Ile pieniędzy wydajemy na subskrypcje streamingów? Badania ING pokazują, że nie są to małe kwoty

Materiał promocyjny ING Banku Śląskiego
Streamingi, które opłacamy poprzez subskrypcje, zastąpiły nośniki fizyczne oraz źródła muzyki i filmów, z których korzystaliśmy do tej pory. Z ilu usług subskrypcyjnych średnio korzystamy oraz jakie kwoty na to przeznaczamy? Jak pamiętać o subskrypcjach, które opłacamy, ale z których nie korzystamy? ING znalazł na to rozwiązanie.

Subskrypcje w Polsce

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna na zlecenie ING Banku Śląskiego, niemal połowa Polaków, bo blisko 46 proc. korzysta z jakiegoś rodzaju subskrypcji. Największą popularnością cieszą się platformy streamingowe, które oferują:

  • dostęp do filmów i seriali (75 proc. odpowiedzi),
  • dostęp do muzyki (34 proc. odpowiedzi),
  • produkty e-commerce (31 proc. odpowiedzi)

Polacy doceniają przede wszystkim wygodę korzystania z takich rozwiązań, dostęp do unikatowych treści, a także efektywność kosztową tego rozwiązania. Pozostaje jednak otwarte pytanie, czy zawsze ze wszystkich opłaconych subskrypcji korzystamy i czy są nam one niezbędne.

Ile pieniędzy przeznaczamy na ten cel?

Według wyników badania przeprowadzonego na zlecenie ING, Polacy najczęściej posiadają od 2 do 3 subskrypcji i wydają na ten cel średnio do 150 złotych miesięcznie.

Aż 69 proc. najmłodszych (18-24 lat) automatyzuje płatności za subskrypcje podpinając pod nie kartę bankową. W grupie wiekowej 45-60 lat odsetek takich osób to tylko 44 proc.

Zdecydowana większość Polaków chce kontrolować swoje wydatki na subskrypcje. Okazuje się jednak, że ani automatyczne płatności, ani ich samodzielne zlecanie nie przekłada się na lepszą kontrolę nad finansami osobistymi.

Niejednokrotnie badani wskazywali, że o opłaconej subskrypcji zdarzyło im się zapomnieć. Najczęściej taka sytuacja miała miejsce u najmłodszych użytkowników. Aż 48 proc. osób w wieku 18-24 lat przyznało, że opłaciło kiedyś zapomnianą subskrypcję.

Z pomocą i wsparciem w kontroli finansów przychodzi w tej sytuacji aplikacja Moje ING. Rozpoznaje ona ponad 40 dostawców usług subskrypcyjnych i umożliwia zablokowanie wybranych nadchodzących płatności za te usługi. Prognozy tych płatności pomagają uzmysłowić sobie, ile tych serwisów mamy aktywnych i jaka jest wartość tych wydatków w skali miesiąca. W razie potrzeby można zablokować nadchodzące cykliczne płatności z tytułu subskrypcji i abonamentu, którego prognozy widzimy w Moim ING. Dostawca produktu lub usługi nie obciąży automatycznie karty, a klient zyskuje czas na zastanowienie się nad tym, czy chce w przyszłości subskrypcję odblokować, czy może jednak skontaktować się z dostawcą i zupełnie z niej zrezygnować.

Co ważne, samo zablokowanie płatności nie jest równoznaczne z zerwaniem umowy na subskrypcje. W przypadku niektórych dostawców, aby definitywnie zakończyć relacje, należy przejść przez procedurę zerwania umowy.

ING. Twój asystent

Zapominalskim aplikacja Moje ING przypomni o nadchodzących opłatach za subskrypcje i umożliwi zablokowanie do pięciu cyklicznych płatności jednocześnie. W ten sposób zyskamy większą kontrolę nad finansami osobistymi i czas na zastanowienie się czy rzeczywiście potrzebujemy danej usługi.

Więcej o aplikacji Moje ING i można przeczytać na stronie banku: Załóż konto w ING i dołącz do nas.

Zablokowanie płatności za subskrypcję nie jest równoznaczne z zawieszeniem/rozwiązaniem umowy, na podstawie której świadczona jest usługa w ramach subskrypcji. Skutki zablokowania płatności określa umowa, na podstawie której świadczona jest usługa w ramach subskrypcji. Moje ING to nazwa handlowa usługi bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego, a aplikacja Moje ING – jest jej wersją na urządzenia mobilne.

O badaniu

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna na zlecenie ING Banku Śląskiego w dniach 22-27 lutego 2024 roku metodą CAWI. Badanie przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1054 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile pieniędzy wydajemy na subskrypcje streamingów? Badania ING pokazują, że nie są to małe kwoty - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki