprzez raport VIN, a także jego rzeczywisty stan techniczny, wciąż istnieje możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy. Przy obecnie trudnej sytuacji gospodarczej, kiedy samochody z rynku wtórnego nieustannie drożeją, taki poważny zakup warto dobrze przeanalizować. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji z konfiskatą „czterech kółek” lub motocykla konieczna jest weryfikacja rejestru zastawów sądowych.

„Zastaw sądowy to nic innego jak zabezpieczenie dla banku lub innego wierzyciela. Jeśli osoba lub firma jest zainteresowana wzięciem kredytu lub pożyczki, na wypadek niemożności spłacenia go, może oddać w zastaw swoją własność, np. auto. Właściciel nie musi jednak odstępować samochodu w momencie zawarcia umowy. Kierowca może korzystać z auta do nadejścia terminu spłaty i ewentualnej potrzeby pokrycia zadłużenia. W związku z tym zastawiony samochód może w międzyczasie zostać wystawiony na sprzedaż – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

- Nawet jeśli właściciel nie powiadomi nowego nabywcy, że pojazd znajduje się w rejestrze, jest on przekazywany z prawami osób trzecich i można go bardzo szybko stracić. Zastaw zostanie wykreślony z rejestru jedynie w przypadku spłacenia zadłużenia zaciągniętego przez pierwotnego właściciela” – dodaje.

Czy sprzedanie zastawionego samochodu jest zgodne z prawem? Takie działania są zgodne z Ustawą o Zastawie Rejestrowym i Rejestrze Zastawów, a zapisy prawne stoją w tej kwestii po stronie banków i innych wierzycieli. Dane w rejestrach są jawne, zatem ewentualna konieczność ich sprawdzenia spoczywa na osobie zainteresowanej autem używanym. Warto więc dopełnić tych formalności, aby uniknąć ewentualnej, dużo większej straty w przyszłości.

Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych

Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych to miejsce, w którym można sprawdzić, czy dany pojazd nie został wcześniej oddany jako forma zabezpieczenia pożyczki i otrzymać stosowne zaświadczenie. Wystarczy do tego tylko numer VIN pojazdu.

„Informacje o zastawie powinny znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym auta. Jednak w praktyce nie zawsze tak jest, ponieważ za zgłoszenie pojazdu do rejestru odpowiedzialny jest właściciel zaciągający dług. Od 4 września 2022 r. posiadanie karty pojazdu nie jest już konieczne, aczkolwiek jeszcze niedawno dane o zastawie powinny znajdować się także w niej. Zazwyczaj była ona zatrzymywana przez wierzyciela, jednak także ta zasada nie zawsze się sprawdzała – niektórzy tłumaczyli się np. zgubieniem starej karty i wyrobieniem nowej, bez wcześniejszych zapisów. Przed nabyciem samochodu używanego warto więc zakupić oświadczenie z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych – radzi Piotr Korab ekspert autobaza.pl| – dodaje.

Źródło informacji: Autoiso Sp. z o.o.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfiskata samochodu. Komornik może skonfiskować kupione auto używane. W jakiej sytuacji? - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki