Formuła 1 - Grand Prix USA po raz jedenasty na torze w Austin

Zbigniew Czyż
Xavi Bonilla / PAP/Panoramic
W weekend po raz jedenasty wyścig Formuły 1 o Grand Prix USA, 18. runda mistrzostw świata, zostanie rozegrany na torze w Austin w Teksasie. Tytuł już wcześniej trzeci raz z rzędu zapewnił sobie Holender Max Verstappen z ekipy Red Bull.

Rok temu Holender także startował w USA mając w kieszeni pewny triumf w cyklu, który zapewnił sobie po 18. rundzie w Japonii. W tym roku już po 17. wyścigu w Katarze Verstappen został mistrzem.

Holenderski kierowca wygrał dwie poprzednie edycje zawodów na torze Circuit of the Americas (2021, 2022). W tym roku także zapowiada, że choć już jest mistrzem, będzie się ścigał "na poważnie", bez żadnej taryfy ulgowej dla rywali.

Verstappen wygrał w tym roku 14 z 17 dotychczasowych wyścigów (dwa razy najszybszy był jego partner z zespołu Meksykanin Sergio Perez, raz Hiszpan Carlos Sainz Jr. z Ferrari) i - jak ujawnił szef Red Bulla Christian Horner - planuje jeszcze poprawić tę statystykę.

O zwycięstwo w USA chcą się także bić inni kierowcy, wśród nich Perez, aktualnie drugi w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata oraz trzeci w zestawieniu, siedmiokrotny mistrz świata Lewis Hamilton z Mercedesa. Brytyjczyk ma na koncie pięć zwycięstw w Teksasie, ostatnie w 2017 roku. Teraz walczy o drugie miejsce w mistrzostwach świata. Do Pereza, który w ostatnich wyścigach nie spisuje się najlepiej, traci już tylko 30 pkt.

"Znam ten tor, lubię go. Jeżeli nie będziemy mieli problemów technicznych, to może być ciekawie" - przyznał Hamilton.

Niedzielny wyścig o GP USA zostanie w sobotę poprzedzony sprintem, w którym kierowcy także będą zdobywali punkty do klasyfikacji mistrzostw świata. To właśnie po sprincie w Katarze, przed wyścigiem głównym, Verstappen zapewnił sobie tytuł.

Holender został 11. w historii kierowcą F1, który został mistrzem przynajmniej trzy razy. Rekordzistami są Niemiec Michael Schumacher i Brytyjczyk Hamilton - po siedem.

Oprócz Verstappena, tylko Schumacher, Hamilton, Argentyńczyk Juan Manuel Fangio oraz Niemiec Sebastian Vettel zdołali triumfować w cyklu w co najmniej trzech sezonach z rzędu.

Circuit of the Americas to tor wyścigowy położony w pobliżu miasta Austin, w stanie Teksas. Obiekt został oddany do użytku w 2012 roku. W listopadzie 2012 zostało na nim po raz pierwszy od 2007 roku zorganizowane Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Wygrał je wtedy Hamilton, drugi był Niemiec Sebastian Vettel z Red Bulla, a trzeci Hiszpan Fernando Alonso z Ferrari.

Długość jednego okrążenia wynosi 5513 m, kierowcy mają ich do przejechania 56, w sumie pokonują 308,4 km. Impreza w Austin cieszy się w USA ogromnym zainteresowaniem. W 2021 roku na torze było około 400 tysięcy kibiców. Teraz organizatorzy spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji.

Niedzielny wyścig rozpocznie się o godz. 21 czasu polskiego. Początek kwalifikacji zaplanowano na północ z soboty na niedzielę.

Prognoza pogody na weekend przewiduje w dzień tempetaturę powietrza od 29 do 32 st. C, bez opadów.