Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50-lecia nadania Szkole Podstawowej w Goworowie imienia Mikołaja Kopernika. Uroczystość odbyła się 3.09.2023

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Do tej uroczystości, jak powiedziała dyrektor szkoły Barbara Grabowska, społeczność przygotowywała się przez rok.

Najpierw odprawiona została uroczysta msza święta w goworowskim kościele, potem jej uczestnicy przeszli do szkoły. Na dziedzińcu odsłonięta została Ławeczka Absolwenta.

Wstęgę przecinali: dyrektor SP w Goworowie Barbara Grabowska, Piotr Kosiorek - wójt gminy Goworowo, ksiądz Stanisław Siemion, Adam Hołozubiec - przewodniczący Rady Rodziców, Krystyna Drabot - absolwentka szkoły, Bartłomiej Subzda - uczeń SP w Goworowie.

od 16 lat

Uroczystość prowadzili absolwenci szkoły - Jakub Świąder oraz Lena Samsel.

- Z pewnością ustanowienie patrona szkoły w 1973 roku nie było kwestią łatwą lecz szereg okoliczności sprawił, że wybór padł właśnie na Mikołaja Kopernika- mówiła dyrektor Barbara Grabowska. Przypomnę państwu, że rok 1973 został ogłoszony Rokiem Kopernikowskim, w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. I w tym roku również, właśnie 3 września, decyzją nauczycieli, uczniów, rodziców, władz oświatowych, gminnych i powiatowych Szkoła Podstawowa w Goworowie otrzymała imię Mikołaja Kopernika. Rok 2023 także jest wyjątkowy, gdyż senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą ten rok Rokiem Mikołaja Kopernika.

Dyrektor Grabowska przypomniała, że ostatni jubileusz szkoła świętowała 10 lat temu i przedstawiła pokrótce co wydarzyło się w szkole od tego czasu.

- Ostatnie dziesięciolecie było bardzo intensywnym okresem, zarówno pod względem wydarzeń kulturalnych, jak i organizacyjnych. Nastąpiło wiele ważnych, kluczowych dla funkcjonowania szkoły zmian - podkreśliła.

Mówiła m.in. o reformie oświaty (likwidacji gimnazjów), o programach edukacyjnych, w których szkoła uczestniczyła i uczestniczy (m.in. Akademia Uczniowska, Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy, Laboratoria Przyszłości), o inwestycjach (m.in. budowie kompleksu boisk sportowych Orlik i placu zabaw), o inicjatywach (m.in. o powołaniu Szkolnego Klubu Wolontariusza, 7. Goworowskiej Drużyny Harcerskiej "Zorza", 6. Gromady Zuchowej "Szmaragdowe liski").

Mówiła o trudach związanych z nauczaniem w pandemii, a także o uczniach z objętej wojną Ukrainy.

- Przyjęliśmy pod swój dach 22 uczniów ukraińskich do szkoły macierzystej i troje do szkoły filialnej (w Szczawinie - red.) - wspomniała. - Trojgu udało się ukończyć SP w naszym systemie edukacji. Ostatecznie wszyscy opuścili naszą szkołę.

Barbara Grabowska opowiedziała też gościom o przygotowaniach do jubileuszowej uroczystości.
- Zaczęliśmy przygotowania równo rok temu. We wrześniu powstał komitet organizacyjny. Cele, które postawiliśmy sobie, aby jubileusz na trwałe zapisał się w historii szkoły, było dość dużo. Ale z dumą możemy powiedzieć, że wszystkie udało się zrealizować z powodzeniem. najważniejszym była Ławeczka Absolwenta, którą odsłoniliśmy na dziedzińcu szkoły. Kolejne zadania to wydanie publikacji zatytułowanej "Od jubileuszu do jubileuszu", upamiętniającej ostatnie dziesięciolecie. Dalsze przedsięwzięcia to pamiątkowa tablica na parterze szkoły obok ściany patrona, galeria upamiętniająca wizerunki byłych dyrektorów szkoły.

Na to wszystko potrzebne były pieniądze, które komitet organizacyjny także starał się pozyskać.

Dyrektor Grabowska wraz z wicedyrektorami szkoły wręczyła podziękowania kilkudziesięciu osobom i organizacjom, które wsparły organizację uroczystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki