MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Farba termoizolacyjna zamiast styropianu? Poznaj nietypowe zastosowanie tego produktu. Pomalujesz nią ściany oraz zaizolujesz rury

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
W walce z utratą ciepła w naszych domach coraz częściej pojawiają się nowoczesne rozwiązania, a jednym z nich jest farba termoizolacyjna. To innowacyjny produkt, który może skutecznie ochronić dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W jaki sposób działa farba termoizolacyjna i jak nią malować? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest farba termoizolacyjna?

Farby termoizolacyjne to specjalnie opracowane produkty, których głównym zadaniem jest redukcja przewodzenia cieplnego. Dzięki unikalnym składnikom, takim jak mikrosfery szklane czy specjalne domieszki ceramiczne, farby te zdolne są odbijać promieniowanie słoneczne, redukować straty ciepła oraz chronić powierzchnie przed ekstremalnymi temperaturami. Czym są te tajemniczo brzmiące mikrosfery szklane? Są to mikroskopijnej wielkości kuleczki wykonane ze specjalnego twardego szkła, które mają zdolność odbijania promieniowania słonecznego. Działa to na zasadzie tworzenia warstwy izolacyjnej, która pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury w pomieszczeniu.

zestaw farb malarskich
Farby termoizolacyjne stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, oferując skuteczną ochronę przed utratą ciepła. 123RF/liudmilachernetska

Jedną z najważniejszych cech farb termoizolacyjnych jest ich zdolność do tworzenia warstwy izolacyjnej, która skutecznie chroni przed nagrzewaniem się powierzchni. W rezultacie pomagają utrzymać stabilną temperaturę wewnętrzną pomieszczeń, co przekłada się na oszczędność energii i obniżenie kosztów związanych z klimatyzacją i ogrzewaniem. W zależności od zastosowanej technologii i grubości farby, mogą one poprawiać izolacyjność termiczną budynków. Jedna warstwa farby termoizolacyjnej to odpowiednik od 2 do 10 cm styropianu (w zależności od metody pomiaru).

Dodatkowo mają one właściwości, które zabezpieczają pomieszczenie przed wilgocią i kondensacją pary wodnej. Fachowcy zalecają, aby tego rodzaju farbę używać do malowania pomieszczeń w starych, zawilgoconych budynkach. Farba chroni pomieszczenie nie tylko przed zabrudzeniami, ale także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. mrozem, ulewami, silnym wiatrem itp. Można ją myć, a w razie potrzeby – nawet szorować.

Jak malować farbą termoizolacyjną?

Farby termoizolacyjne różnią się składem, konsystencją oraz przeznaczeniem. Są to farby dyspersyjne – ich głównym składnikiem są żywice (akrylowe i silikonowe). Zawierają także pigmenty oraz mikrosfery szklane lub ceramiczne. Farby te cechuje bardzo dobra przyczepność do podłoża. Ponadto są łatwe w użyciu, ponieważ rozpuszczalnikiem dla żywic jest woda.

Przed malowaniem farbą termoizolacyjną należy przygotować podłoże – musi być suche i czyste (bez piachu, kurzu itp.). Warto zapoznać się z zaleceniami producenta, bowiem może okazać się, że przed aplikacją farby konieczne jest nałożenie na ścianę specjalnego podkładu lub gruntu. Farbę można nanieść za pomocą pędzla, wałka (najlepiej z krótkim włosiem lub z gąbki poliuretanowej) lub zdecydować się na pistolet natryskowy. Z kolei gęstą farbę można kłaść przy użyciu szpachly lub rozcieńczyć wodą (na każdy 1 l farby przypada 50 ml wody). Jeżeli zdecydujemy się na drugi sposób, to trzeba pamiętać, aby farbę zużyć w ciągu 3-5 godzin.

Tak wygląda przygotowanie farby termoizolacyjnej:

Farbę nakłada się warstwami o grubości 1 mm w przypadku ścian. Jeżeli farba ma służyć do izolacji termicznej rur, grubość warstwy powinna wynosić minimum 3 mm. Każdą kolejną kładzie się po wyschnięciu poprzedniej. W temperaturze pokojowej farba schnie około doby.

Co można pokryć farbą termoizolacyjną?

Farby termoizolacyjne przeznaczone są do malowania, np.:

 • ścian i sufitu,
 • garażu,
 • balkonu,
 • tarasu,
 • rur.

Ponadto możemy nimi pomalować także:

 • tworzywa sztuczne,
 • płyty OSB,
 • płyty gipsowo-kartonowe,
 • metal,
 • beton,
 • cegłę,
 • drewno,
 • szkło.

Przeczytaj także: Chcesz odświeżyć pokój, ale nie wiesz, jaką wybrać farbę? Poza kolorem weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Rozwiejemy twoje wątpliwości!

Farby termoizolacyjne są często nieco droższe niż standardowe farby, ze względu na ich specjalne właściwości izolacyjne i różnią się w zależności od przeznaczenia. Orientacyjna cena tego produktu to 60-80 zł za 1 litr, choć można spotkać też znacznie droższe, np. 150-170 zł za 1 l.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Farba termoizolacyjna zamiast styropianu? Poznaj nietypowe zastosowanie tego produktu. Pomalujesz nią ściany oraz zaizolujesz rury - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki