Gleba. Rozpacz po śmierci Agaty. Ona tu wszędzie jest, dostrzegam ją w każdym przedmiocie..." (zdjęcia)

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Pogrzeb Agaty Pokory odbył się 26 lutego w Kadzidle.
Pogrzeb Agaty Pokory odbył się 26 lutego w Kadzidle. Fot. Archiwum
- Chodźmy - prowadzi do pomieszczenia, w którym stoi trumna. Wokół niej pełno białych kwiatów. - Taka była piękna - matka z miłością patrzy na umieszczone na trumnie zdjęcie uśmiechniętej nastolatki. I płacze.

- Ona tu wszędzie jest - dostrzegam ją w każdym przedmiocie w tym domu... - mama Agaty, drobna, niewysoka kobieta w czarnym golfie i jeansach stoi ze mną na progu swojego domu w Glebie, w środę, 24 lutego. Mówi łamiącym się głosem, przepełnionym rozpaczą po stracie ukochanej córki. Jej oczy, spuchnięte od łez, stale są ich pełne. Państwo Pokorowie pochowali dziecko - śliczną dziewczynę. W grudniu Agata skończyłaby 19 lat. Zginęła w wypadku drogowym 22 lutego. Za kierownicą siedział jej brat...

...a serce tęskni

Gospodyni zaprasza do domu. Panuje w nim smutna cisza. Wewnątrz jest kilka osób - rodzina, znajomi, sąsiedzi. Przyszli pomóc, pomodlić się.

Siadamy w kuchni. Na stole stoi laptop.
- To Agatki - mówi. Z pulpitu uśmiecha się mała, dwu-, może trzyletnia dziewczynka, ufnie wyciągająca rączkę do osoby, która robiła zdjęcie. Sama słodycz. To mała Agatka. Pani Barbara podchodzi do urządzenia i klika myszką. Z głośników wydobywa się muzyka.

"Śpiewa ci obcy wiatr, zachwyca piękny świat, a serce tęskni..." - kiedy wokalista wyśpiewuje pierwsze słowa piosenki, oczy matki wypełniają się łzami.

- To ulubiona piosenka Agatki - tłumaczy. - Lubiła śpiewać, miała piękny głos. Zastanawialiśmy się nawet, po kim odziedziczyła ten talent. Doszliśmy do wniosku, że chyba po jednym z dziadków. Często chodziła po domu ze śpiewnikiem. Lubiliśmy jej słuchać - wspomina. - Czasami próbowałam śpiewać z nią, ale mówiła, udając oburzenie: mamo, ty fałszujesz - przez chwilę matka, umęczona bólem, jest spokojniejsza, a na to wspomnienie rysy jej twarzy łagodnieją. Milczymy, słychać tylko ulubiony utwór Agaty... . W końcu matka wyłącza muzykę.

Taka była piękna

- Chodźmy - prowadzi do pomieszczenia, w którym stoi trumna. Wokół niej pełno białych kwiatów. - Taka była piękna - matka z miłością patrzy na umieszczone na trumnie zdjęcie uśmiechniętej nastolatki. I płacze. Łzy płyną też z moich oczu. Też jestem matką. I stoimy tak, milcząc. Po chwili wracamy do kuchni. I do rozmowy o Agacie.

- Ona była wcześniakiem. Pan Bóg chyba czekał, aż wyrośnie.... - matka zawiesza głos.
Opowiada, jak dumna jest z córki. Agata należała do Ochotniczej Straży Pożarnej w Glebie. Jej tata jest komendantem, strażakiem - najpierw ochotnikiem, a od grudnia ub. roku zawodowcem - jest również jej 21-letni brat, Tomasz. Rodzinna tradycja.

- Niektórzy pytali, dlaczego ja nie jestem w straży - mówi pani Barbara. - Odpowiadałam, że ktoś musi się tą trójką strażaków opiekować.

Agata angażowała się w życie parafii.
- Pomagała w przygotowaniu młodzieży do bierzmowania, była animatorką, prowadziła scholę - opowiada dalej. - Była bardzo dobrą córką. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta, chętna do pomocy. W wakacje rezygnowała nawet z wyjazdów, jeśli trzeba było pomóc w gospodarstwie - matka znów zawiesza głos i ociera łzy. - Zaledwie miesiąc temu miała studniówkę - zmienia temat smutnej opowieści. Wstaje z krzesła i wychodzi do sąsiedniego pokoju.

Wraca, trzymając w rękach ostatnie zdjęcia ukochanej córki - dokumentujące przygotowania do studniówki. Wydrukowała je dla siebie. Na jednym - uśmiechnięta Agata w pięknej, czarnej, długiej sukni. Na innym - Agata ze studniówkowym partnerem, na kolejnym - Agata z mamą.
- Już nigdy nie stanie ze mną do zdjęcia - chusteczkę, której nie wypuszcza z dłoni, po raz kolejny kieruje do oczu.

I znów zapada bolesna cisza.
- Agata przygotowywała drzewo genealogiczne naszej rodziny. Jej gałąź zakończy się na niej... - ciężko wzdycha kobieta.

Więcej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego.

Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany mimo skarg

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 02.03.2010 o 19:05, Ja napisał:

PSALM 51Zmiłuj się Boże nade mną,zmiłuj się Boże nade mnąw ogromie swej miłości zgładź moją nieprawośćobmyj mnie zupełnie z mojej winyi oczyść mnie z grzechu mojegouznaję bowiem nieprawość mojąa grzech mój jest zawsze przede mnąurodziłem się obciążony winąi jako grzesznika poczęła mnie matkaprzeciwko Tobie samemu zgrzeszyłemi uczyniłem co złe jest w Twoich oczachdlatego okazujesz się sprawiedliwyw Twoich wyrokach i prawy w swoim sądzieoczyść mnie hyzopem a stanę się czystyobmyj mnie a nad śnieg wybielejęspraw bym odczuł radość i weselerozradują się kości, które skruszyłeśodwróć swój wzrok od moich grzechówi zmaż wszystkie moje przewinienia.Stwórz, o Boże, we mnie serce czystei odnów we mnie moc duchanie odrzucaj mnie od swego obliczai nie odbieraj mi Świętego Ducha Twegoprzywróć mi radość z Twojego zbawieniai odnów we mnie ducha ofiarnegobędę błądzących nauczał dróg Twoichi wrócą do Ciebie grzesznicyuwolnij mnie od krwi, Boże mój zbawcojęzyk mój będzie sławić Twoją sprawiedliwośćPanie, otwórz wargi mojea usta moje będą głosić Twoją chwałęofiarą bowiem Ty się nie radujesza całopalenia, choćbym dał, nie przyjmieszmoją ofiarą dla Boga jest duch skruszonypokornym sercem Ty, o Boże nie wzgardziszokaż Syjonowi łaskę swej miłościodbuduj mury Jeruzalemzmiłuj się Boże nade mnązmiłuj się w swoim miłosierdziu


Promuj swoja religie na forum swojep parafi.
G
Gość
W dniu 02.03.2010 o 18:08, TEBIK napisał:

JEZU, UFAM TOBIE 1. Zmiłuj się nade mnąw miłosierdziu Swoim,spojrzyj z miłościąi z grzechów mnie obmyj.Refren:Jezu, ufam TobieMiłosierny BożeJeszcze raz mi przebacz,błagam Cię w pokorze. 2. Daj mi serce nowe i radość sumienia. Przywróć nadzieję Twego przebaczenia. 3. Dawnych naszych grzechów nie pamiętaj, Panie. Wspomnij na Twoje wielkie zmiłowanie.A Tobie co fora sie pomylily wypad z tego forum wskocz na swoje forum parafialne. Pa pa
J
Ja

PSALM 51

Zmiłuj się Boże nade mną,
zmiłuj się Boże nade mną
w ogromie swej miłości zgładź moją nieprawość
obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego
uznaję bowiem nieprawość moją
a grzech mój jest zawsze przede mną
urodziłem się obciążony winą
i jako grzesznika poczęła mnie matka
przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem
i uczyniłem co złe jest w Twoich oczach
dlatego okazujesz się sprawiedliwy
w Twoich wyrokach i prawy w swoim sądzie
oczyść mnie hyzopem a stanę się czysty
obmyj mnie a nad śnieg wybieleję
spraw bym odczuł radość i wesele
rozradują się kości, które skruszyłeś
odwróć swój wzrok od moich grzechów
i zmaż wszystkie moje przewinienia.

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha
nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi Świętego Ducha Twego
przywróć mi radość z Twojego zbawienia
i odnów we mnie ducha ofiarnego
będę błądzących nauczał dróg Twoich
i wrócą do Ciebie grzesznicy
uwolnij mnie od krwi, Boże mój zbawco
język mój będzie sławić Twoją sprawiedliwość
Panie, otwórz wargi moje
a usta moje będą głosić Twoją chwałę
ofiarą bowiem Ty się nie radujesz
a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz
moją ofiarą dla Boga jest duch skruszony
pokornym sercem Ty, o Boże nie wzgardzisz
okaż Syjonowi łaskę swej miłości
odbuduj mury Jeruzalem
zmiłuj się Boże nade mną
zmiłuj się w swoim miłosierdziu

T
TEBIK

JEZU, UFAM TOBIE

1. Zmiłuj się nade mną
w miłosierdziu Swoim,
spojrzyj z miłością
i z grzechów mnie obmyj.

Refren:
Jezu, ufam Tobie
Miłosierny Boże
Jeszcze raz mi przebacz,
błagam Cię w pokorze.

2. Daj mi serce nowe i radość sumienia.
Przywróć nadzieję Twego przebaczenia.

3. Dawnych naszych grzechów nie pamiętaj, Panie.
Wspomnij na Twoje wielkie zmiłowanie.

T
TEBIK

JEZU, UFAM TOBIE

1. Zmiłuj się nade mną
w miłosierdziu Swoim,
spojrzyj z miłością
i z grzechów mnie obmyj.

Refren:
Jezu, ufam Tobie
Miłosierny Boże
Jeszcze raz mi przebacz,
błagam Cię w pokorze.

2. Daj mi serce nowe i radość sumienia.
Przywróć nadzieję Twego przebaczenia.

3. Dawnych naszych grzechów nie pamiętaj, Panie.
Wspomnij na Twoje wielkie zmiłowanie.

j
jola

To straszne. Nie znam tej Rodziny,ale lezka poplynela.Wyrazy wspolczucia ,jezeli takie istnieja,takze dla brata Agaty.Wyobrazam sobie ,jak On bardzo cierpi.....

o
ona.

rozpacz nie do opisania ...

d
daria

Tak żal mamy tej Agaty. Czas wcale nie goi ran, tylko je zablixnia... ;(

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3