Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna chwila. Pierwszy krok do budowy nowej elektrowni. Zobacz jej wizualizację

possowski
Dziś na terenie budowy nowej elektrowni w Ostrołęce przedstawiono oficjalnie bardzo dobrą nowinę - ogłoszenie przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy.

Przetarg na budowę elektrowni ogłoszony

Przy ul. Turskiego (już w gminie Rzekuń, tuż za granicami miasta) przedstawiciele koncernu Energa zorganizowali spotkanie, na którym poinformowali o ogłoszeniu przetargu na budowę nowej elektrowni.

- Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w tym miejscu na uroczystości wbicia pierwszej łopaty na placu budowy - powiedział Roman Pionkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka - spółki celowej powołanej do budowy nowego bloku energetycznego.

Dzisiejsze, skromne spotkanie było głównie okazją do podziękowań dla przedstawicieli samorządów: Ostrołęki, gminy Rzekuń i powiatu. Przedstawiciele Energi podkreślali, że od samego początku mogą liczyć na daleko idącą pomoc ze strony samorządów.

Niemal jednogłośnie powtarzano, że budowa nowej elektrowni to olbrzymia szansa rozwoju miasta i regionu.

Wystarczy powiedzieć, że szacunkowa wartość inwestycji to 6-7 miliardów złotych. W czteroletnim okresie budowy zatrudnienie znajdzie przy tej inwestycji kilka tysięcy osób. Kilkaset będzie pracowało w elektrowni po jej uruchomieniu planowanym na 2016-2017 rok.

Poniżej publikujemy oficjalny komunikat grupy Energa dotyczący tej sprawy:

Nowa elektrownia ENERGI wpłynie na rozwój Ostrołęki i całego regionu
Grupa ENERGA ogłosiła przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rozpoczęcie procedury przetargowej oznacza, że ENERGA weszła w kluczową fazę realizacji swojej strategicznej inwestycji. Budowa elektrowni oznacza rozwój miasta i inwestycje infrastrukturalne w całym regionie.
Ogłoszenie przetargu i wyłonienie głównego wykonawcy jest ostatnią z szeregu procedur formalnych niezbędnych do rozpoczęcia budowy "pod klucz" części technologicznej nowego bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. ENERGA ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni (np. dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka zostały zapewnione dostawy węgla na 20 lat).
Elektrownia Ostrołęka SA będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i regionu - stworzy nowe miejsca pracy, pozwoli na dynamiczny rozwój usług oraz przemysłu drzewno-papierniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego, a także poprawi infrastrukturę drogową i kolejową.
- Cenimy sobie współpracę z ENERGĄ. Cieszymy się, że jedna z największych firm w naszym regionie, wiąże swoje plany rozwojowe z Ostrołęką, bo to bezpośrednio przekłada się na rozwój miasta i kurpiowszczyzny. Zdecydowanie potwierdzam wolę dalszej współpracy i wsparcia dla nowych inwestycji energetycznych w naszym mieście - podkreśla Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki. - Ta decyzja stabilizuje rynek pracy w naszym mieście, jest też gwarancją miejsc pracy dla wielu osób zatrudnionych w elektrowni i wykonujących na jej rzecz usługi, w perspektywie wieloletniej.
Korzyści dla regionu
Budowie elektrowni towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę regionu: przebudowa i modernizacja linii kolejowej na trasach do Warszawy i Małkini i prawdopodobnie do Olsztyna. Zmodernizowane zostaną także drogi w okolicy nowej elektrowni i w Ostrołęce.
Nowy projekt ENERGI oznacza również wiele nowych miejsc pracy. Szacuje się, że w trakcie budowy będzie zatrudnionych 2500 osób, w tym znacząca część z rynku lokalnego.
Uruchomienie elektrowni w Ostrołęce zwiększy również wpływy do lokalnego budżetu - funkcjonowanie dużego obiektu przemysłowego wiąże się ze znacznym wzrostem podatków wpływających do gminy.
Kluczowa inwestycja
Obecnie na terenie budowy trwają prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.
- Moc elektryczna nowego bloku będzie wynosić 850 - 1000 MW. Zależy nam, aby w Ostrołęce powstał duży, węglowy blok energetyczny, który jednocześnie będzie najbardziej efektywny ekonomicznie. Chcemy mieć nową jednostkę wytwórczą, wykorzystującą dostępne tam paliwo i wsparcie w zakresie przydziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla - mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.
Władze Grupy ENERGA oceniają, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Na przyszły rok harmonogram inwestycji, której wartość szacowana jest na 6-7 miliardów złotych, zakłada także zamknięcie jej finansowania w ok. 70 procentach z kredytu inwestycyjnego i w ok. 30 procentach ze środków własnych. Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.
- Elektrownia będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i regionu, nie tylko ze względu na nowe miejsca pracy czy rozwój infrastruktury towarzyszącej. Praca elektrowni jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemu zasilania tego regionu kraju, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpiecznego prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - ocenia Roman Pionkowski, prezes spółki Elektrownia Ostrołęka, powołanej do budowy nowego bloku.
Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.
Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki