Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Forty Bema" już w przyszłym tygodniu zostaną udostępnione zwiedzającym

possowski
Trochę to trwało, ale we wtorek, 24 kwietnia, pomnik-mauzoleum przy ul. Warszawskiej zostanie udostępniony zwiedzającym. Pisząc "trochę to trwało" nie mamy na myśli opóźnienia inwestycji (pierwotnie miała zakończyć się pod koniec zeszłego roku) ale to, że budowa pomnika rozpoczęła się ponad 80 lat temu!
“Forty Bema

Co ciekawe, budowa pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 roku rozpoczęła się - w setną rocznicę bitwy - od publicznej zbiórki. Takich zbiórek i kolejnych społecznych komitetów budowy pomnika-mauzoleum było zresztą przez te dziesięciolecia kilka. I pewnie budowa nigdy nie zostałaby sfinalizowana, gdyby nie Unia Europejska. To właśnie z unijnych funduszy pochodzi gros pieniędzy wydanych na realizację projektu "Ponarwie".

Niemałych pieniędzy. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8 mln zł (unijne dofinansowanie to ponad 5,5 mln zł, reszta pochodzi z budżetu Mazowsza). Projekt realizuje ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej.
Jego najważniejsza część polegała na modernizacji pomnika-mauzoleum. A de facto… wybudowaniu go od nowa. To co pozostało z pierwotnego zabytku było bowiem w takim stanie, że część konstrukcji trzeba było rozebrać.

Zgodnie z założeniami projektu pomnik-mauzoleum będzie łączył dwie funkcje. W mauzoleum (na piętrze) spoczną w sarkofagu szczątki powstańców listopadowych pochowane na tym terenie uroczyście 80 lat temu.

- Odnaleźliśmy te szczątki, które lada dzień wrócą do nas z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, gdzie poddane były szczegółowym badaniom - mówi Barbara Kalinowska, zastępca dyrektora Muzeum Kultury Kurpiowskiej. - I zostaną złożone w mauzoleum.

Po ponad 80 latach po "powtórnym pochówku" i 180 lat po śmierci na polu bitwy.

Ale mauzoleum to tylko część całego projektu. Parter pomnika pomieści część wystawienniczo-edukacyjną. Specjalnie nie używamy słowa "muzealną", bo materialny zabytek będzie tam tylko jeden - orzeł z trumny, w której w 1931 złożono w tym miejscu szczątki powstańców.

- Świadomie zrezygnowaliśmy z łączenia zabytków materialnych z epoki z multimediami - mówi Barbara Kalinowska. - Postawiliśmy na te ostatnie. Dzięki temu nasi goście będą mogli obejrzeć kilka multimedialnych, wydaje nam się, atrakcyjnych prezentacji. Eksponaty z epoki pozostaną w muzeum na placu Bema - dodaje.

Mauzoleum - jak już wspomnieliśmy - będzie udostępnione zwiedzającym od wtorku, 24 kwietnia. W dni powszednie (z wyjątkiem poniedziałku kiedy obiekt będzie zamknięty) będzie można go odwiedzać w godz. 10.00-17.00. W weekendy od 12.00 do 20.00.

Uroczyste otwarcie zaplanowano w rocznicę bitwy - 26 maja. Szczegóły programu są dopracowywane. Na pewno w części oficjalnej zostanie poświęcona część sakralna - z sarkofagiem zawierającym szczątki poległych.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

“Forty Bema

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki