MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izrael. Skandaliczny artykuł dotyczący Polski ukazał się w Times of Israel. Ambasador Polski w USA: Czy wy jesteście poważni?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Arkadiusz Mularczyk i Marek Magierowski odnieśli się do artykułu, który ukazał się na Times of Israel.
Arkadiusz Mularczyk i Marek Magierowski odnieśli się do artykułu, który ukazał się na Times of Israel. Fot. oskanov/123rf.com
"Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków" - tak zatytułowano artykuł, który ukazał się na portalu Times of Israel. - W świetle międzynarodowych konwencji za bezpieczeństwo, życie i majątek ludności są odpowiedzialni okupanci. Jedwabne pozostawało pod okupacją ZSRR, a następnie III Rzeszy, zabijano tam obywateli II RP - napisał na Twitterze poseł PiS Arkadiusz Mulaczyk, który odniósł się niebezpośrednio do opublikowanego artykułu. Do artykułu odniósł się również ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych.

Kierujący zespołem, który przygotował raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej, Arkadiusz Mularczyk odniósł się niebezpośrednio do artykułu na izraelskim portalu Times of Israel zatytułowanego "Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków".

Na wpis na Times of Israel zareagował wcześniej na Twitterze również ambasador RP w USA i były ambasador w Izraelu, Marek Magierowski.

"Wybaczcie, Times of Israel, ale czy wy jesteście poważni? A może cyniczni? A może po prostu beznadziejnie nieprofesjonalni (ujmując to delikatnie)? Ten tytuł jest niewyobrażalnie skandaliczny" - napisał polski dyplomata.

Czego dotyczył artykuł?

W artykule opublikowanym w niedzielę na izraelskim portalu można przeczytać, że "wydany przez polski rząd raport uzasadniający żądanie reparacji od Niemiec za II wojnę światową uwzględnia śmierć Żydów zabitych nie przez nazistów, ale polskich obywateli, co jest najwyraźniej próbą wybielenia polskich zbrodni podczas Holokaustu".

Autor Judah Ari Gross podaje, że "w wykazie 9293 wsi, miasteczek i miast, w których miały miejsce +nazistowskie zbrodnie niemieckie+ wraz z ich ofiarami śmiertelnymi" znalazły się takie, które "były miejscem polskich pogromów Żydów – w tym najbardziej znana wieś Jedwabne, gdzie ponad 300 Żydów zostało spalonych żywcem przez etnicznych Polaków".

Arkadiusz Mularczyk niebezpośrednio odniósł się do artykułu

"W wyniku agresji Niemiec ziemie polskie były pod okupacją III Rzeszy lub ZSRR" - podkreślił w swoim wpisie Mularczyk.

"W świetle międzynarodowych konwencji za bezpieczeństwo, życie i majątek ludności są odpowiedzialni okupanci. Jedwabne pozostawało pod okupacją ZSRR, a następnie III Rzeszy, zabijano tam obywateli II RP" - zaznaczył poseł PiS.

Raport dotyczący reparacji wojennych zaprezentowano 1 września

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej zaprezentowano 1 września i wynika z niego, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Arkadiusz Mularczyk.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izrael. Skandaliczny artykuł dotyczący Polski ukazał się w Times of Israel. Ambasador Polski w USA: Czy wy jesteście poważni? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki