MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2024 roku. Kierowcy muszą mieć się na baczności i bardzo uważać 18.03.2024

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem 2024 roku, są dla kierowców bardzo istotne. Kierowcy muszą liczyć się z wyższymi karami, kończy się jazda autem na "cudzych papierach", na stacjach paliw pojawiła się nowa benzyna. Pijani kierowcy muszą liczyć się z konfiskatą samochodu.

Zmiany w przepisach 2024

Wyższe kary za brak OC

Podwyżka kary za brak aktualnej polisy ubezpieczenia pojazdu - OC. Jej wysokość zależna jest od wysokości pensji minimalnej. Ta od nowego roku wzrosła do kwoty 4242 zł, co oznacza, że kara za brak OC nałożona na właścicieli wyniesie:
przy opóźnieniu

  • do 3 dni: 1700 zł,
  • od 4 do 14 dni: 4242 zł
  • powyżej 14 dni: 8484 zł

Należy pamiętać, że kwoty te ponownie wzrosną od 1 lipca, gdy znów podniesiona zostanie płaca minimalna.

Nowe paliwo na stacjach benzynowych

Na polskich stacjach paliw bezołowiową 95-kę zastąpiła benzyna z dziesięcioprocentową zawartością biokomponentów (E10). Dla większości kierowców nie oznacza to żadnych zmian. Benzyna bowiem ma nadal 95 oktanów. Zwiększona została zawartość biokomponentów, które mają obniżyć emisję spalin. Powód do zmartwień mają posiadacze bardzo starych aut. Aby nadal stosować paliwo z niższą zawartością biokomponentów będą musieli tankować droższe paliwo - Pb98.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

W marcu wejdzie w życie dawno zapowiadany przepis, czyli konfiskata pojazdów mechanicznych nietrzeźwych kierowców. Obligatoryjnie auta stracą kierowcy, którzy usiądą za kierownicę mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi oraz ci, którzy spowodują wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu (lub 0,5 mg/dm3).
Sąd będzie też mógł orzec przepadek pojazdu w stosunku do tych kierowców, którzy spowodują wypadek mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu. Przepisy o konfiskacie aut zaczną obowiązywać 14 marca.

Obowiązkowa rejestracji samochodów

Każdy, kto kupi używany samochód, ma obowiązek zarejestrować go pod rygorem kary administracyjnej. Dotąd wystarczyło zgłosić nabycie, od stycznia pojazd trzeba zarejestrować.
Chodzi o to, by zniechęcić nabywców używanych samochodów do jazdy miesiącami "na cudzych papierach". Działo się tak, że przez lata nowi właściciele jeździli na "starych" dokumentach.
Zmiana dotyczy również przedsiębiorców zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży samochodów.

Co ważne, jeśli konfiskata samochodu nie ma sensu (np. ze względu na stan techniczny), sprawca musi zapłacić karę w wysokości średniej wartości pojazdu o porównywalnych parametrach. Równowartość zapłaci również osoba, prowadząca po alkoholu samochód pozostający we współwłaścicielstwie. W ten sposób nie będą karane osoby, które nie zawiniły.

Zobacz wszystkie zmiany w przepisach w 2024 roku

Bardzo ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2024 roku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bardzo ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2024 roku. Kierowcy muszą mieć się na baczności i bardzo uważać 18.03.2024 - Express Ilustrowany

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki