Kasa na remonty dróg, przebudowę muzeum i dla szpitala

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Udostępnij:
Samorząd Województwa Mazowieckiego wraca do długofalowych inwestycji. W latach 2017-2019 planuje przeznaczyć na modernizacje i rozbudowy dróg wojewódzkich, mazowieckich szpitali i instytucji kultury blisko 330 mln zł. W sumie zrealizowanych zostanie ponad 60 inwestycji, które obejmą ok. 90 km dróg, trzynaście szpitali i pięć instytucji kultury.

Większość zaplanowanych inwestycji zrealizowanych będzie w tym i w kolejnym roku. W sumie na rozbudowy i modernizacje dróg w latach 2017-2019 przeznaczonych zostanie 250 mln zł. W 2017 r. prace budowlane pochłoną 100 mln zł, w 2018 r. ponad 125 mln zł, a w 2019 r. ponad 24,5 mln zł. Modernizacje oraz rozbudowy obejmą te drogi, które są w bardzo złym stanie technicznym i wymagają podjęcia pilnych prac remontowych. Planowane inwestycje to przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, wykonanie nowych warstw bitumicznych, budowa chodników czy zatok autobusowych. Dodatkowo planowana jest także przebudowa odwodnienia niektórych dróg oraz niebezpiecznych skrzyżowań.

Zmiany czekają także mazowieckie szpitale. W latach 2017-2019 w ramach dodatkowych środków zostanie zrealizowanych w nich piętnaście inwestycji. W sumie pochłoną one około 72 mln zł. W 2017 r. na modernizacje i rozbudowy mazowieckich szpitali zostanie przeznaczonych ponad 27 mln zł, w 2018 r. – ponad 44 mln zł, a w 2019 r. – 505 tys. zł.

Dodatkowe środki trafią także do pięciu instytucji kultury, które zrealizują sześć projektów. W sumie w 2017 r. na modernizacje i remonty muzeów zostanie przeznaczonych blisko 6 mln zł, a w 2018 r. 6,3 mln zł.

Inwestycje w subregionie ostrołęckim

W subregionie ostrołęckim planowanych jest pięć inwestycji drogowych. Przebudowy i rozbudowy obejmą w sumie ponad 5,8 km dróg:

• rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 694 w miejscowości Małkinia Górna (1,5 km) – 11,5 mln zł. Inwestycja dwuletnia. Na 2017 r. zarezerwowano 2 mln zł, a na 2018 r. – 9,5 mln zł;
• przebudowa drogi wojewódzkiej nr 694 od skrzyżowania z droga krajową nr 63 do miejscowości Nur (620 m) – 600 tys. zł. Inwestycja jednoroczna planowana na 2017 r.;
• przebudowa drogi wojewódzkiej nr 690 w miejscowości Białe-Kwaczoły wraz z przebudową przepustów (878 m) – 2 mln zł. Inwestycja jednoroczna zaplanowana na 2017 r.;
• przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 w miejscowościach Błędnica i Orło (980 m) – 2,5 mln zł. Inwestycja jednoroczna zaplanowana na 2017 r.;
• przebudowa drogi wojewódzkiej nr 544 Przasnysz-Ostrołęka na terenie gminy Krasnosielc (970 m) – 4 mln zł. Inwestycja zaplanowana na 2018 r.

SZPITAL

8 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację Centralnej Sterylizatorni wraz z zakupem wyposażenia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. W ramach inwestycji planowana jest także modernizacja stacji uzdatniania wody na potrzeby Centralnej Sterylizatorni oraz zostanie doprowadzony ciąg pary technologicznej do zasilanych urządzeń. Szpital zakupi także wyposażenie do przeprowadzenia procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji.

KULTURA

Ponad 3 mln zł otrzyma Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce na wkład własny muzeum w projekcie unijnym realizowanym w ramach RPO WM 2014-2020. Dzięki otrzymanym środkom zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i modernizacyjne w zabytkowej kamienicy oraz budynku biurowym połączonym z kamienicą. Łączna wartość projektu to prawie 8 mln zł, z czego 4,4 mln zł będzie pochodzić ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

– Rewitalizacja przywróci zabytkowej kamienicy jej dawny blask i podniesie estetykę w obrębie dawnego rynku staromiejskiego. Jednocześnie muzeum zyska nową przestrzeń wystawienniczą oraz cyfrowe archiwum tradycji lokalnej Kurpiów. Pojawi się również winda, co jest dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych i starszych – zaznacza Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie