Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieszonkowe dla dziecka. Ile dostaje młody Polak, a ile młody Niemiec lub Szwed. W gotówce czy kieszonkowe online? [3.02.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Czy karta płatnicza dla dziecka w wieku 7-10 lat to trochę nie za wcześnie? Tych obaw nie podziela co trzeci badany rodzic w Polsce i co drugi w Skandynawii, dla ich dzieci płatności kartowe to bułka z masłem. Co trzeci badany rodzic-Hiszpan i co trzeci rodzic-Francuz wolą poczekać aż dziecko skończy 15 lat.
Czy karta płatnicza dla dziecka w wieku 7-10 lat to trochę nie za wcześnie? Tych obaw nie podziela co trzeci badany rodzic w Polsce i co drugi w Skandynawii, dla ich dzieci płatności kartowe to bułka z masłem. Co trzeci badany rodzic-Hiszpan i co trzeci rodzic-Francuz wolą poczekać aż dziecko skończy 15 lat. Janusz Wojtowicz / Polska Press
Polscy rodzice wyróżniają się w Europie odwagą w powierzaniu swoim dzieciom pieniędzy. Własna karta płatnicza do konta w wieku 11 lat, to poza Polską rzadkość w Europie. Gdzie indziej niż w Polsce dzieci nie otrzymują tak często kieszonkowego przy różnych okazjach - najczęściej głównie na urodziny. Polskie kieszonkowe jest też - czym się wyróżnia w Europie - bardziej cyfrowe niż w gotówce.

Revolut Junior: kieszonkowe polskich dzieci bardziej cyfrowe, bezwarunkowe i odporne na pandemię

Revolut Junior skupia blisko 80 tysięcy dzieci i rodziców w Polsce, i ponad milion w Europie. Na osobnym koncie oszczędza dla dzieci 58% badanych rodziców w Polsce i 63% w Europie. Pieniądze trafiają do dzieci w Polsce częściej na życzenie (69%), a w Europie na urodziny (58%).

Revolut Junior, rodzinna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad pół miliona dzieci na świecie, z końcem ubiegłego roku udostępniła płatności Apple Pay i Google Pay. Nowa funkcja trafiła też w ręce nastolatków z Polski. Przy okazji, zapytano klientów-rodziców o ich zdanie na temat wsparcia i edukacji finansowej dzieci. Odpowiedzi udzieliło blisko 5000 rodziców w Europie, w tym blisko 500 w Polsce. Tak powstał pierwszy Revolut Junior Report. Co pokazują dane?

Podejście polskich rodziców do kieszonkowego i edukacji finansowej dzieci wydaje się znacznie odważniejsze, a wyniki odbiegają istotnie od średniej europejskiej. Badanie objęło klientów Revolut Junior w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Litwie, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i w Polsce. Na czym polegają różnice?

Kieszonkowe dla dzieci: szybki start

Większość rodziców w Polsce wskazała w badaniu, że nauka posługiwania się pieniędzmi powinna rozpocząć się w wieku 6-10 lat, a pierwsze karty płatnicze są skłonni wręczyć podopiecznym w wieku 11-14 lat (w Europie gotowi na to rodzice byli w mniejszości). Polska tygodniówka jest bardziej cyfrowa, bezwarunkowa i odporna na pandemię, rodzice rzadziej ją obniżali (19% odpowiedzi). Kieszonkowe trafia do dzieci w Polsce przy innej okazji, w innych kwotach i z innym przeznaczeniem, co kraj to obyczaj!

W Polsce Revolut Junior skupia blisko 80 tysięcy dzieci i rodziców. W Europie ponad milion. Każdy rodzic ma jednak własny pogląd na swoje finanse i na edukację finansową swojego dziecka. To bardzo indywidualne sprawy i nie każdy lubi o tym rozmawiać. Jesteśmy wdzięczni za to, że dzięki przekazanym anonimowo informacjom, poznaliśmy zwyczaje finansowe europejskich rodzin.

Pierwsze kieszonkowe - początek edukacji ekonomicznej

Edukacja finansowa zaczyna się wraz z pierwszym kieszonkowym. Im bardziej otwarcie rozmawiamy z dziećmi o decyzjach finansowych, tym lepsze nawyki finansowe staną się ich rutyną. "Cieszę się, że tak wielu rodziców w Europie jest gotowa przekazywać dzieciom wiedzę o finansach na wczesnym etapie, nawet od 6 roku życia” - powiedziała Tara Massoudi, Head of Premium and Junior Product w Revolut.

Cyfrowe kieszonkowe młodego Polaka

Raport Revolut Junior sugeruje, że większość europejskich dzieci otrzymuje pieniądze w gotówce (51% wskazań). Dotyczy to szczególnie Niemiec (61%), Hiszpanii (62%), Rumunii (54%), Irlandii (54%) i Włoch ( 51%). Wyróżniają się Polska i Skandynawia. W przypadku Polski, zapytani rodzice potwierdzili, że chociaż dzieci noszą gotówkę (48%), to popularniejszym narzędziem są portfele cyfrowe (56%). W obiegu są też karty debetowe (20%) i prepaid (10%). W Skandynawii, dzieci posługują się głównie kartami debetowymi (64%).

To zastanawiające, że wielu rodziców wciąż stawia na kieszonkowe w formie gotówki, która nie zapewnia wglądu w wydatki dziecka. Świat zmierza w stronę płatności cyfrowych. Ten trend przyspieszył w trakcie pandemii. Revolut Junior i inne cyfrowe narzędzia pomagają dzieciom być częścią tej zmiany - powiedziała Tara Massoudi.

Karta bankowa zamiast kieszonkowego

Czy karta płatnicza dla dziecka w wieku 7-10 lat to trochę nie za wcześnie? Tych obaw nie podziela co trzeci badany rodzic w Polsce (31%) i co drugi w Skandynawii (45%), dla ich dzieci płatności kartowe to bułka z masłem. Z większą rezerwą do kart podchodzą rodzice z południa Europy. Co trzeci badany rodzic-Hiszpan (36%) i co trzeci rodzic-Francuz (34%) wolą poczekać aż dziecko skończy 15 lat i dopiero wtedy rozważyć udostępnienie mu karty płatniczej (15-17 lat). Mniej więcej 1% zapytanych rodziców w Europie uważa, że osoby niepełnoletnie w ogóle nie powinny mieć karty płatniczej. Co na to młodzież?

Dobrą wiadomością jest to, że szansa otrzymania tygodniówki i karty rośnie z wiekiem. Dzieci mogą liczyć też na premie finansowe. Kiedy? To zależy od kraju.

 • W Polsce wystarczy, że o to poproszą (69%),
 • szanse na bonus rosną w okolicy urodzin (48%),
 • przy dobrych wynikach w szkole (31%),
 • grzecznym zachowaniu,
 • spełnieniu obowiązków domowych (31%).

W Europie jest nieco trudniej. Szanse na kieszonkowe “na życzenie” są bledsze (41%). Lepiej poczekać na prezent urodzinowy (58%), przyłożyć się do obowiązków domowych (46%), lub zawalczyć o lepsze oceny (41%). Nie jest lekko, ale to nie koniec. Niektórzy rodzice podpowiadają na co wydać pieniądze!

Kieszonkowe młodego Polaka: przez zabawę do nauki

Część rodziców w Europie ma wyrobione zdanie, na co dziecko powinno wydać kieszonkowe. Polska znów mocno się wyróżnia. 84% badanych rodziców w Polsce nie chce się wtrącać i uważa, że dzieci powinny wydać tygodniówkę na cokolwiek tylko chcą (w Europie 61%). Niektórzy polscy rodzice zastrzegają jednak, że dobrze by dziecko nie kupowało drobiazgów, ale zbierało na kosztowny prezent (38%). W Europie idą dalej. Życzeniem 45% badanych rodziców jest by dzieci odkładały na duże cele życiowe, na przykład studia (w Polsce 27%). Ponadto, co czwarty rodzic (26%) zachęca dzieci by oszczędzały na czarną godzinę (w Polsce 19%).

Ile na kieszonkowe?

To zależy. Polska ustępuje kwotami innym krajom. Z danych Revolut Junior wynika, że stawki tygodniówki zależą od kraju oraz wieku dziecka. W badanej grupie kształtują się one następująco:

 • 58% dzieci w wieku 7-10 lat w Europie (67% w Polsce) otrzymuje poniżej 10 £ (55 zł)
 • 27% dzieci w wieku 7-10 lat w Europie (23% w Polsce) dostaje 10-20 £ (55-110 zł)
 • 6% dzieci w wieku 7-10 lat w Europie (2% w Polsce) dostaje 20-50 £ (110-275 zł)
 • 32% dzieci w wieku 11-14 lat w Europie (43% w Polsce) otrzymuje poniżej 10 £ (55 zł)
 • 45% dzieci w wieku 11-14 lat w Europie (39% w Polsce) dostaje 10-20 £ (55-110 zł)
 • 14% dzieci w wieku 11-14 lat w Europie (9% w Polsce) dostaje 20-50 £ (110-275 zł)
 • 11% dzieci w wieku 15-17 lat w Europie (19% w Polsce) otrzymuje poniżej 10 £ (55 zł)
 • 38% dzieci w wieku 15-17 lat w Europie (44% w Polsce) dostaje 10-20 £ (55-110 zł)
 • 34% dzieci w wieku 15-17 lat w Europie (24% w Polsce) dostaje 20-50 £ (11-275 zł)

W wieku 7-10 lat, z największego kieszonkowego w Europie cieszą się dzieci w Niemczech. W przypadku 32% wskazań chodzi o kwoty z przedziału 10-20 £ (ok. 55-110 zł). Sęk w tym, że w wielu przypadkach, kwoty te nie chcą rosnąć. W wieku 11-14 lat grupa dzieci dostających co tydzień 10-20 £ (ok. 55-110 zł) stanowi 39%. W wieku 15-17 lat, u progu dorosłości, 34% niemieckich dzieci nadal tkwi w przedziale 10-20 £ (ok. 55-110 zł).

W innych krajach przeważa model progresywny. Dzięki niemu, dzieci w Skandynawii dochodzą przed maturą do najwyższych w skali Europy kwot kieszonkowego. 15% nastolatków w wieku 15-17 lat inkasuje w Skandynawii tygodniówkę rzędu 50-100£ (ok. 275-550 zł), a co dziesiąty (9%) powyżej 100£ (550 zł). Nie kwoty są tu jednak najistotniejsze, chodzi przecież o rodzinną naukę finansów…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kieszonkowe dla dziecka. Ile dostaje młody Polak, a ile młody Niemiec lub Szwed. W gotówce czy kieszonkowe online? [3.02.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki