MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wrócić do formy po porodzie?

Redakcja
Jesteś młodą mamą? Dopiero co urodziłaś dziecko, jesteś zabiegana, zestresowana, czujesz jakbyś pracowała na kilku etatach jednocześnie? Gdzie w tym wszystkim czas, aby zadbać o siebie? O swoje zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, o swój wygląd?

Jak wrócić do formy po porodzie?
Jesteś młodą mamą? Dopiero co urodziłaś dziecko, jesteś zabiegana, zestresowana, czujesz jakbyś pracowała na kilku etatach jednocześnie? Gdzie w tym wszystkim czas, aby zadbać o siebie? O swoje zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, o swój wygląd?

Zacznij od zmiany jadłospisu i lekkich ćwiczeń. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, wyjdzie na zdrowie Tobie, ale także maluchowi, którego w pierwszych miesiącach karmisz piersią. Po porodzie często zmieniamy sposób odżywiania, co może doprowadzić do braku metabolizowania nadmiaru składników odżywczych i gromadzenia ich w postaci tłuszczu tkankowego.

Ekspert żywieniowy Ilona Górecka z centrum dietetycznego Naturhouse radzi :

- Jedz 5-6 niewielkich posiłków dziennie, w przerwach co 3-4 godziny;

- Posiłki powinny być pełnowartościowe i urozmaicone;

- Zaleca się codzienne przyjmowanie produktów zbożowych niskiego przemiału (pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, grube kasze, razowy makaron, otręby), które są cennym źródłem błonnika pokarmowego, dającego uczucie sytości i będącego doskonałym źródłem żelaza, tak niezbędnego młodym mamom;

- Jedz świeże warzywa i owoce - warzywa powinny byś konsumowane najlepiej do każdego posiłku, owoce ze względu na zawartość cukru, ogranicz do 3 porcji na dobę;

- Mleko i przetwory mleczne jedz 3 razy na dobę, przy czym staraj się wybierać chude produkty, ze względów bezpieczeństwa należy unikać produktów niepasteryzowanych, serów pleśniowych;

- Jedz chude mięso, ryby oraz jaja, nie rezygnuj jednak z tłustych ryb morskich (łosoś, makrela) ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych;

- Tłuszcz (oliwa, masło) ogranicz do minimum, zamiast smażyć gotuj na parze, duś i piecz;

- Ogranicz spożywanie soli - znacząco wpłynie na zmniejszenie obrzęków;

- Dużo pij - 2-2,5 l/dziennie w postaci wody, herbat ziołowych, napoi mlecznych;

- Zrezygnuj z alkoholu i innych używek;

- Dobrze zbilansowana dieta kobiety ciężarnej i karmiącej nie wymaga suplementacji witaminowej, jedynie mikro- i makroskładników; o jakiejkolwiek podaży takich preparatów decyduje lekarz prowadzący.

Każdego dnia staraj się wygospodarować kilkanaście minut na proste ćwiczenia. Już po kilku tygodniach zauważysz rezultaty! Pamiętaj jednak, że z wprowadzeniem ćwiczeń musisz poczekać do ok. 4 tygodnia od naturalnego rozwiązania, a 6 od cesarskiego.

Zafunduj sobie także zabieg u kosmetyczki i masaż relaksacyjny. Zabieg dobrany przez profesjonalnego kosmetologa, pozwoli Ci się odprężyć, odżywi i rozświetli Twoją zmęczoną nieprzespanymi nocami cerę. Masaż rozluźni napięte mięśnie i usunie stres. Zamiast wybierać się do profesjonalnego gabinetu, możesz o masaż poprosić męża lub partnera. Pamiętaj, że dobre relacje między Wami, odbijają się na Twoim samopoczuciu, a co za tym idzie, także na maluszku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki